Turcopedia: Rakı-kebaptan fazlası

Bu ansiklopedide Simpson’lar Kahramanmaraş’a gidiyor, Audrey Tautou İstanbul’a uğruyor, Gordon Ramsay Türk mutfağını öğreniyor.

15 Mart 2012

Turcopedia: Rakı-kebaptan fazlası

Atlantic Records'un kurucusu Ahmet Ertegün Bette Midler'la. (Robert Greenfield’in kitabı The Last Sultan'dan)

 

İstanbul'da yaşayan iki Belçikalı Antoine Rolin, Grégoire d'Oultremont ve Tolga Tuna’nın ortak yürüttükleri ve ilhamını tamamen Türkiye’den alan “online kültür ansiklopedisi” Turcopedia hergün web'de gördüğünüz sıradan sitelerden farklı.

Amaçları basit. Türkiye hakkında oluşmuş tarihi ve kültürel önyargıları kaldırmak, yerlerine yapıcı işler koymak ve kulaktan kulağa dolaşan negatif imajı değiştirmek. Bir yandan da Türkiye'nin sadece Osmanlı  ve döner kebaptan ibaret olmadığını anlatmak. Öncelikle gençlere yöneliyorlar. Bir Facebook sayfası açarak başlıyorlar işe. Sosyal medya üzerinden paylaştıkları videolar, Chanel’in No.5 için İstanbul’da çektiği reklam filmi ve Gordon Ramsay’in Türk yemeklerini yapmaya çalışırken çekilen görüntüleri... Kısacası Türkiye’nin ilham kaynağı olduğu her türlü içeriği paylaşıyorlar. Klişelerden uzak içerikleriyle kısa zamanda büyük ilgi görüyorlar. İlgiden memnun olacaklar ki şimdi sadece sosyal medyada değil Turcopedia.com üzerinden de yayın yapmaya başladılar. İşte Turcopedia külliyatından birkaç örnek:

 

Audrey Tautou İstanbul'da

Jean Pierre Jeunette yönetmenliğinde çekilen Chanel No.5 reklam filminde Audrey Tautou Paris'ten İstanbul'a giden Orient Express'te ünlü manken Travis Davenport'la karşılaşır. Tren sabah İstanbul'a varır. Tautou elindeki fotoğraf makinesiyle fotoğraf çekerken Davenport'u yanından geçen geminin güvertesinde görür. Reklam bir kadın parfümünün etkileyici gücünü vurgulamak için çekilmiş. 

 

 

Türk İkarus: Hezarfen

Türk havacılık tarihinde ilk kez uçan Hezarfen Ahmet Çelebi, 1638'de Galata Kulesi'nden Boğazı geçerek Üsküdar'a kadar gitmeyi başarmıştı. Tolga Ari, Romain Blanchet, Chung-Yu Huang, Rémy Hurlin’den oluşan bir grup sanatçı, Hezarfen'in Galata Kulesi'nden atladığı anı ve sonrasında gelişen olayları anlatan bir animasyon yaptılar. Animasyon internet üzerinde yayınlanmaya başlar başlamaz çok dikkat çekti ve uluslararası başarı yakaladı.

 

 

 

Gordon Ramsay'nin baklava denemesi

Ünlü şef Gordon Ramsay, İngiliz televizyonunda yayınlanan "Cookingalong Live" programı için Londra'daki ünlü Türk restoranı Hasan Usta'nın mutfağında ikinci şef olarak çalışıyor. Zorlu görevlerden biri de baklava. Usta şefin kendi mutfağında sergilediği sert tavırdan eser yok.

 

 

Nağmeli Massive Attack

Bir röportaj sırasında Massive Attack üyelerinden Robert ’3D’ Del Naja, Inertia Creeps isimli parçalarında kullandıkları sample'ların hikayesini anlatıyor. İstanbul'da bulundukları bir dönemde gece dışarda bir gece kulübünün önünden geçerken içerideki dansözleri farkederler. Naja çalan müziği çok ilginç bulur. Birkaç kayıtla İngiltere'ye dönerler. Naja ve Mush müziği stüdyoda dinlemeye başladıklarında bir sonraki parçalarında kullanacakları sample'ları çoktan seçmişlerdir. 

 

 

Küçük Prens'teki Türk astronomu hatırlıyor musunuz?

Antoine Saint de Exupery'nin romanı Küçük Prens'te prensin evi olan Astroid B-612'yi bir Türk astronomun bulduğunu belki de birçoğumuz bilmiyordu. 

 


Sahnedeki döner 

Londra'daki O2 Arena'da bu yıl düzenlenen İngiliz Müzik Ödülleri Töreni'nde ilginç bir şovla Blur sahnede. Grup sahne aldığı sırada gözler arkalarında dönen kocaman döner imajına takılıyor. 

 


Barış Manço ve Les Mistigris 

Barış Manço Liege'deki Royal Academy of Fine Arts'da okurken Belçikalı rock grubu Les Mistigris ile ortak bir parça yaptı.

 

 

Eartha Kitt Üsküdar'ı söylüyor

Ünlü Amerikalı kabare şarkıcısı ve aktris Eartha Kitt özellikle C'est Si Bon ve Let's Do It isimli parçalarıyla biliniyordu. Efsanevi sesinin yanında 1960'larda televizyon dizisi olan Batman'in final sezonunda Kedikadın rolünü oynamıştı. Dört dili akıcı şekilde konuşabiliyor ve yedi farklı dilde şarkı söyleyebiliyordu. Seslendirdiği parçalardan bir tanesi'de Üsküdar'a Gider iken'di.

 

 

Ahmet Ertegün: Aretha Franklin'den Led Zeppelin'e

"Çağdaş müzik endüstrisinin en önemli isimlerinden biri" olarak anılan Atlantic Records'un kurucusu, altı yıl önce hayatını kaybeden müzisyen Ahmet Ertegün 50'li yıllarda yıldız olan birçok sanatçının ve hit malinesi plağın yapımcılığını üstlenmişti. Ray Charles ve Rolling Stones gibi isimlerle çalışan Ertegün'ün ismi 1995 senesinde düzenlenen Rock and Roll Hall of Fame and Museum'da yeralan ana sergi salonuna verildi. 

Tenten'in İstanbul serüvenleri, 1961

Birçoklarının çocukluğunda vazgeçemediği, çizgiroman ve çizgifilm karakteri Tenten'in "Tintin and The Golden Fleece" isimli bir sinema filmi yapılmıştı. Büyük bölümü Türkiye ve Yunanistan'da çekilen filmde Tenten ve Kaptan Haddock bir hazinenin peşine düşüyor. 

 

Ünlü parfümevlerinden Türk esansları

Penhaligon London'ın 1872'de piyasaya sürdüğü Hammam Bouquet adlı parfümün alt notalarında Türk gülü var. Bertrand Duchafour'un ürettiği Traversée de Bosphore'un notalarında Türk lokumunun da payı bulunuyor. Fumerie Turque ise Serge Lutens tarafından üretilen ve Osmanlı döneminin tatlı tütün kokusunu taşıyan bir parfüm. 

Daha fazlası için Turcopedia.


Yazı: Zeynep Güldiken

 


Glastonbury İle Bütünleşen İkonik Performanslar

POPÜLER | Glastonbury İle Bütünleşen İkonik Performanslar

Sizin İçin Sırada Hangi Dizi Var?

POPÜLER | Sizin İçin Sırada Hangi Dizi Var?

Kullandığınız Ürünlerin Vegan Olması Tek Başına Yeterli Mi?

POPÜLER | Kullandığınız Ürünlerin Vegan Olması Tek Başına Yeterli Mi?

İngiltere'nin Yeni Efendisi: Liverpool

POPÜLER | İngiltere'nin Yeni Efendisi: Liverpool

Öteki Dünya Dizileri

POPÜLER | Öteki Dünya Dizileri

Bu Yaz Evinizde Bar Kurmanız İçin Gerekenler

POPÜLER | Bu Yaz Evinizde Bar Kurmanız İçin Gerekenler

Daha Fazla Göster