Popüler

The North Face ve Wikipedia Arasındaki Gerginliğin Sebebi Ne?

The North Face ve kar amacı gütmeyen internet ansiklopedisi Wikipedia arasında neler oluyor?

19-05/31/the-north-face1-1559297375.jpg

The North Face son pazarlama kampayasıyla ilgili Wikipedia sayfalarını etik olmayan bir şekilde kullanmakla suçlandı. Reklam ajansı Leo Burnett Tailor Made tarafından hazırlanan viral pazarlama kampanyası, Wikipedia sayfalarındaki resimleri markaya ait ögelere sahip olan görsellerle değiştirdi. Bu şekilde ücretsiz SEO'dan faydalanan The North Face, ürünlerini; özgür, bağımsız, ücretsiz, reklamsız ve kar amacı gütmeyen internet ansiklopedisinin sayfalarına yerleştirdi. 

Wikipedia, kullanım koşullarını açıkça ihlal eden kampanya için henüz yasal bir süreç başlatmasa da, misyonuna aykırı olan ve platformda yer alan tüm fotoğrafları sildi ve bir açıklama yaptı: “The North Face ve Leo Burnett’in Wikipedia’yı etik olmayan şekilde manipüle ettiğini öğrenip hayal kırıklığına uğradık. Kısa ömürlü bir tüketici dublörlüğü misyonumuza olan güveni riske attılar.”

The North Face temsilcisi “Wikipedia’nın misyon ve bütünlüğüne derinden inanıyoruz ve bu ilkelere aykırı bir faaliyette bulunduğumuz için özür dileriz. Kampanyayı sonlandırdık ve daha iyisi için elimizden geleni yapacağız. Ekiplerimizin ve tedarikçilerimizin Wikipedia’nın site politikaları hakkında daha iyi eğitimli olmalarını sağlamak için çaba göstereceğiz” dedi.

İLGİLİ İÇERİKLER The North Face wikipedia
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası