Saat

Audemars Piguet’in Yeni Saatleri: AP Code 11.59 ve Royal Oak Perpetual Calendar

Audemars Piguet Komplikasyonlar Başkanı Tarihçi Michael Friedman ilk kez İstanbul’daydı.

Audemars Piguet komplikasyonlar başkanı ve Tarihçi Michael Friedman, saat meraklıları ile bir araya gelip komplikasyonlar ve Audemars Piguet’nin saatçiliğin tarihindeki önemi hakkında konuşmak üzere ilk kez İstanbul’u ziyaret etti.

Saatleri ve geçmişlerini araştırmaya bilimsel yaklaşımıyla saatçilik dünyasında önemli bir yere sahip olan Michael Friedman, Audemars Piguet’deki pozisyonuna deneyimi ve bilgi birikimiyle değerli katkıda bulunuyor.

 Michael Friedman

Michael Friedman

 

Audemars Piguet’yi Michael Friedman gibi bilen ve takdir eden çok az kişi bulunuyor. Yaklaşık beş yıl Christie’s müzayede şirketinin New York o sinde çalıştıktan sonra 2013’te Audemars Piguet’de baş tarihçi görevini kabul eden Friedman, Le Brassus fabrikasındaki devasa miras programını her yönüyle yönetiyor.

Bu etkinliği özel kılan diğer şey ise Audemars Piguet’in yeni saatleri AP Code 11.59 ve Royal Oak oldu. Siyah seramik kasa, sade opaklık, kafes zeminli safir kadranı ve mekanizmasıyla göz dolduran Royal Oak Perpetual Calendar, kol ve göstergelerindeki pembe altın dokunuşlarıyla da dikkat çekiyor. Audemars Piguet’nin yüzeyi elle işleyen ustaları için bir nevi tuval niteliğindeki siyah itriyum oksit seramik olmak üzere modelin tamamında sergilenen ustalıklı yüzey işleme ve dekoratif tekniklerle elde ediliyor. Bu ustalar, çelikten daha sert olan bu malzemeyi taşlayıp cilala-yarak, dayanıklı ve temiz kenar çizgilerini ve ışığı kıran yüzeyleri yaratıyor.

 

Michael Friedman

Royal Oak Perpetual Calendar

 

Komplikasyon Direktörü Michael Friedman, yeni mekanizmanın arkasındaki takım çalışmasını şu sözlerle takdir ediyor, “Bu gelişme; Le Brassus, Le Locle ve Meyrin’deki tesislerimizde çalışan pek çok yetenekli zanaatkarın ve saatçinin, epey zamandır çıkardığımız ilk kafes zemin üzerinde süreğen takvimimizi yaratmak için gerçekleştirdiği ortak bir çabanın ürünü.

Sadece Audemars Piguet butiklerinde satışa sunulan yeni model, atölye üretimi kalibre 5135 mekanizmayı, 41 mm’lik kasa boyutu, 9.9 mm’lik kasa kalınlığı ve 20 m’ye kadar suya dayanıklılıkla bir araya getiriyor.

 

Royal Oak

Royal Oak Perpetual Calendar

 

Diğer model AP Code 11.59’de 22 ayar altından üretilen imza niteliğindeki rotor ağırlığı ile optimize edilen fabrikanın kendi üretimi otomatik 5134 mekanizma bulunuyor. Sabit takvim, kısa aylarda kendini otomatik olarak ayarlıyor ve her artık yılda Şubat ayına bir gün ekliyor. Saatin sürekli kullanılması durumunda ancak 2100 yılında ayarlama yapılması gerekiyor. Bu işlem, tarihin manuel olarak 29 Şubat yerine 1 Mart olarak ayarlanmasından ibaret. Mükemmellik örneği bir astronomik saat olan bu sabit takvimli model, lacivert aventurin kadranı ve alt kadranlarıyla, yıldızların aydınlattığı bir gökyüzünü andırıyor.

 

AP Code 11.59

AP Code 11.59

 

Aventurin cam, 10. yüzyılda Murano’daki bir cam fabrikasında kaza sonucu görülen bir manipülasyonla oluşturuldu. Soğumakta olan erimiş camın içine düşen bakır parçaları, ışıldayan parçacıklarla gökyüzü görünümü yaratmıştı. Günümüzde bu cam, siyah bakır oksit ve cama mavi rengini veren kobalt ile elde ediliyor. Roze altın kasa, ibreler ve saat indeksleri; aventurin kadranın koyu lacivert yıldızlı gece görünümünü zenginleştiriyor.

AP Code 11.59

AP Code 11.59

 

İZLE
Yıldızların gözünden IWC Pilot's Watch
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası