Stil notayla buluştu
Popüler

Stil notayla buluştu

Müziksiz bir defile ya da sezon kataloğu olması mümkün mü? Tabii ki, hayır! GQ modanın müzikle mükemmel uyumunun kanıtı beş örneği bir araya getirdi.

Müzik modadan, moda da müzikten bir türlü kopamıyor. Sahnede gördüğümüz birçok ismin imaj danışmanlığını, podyumlarda her sezon tasarladıkları koleksiyonlarla alkışları toplayan ünlü tasarımcılar yapıyor. Birbirinden beslenen bu iki sektörün en ünlü ortaklıklarını sıraladık.

Justin Timberlake - Tom Ford

Popun genç ama bir o kadar yetenekli ismi Justin Timberlake geçtiğimiz Mart ayında çıkardığı son albümü 20/20 Experience ile sadece müzik dünyasında varlığını bir kez daha kanıtlamakla kalmadı aynı zamanda bu albümdeki imajı için Tom Ford'la yaptığı işbirliği ile beyefendi stilinden vazgeçmediğini de kanıtlamış oldu.

The 20/20 Experience albümünün Jay-Z destekli ilk single'ı Suit & Tie için hazırlanan videoda takım elbiselerden kravatlara, cep mendilerinden kol düğmelerine kadar tüm kıyafet ve aksesuarlar Tom Ford imzalı.

Dior Homme - Justice

Justice'i artık neredeyse tanımayan, dinlemeyen kalmadı. 2009'da çıkardıkları Cross adlı albümlerinin arkasından müzik dünyasında adeta bir fenomene dönüşen Fransız ikili kısa sürede modanın en ünlü markalarıyla çalışmaya da başladı.

Nitekim Dior Homme'un kreatif direktörü Kris Van Assche markanın İlkbahar / Yaz 2009 defilesi için ikiliden hem özel bir soundtrack hazırlamaları için anlaştı hem de Justice'in üste oturan daracık deri ceketler, denim pantolonlar ve metalik renkli kumaşlardan oluşan sıra dışı stilini ilham kaynağı olarak kullandı.

Alexander Wang - Diplo

Modanın çıktığı andan itibaren ışık hızıyla yükselen isimlerinden Alexander Wang müzikle olan bağını Azelia Banks ve Die Antwoord gibi kendi kulvarının yıldızlarıyla çalışarak kimi koleksiyonlarına hem soundtrack hem de görsel içerik sağlamıştı.

Wang'in işbirliği yaptığı isimler arasında Diplo da var. Tasarımcının Sonbahar / Kış 2012 koleksiyonunun tanıtım kampanyası için Amerikalı DJ ile yaptığı ortaklığın ürünü rap'in en genç yıldızlarından A$AP Rocky'nin de bulunduğu kampanya fotoğrafları.

Hedi Slimane - Daft Punk

Hedi Slimane bir yandan Fransız marka için farklı koleksiyonlar hazırlamaya devam ederken bir yandan da Saint Laurent Music Project için Courtney Love, Marilyn Manson, Pete Doherty ve Kim Gordon gibi rock efsaneleri ile yaptığı çekimle müzik ve moda dünyasında aynı anda var olabildiğini kanıtlamış bir isim.

Slimane'in aynı proje kapsamında çalıştığı son isim ise elektronik müziğin Fransa'dan çıkan en ünlü ikilisi Daft Punk olmuştu. Saint Laurent Music Project ailesine katılan Fransız ikilinin Hedi Slimane imzalı yeni payet ve simlerden oluşan "Le Smoking Jacket" isimli sahne kostümlerini aşağıdaki videoda görebilirsiniz.

Vivienne Westwood - Sex Pistols 

Onu için modanın çılgın tasarımcısı demek fazla abartılı olmaz. Podyumların her sezon en punk rock esintili koleksiyonlarını hazırlayan İngiliz tasarımcısı Vivienne Westwood'un ilham kaynağının Sex Pistols'ın da öncülerinden olduğu punk akımı olduğunu artık herkes biliyor. Westwood grubun menajeri Malcolm McLaren'tanıştıktan bir süre sonra Sex Pistols'ın imaj danışmanlığını yapmaya başlamış ve 70'lerdeki asi stilini yaratmıştı.

İZLE
Ezgi Karayel ile Minimal Avangarttan Serbest Düşüşe
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası