Bulgari'nin Yeni Octo Modeli Saatlerin Gelecekte Nasıl Görünebileceğinin Bir İşareti mi?
Saat

Bulgari'nin Yeni Octo Modeli Saatlerin Gelecekte Nasıl Görünebileceğinin Bir İşareti mi?

Audemar Piguet Royal Oak ve Rolex Daytona'nın yanı sıra Bulgari Octo kısa sürede en çok konuşulan erkek saatlerinden biri haline geldi ve yeni Finissimo Ultra da Octo’nun yerini sağlamlaştıracak.

Bulgari Octo saatlerin ünlülerin favorisi olduğunu söylemek mümkün ama fazlası da var. Model, Cristiano Ronaldo, John Legend, Bradley Cooper, Idris Elba, David Gandy, Gerard Butler, Eric Bana, Adrien Brody, Jeremy Renner, Jared Leto, Aaron Eckhart (liste devam ediyor), Matthew McConaughey ve Josh O'Connor’ın bileklerinde görüldü. Bu, birçoğunun horolojik bilgileri ve saat koleksiyonlarıyla gurur duydukları gerçeğiyle daha da güçlenmiş bir ünlü etkisi. Octo'nun sadece 10 yıldır piyasada olduğunu düşündüğünüzde, bu popülerlik daha da dikkat çekici hale geliyor. Bulgari'nin CEO'su Jean-Christophe Babin'in geçmişte dediği gibi, “Octo’lar kalabalığın arasından sıyrılıyor ve bu bizim için çok önemli çünkü İtalyan tasarımı ile İsviçre mühendisliğinin benzersiz birleşimi olan markanın karakterini yeniden tanımlıyorlar.”

Tarafsız bir şekilde Babin’in haklı olduğunu söyleyebiliriz çünkü Octo, AP Royal Oak, Rolex Daytona, Patek Philippe Nautilus veya Cartier Tank ile aynı estetik değerleri paylaşıyor ve minimalist tasarımıyla, benzersiz sekizgen şekliyle bileklerde öne çıkıyor. Yarattığı heyecanın arkasını dolduracak başarılara ve ödüllere de sahip. Octo Finissimo, geçen yılki GPHG'de katılımcı saatlerin en iyisi seçilerek Aiguille d'Or ödülünü kazandı ki bu ödülün saat dünyasındaki karşılığı Oscar’daki en iyi film ödülüne eşdeğer.

Bulgari Octo Finissimo Ultra

Octo koleksiyonu içinde Roma modeli klasik tasarımı ve net çizgileriyle her günün kahramanıyken, Octo Finissimo her yıl akılları baştan alan, başlıkları ele geçiren bir yıldız. Gerçekten de saat tasarımında sınırları zorlayan en yeni Octo Finissimo Ultra’da da ultra ince bir işçilik var. Bu incelikte ciddi teknik sihirbazlıkları barındırmak zor, böyle bir başarıyı yalnızca 1,8 mm'lik bir incelik dahilinde yakalamak ise çok daha zor (örneğin

Piaget'nin Altiplano Ultimate Automatic saati 4,30 mm ile dünyanın en ince otomatik kurmalı saatlerinden biri). 10. yıla özel Octo Finissimo Ultra, özellikle saat camı düzeneği, tulumba yapısı ve teknik açıdan daha da iyileştirilmiş bileziği için sekiz yeni patent başvurusuna sahip. Bu zaten başlı başına bir kutlama nedeni.

Bulgari, meydan okumaların üstesinden gelme yeteneğiyle gurur duyuyor –bu özellik markanın DNA'sında var– ancak (yeni Octo Finissimo Ultra'da olduğu gibi) mekanizma üzerinde tulumba kapağına kazınmış bir QR koduna sahip olmak her şeyi başka bir seviyeye taşıyor. Bu durumda kendimize şunu sormamız gerekiyor: Bu yenilik, acaba bağlantılı ekosistemlerle sorunsuz çalışmanın yeni yollarını keşfetmek ve saat yapımcılığının geleceğine dair bir öngörüde bulunmak anlamına mı geliyor?

Bulgari Octo Finissimo Ultra

Her zamanki gibi, Jean-Claude Biver nereye giderse diğerleri onu takip ediyor. Biver, Bigger Bang All Black Tourbillon Chronograph “Special Piece” ile ilk saat NFT'sini o piyasaya sunmuştu. Jacob & Co ve Louis Moinet gibiler de onun ardından NFT oyununa dahil oldu. Şimdi sınırlı sayıdaki 10 Octo Finissimo Ultra saatin her birinin orijinalliğini garantileyen kendine özgü NFT ile teslim edilmesi, halihazırda çekici bir düzlemde saate hem değer hem de biraz heyecan katıyor.

Gerçekten de Ronaldo, Leto, Legend ve Elba gibi doğuştan kazananların bu saate hayran olduğunu görmek çok şaşırtıcı değil: Hepsi en iyi olmak, ödüller kazanmak ve rekorlar kırmak için çalışıyorlar. Bulgari ve Octo koleksiyonu ile ortak noktaları da bu.

British GQ

GQ Türkiye WATCH, BAHAR 2022

GQ Türkiye WATCH

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası