Dünyanın En İyi Atletlerinin Performansını Ölçen Bir Kronografla Zamanı Yakalayın
Saat

Dünyanın En İyi Atletlerinin Performansını Ölçen Bir Kronografla Zamanı Yakalayın

Hassas süre ölçümünde kuralları değiştiren ve standartları yükselten Speedtimer, Prospex koleksiyonunun en yeni üyesi. Yeni Speedtimer, dünyanın en iyi atletlerinin performansını ölçen son teknoloji mekanizmaları herkes için kullanılabilir hale getiriyor. Prospex isminin kaynağı olan “professional” ve “specification” (yani “profesyonel” ve “teknik özellik” ) kelimeleri ile koleksiyonun felsefesi olan “Keep Going Forward” yani “İlerlemeye Devam Et”, koleksiyonun ve ürünlerin gelişmesini sağlayan düşünceleri ifade ediyor. Eğer sınırlarını zorlamayı seven, tutkunu olduğu şeylerde en iyisi olmak için çok çalışan biriyseniz, Prospex Speedtimer sizin için yaratıldı.

Hassasiyet Tutkusu, Süre Tutmadaki Standartları Yükseltiyor

20. yüzyılın ortalarında pek çok saat üreticisi kendi kronograflarını geliştirmekle meşguldü. Japonya’daki Seiko için de durum farklı değildi; buna ek olarak beklentiler de son derece yüksekti. Seiko’nun kronometresi süreyi yalnızca sıra dışı bir hassasiyetle ölçmekle kalmayacaktı; aynı zamanda bunu ilk kez 1964’te, dünyanın en büyük spor organizasyonunda yapacaktı. Seiko bunu başarmak için pek çok saat üreticisinin yaşadığı kronik ölçüm hatalarının üstesinden gelecekti.

Başlat/durdur mekanizmasına eklenen yenilikçi kalp şeklinde kam ile kronometrenin süreyi 1/100 saniyelik hassasiyetle ölçebilmesi sağlandı; bu, mekanik bir saat için imkansız görülen bir şeydi. Yeni kronometre, 1964’te etkinliğin resmi süre tutma aygıtı olarak tanıtıldı. Hassas süre ölçümü dünyasında mümkün olan şeylerin sınırlarını genişletti ve etkinliğin yeni standartlarını belirleyerek seviyesini yükseltti. 

Ancak Seiko henüz yeni başlıyordu. Aynı yıl içinde Crown Chronograph tanıtıldı; Japonya’nın kronometre işlevine sahip ilk kronograf kol saatiydi. Beş yıl sonra bunu 1969 Speedtimer takip etti. Saat, dünyanın kolon çarkı ve dikey kavrama barındıran ilk otomatik kronografıydı. Bu iki bileşen, geçen sürenin kol saatiyle ölçümünde önemli gelişmeler sağladı ve bu bileşenleri barındırmak günümüzde hala yüksek seviye kronograf üretiminin ön şartı.

Dünya Çapında Bir Atlet İçin Bir An Her Şeyi Değiştirebilir

Dünya çapında bir atlet için saniyenin yüzde biri, altın veya gümüş madalya ya da kutlama ile hüzün arasındaki fark olabilir. Dünyanın en iyi atletleri için en küçük sürelerin bile ne kadar önemli olduğunu bilmek, Seiko’nun mükemmel süre ölçüm sistemini yaratma isteğini kamçılıyordu.

1964 yılındaki başarısından sonra Seiko, büyük atletizm etkinliklerinde resmi süre ölçümüne devam etti. Seiko 1985 yılında IAAF (Uluslararası Atletizm Federasyonu) ile partnerlik sözleşmesi imzalayarak Dünya Atletizm Şampiyonaları’nda resmi süre tutma görevini üstlendi ve bu görevi 36 yıldır başarıyla yerine getiriyor.

Seiko, atletlerin adanmışlıklarını ve performanslarını onurlandırmak için hassas süre tutma ve ölçme sistemleri geliştirdi. 1991 Dünya Atletizm Şampiyonası için geliştirdiği kamera saniyede 2000 kare yakalayabiliyordu; bu sayede jüri sıralamayı anında belirleyebiliyordu. Hatalı başlatma tespit sistemi ile başlama bloklarına uygulanan basınç ölçülerek reaksiyon süresi belirlenebiliyordu.

2009 yılında, 100 metre koşusunda 9.6 saniye altındaki ilksüreyi (9.58 saniye) ölçen de Seiko oldu.

Atletizmde performans geliştikçe Seiko’nun süre ölçüm teknikleri de buna ayak uydurmak için gelişti ve Seiko dünyanın her yerindeki etkinliklerde hassas süre ölçümüne devam etti. Bu evrim, Prospex koleksiyonunun felsefesini, “İlerlemeye Devam Et” düşüncesini ortaya koyuyor.

 

SPEEDTIMER Mekanik Kronograf 

 Seiko

 

Geçmişi Çağrıştıran, Geleceğe Doğru İlerleyen Bir Kronograf

Seiko, 1969 yılında dünyanın ilk kronografını yarattıktan sonra kronograf mekanizması erkek kol saatlerinde standart haline geldi. Zamanı kontrol edebilme, butonlara basma hissi ve mekanizmanın hassasiyeti tüm dünyadaki saat tutkunlarını heyecanlandırmaya devam ediyor. Seiko’nun mirasından ilham alan SRQ037J Speedtimer Mekanik Kronograf, Prospex koleksiyonunun en yeni üyesi ve tüm saat tutkunlarını büyülemeye hazır.
 
Modelde öncelikle Japonya’nın ilk kronografı Crown Chronograph’a saygı duruşu niteliğinde olan butonlar göze çarpıyor. İki alt kadran ve vintage renge sahip Lumibrite, 60’ların kronograflarını andıran tarzlarıyla modele benzersiz karakterini kazandırıyor. Uzun saniye ibresi, kadrana doğru eğimli şekliyle daha yüksek okunabilirlik sunuyor. Saniye ibresi ve her açıdan rahatça görülebilen indeksler, saatin DNA’sında hassas bir kronometre olduğunu kanıtlıyor.
 
Modelde kullanılan Kalibre 8R46, kolon çarkı ve dikey kavrama ile butonların basma hissine keyif katıyor ve kullanımı kolaylaştırıyor. Makine aynı zamanda 1969 Speedtimer’dan miras kalan teknolojilerin geldiği son noktayı da sergiliyor. SRQ037J Speedtimer Mekanik Kronograf, Seiko’nun yaşamaya devam eden kronograf mirasının bir temsilcisi.
 
SeikoYeni mekanik kronograf makinesi 8R46 kalibreyi taşıyan model, üst seviye bir spor saati olarak 1964 Crown Chronograph’tan ilham alıyor.
 
 

SPEEDTIMER Solar Kronograf

Seiko

SSC813P1

Modern Özelliklere Sahip Bir Kronograf

SSC813P Speedtimer Solar Kronograf, quartz makine barındırıyor. Kadranında bulunan solar hücre sayesinde pilinin değiştirilmesi gerekmiyor.

Modelin kasası, 1969 Speedtimer’ın benzersiz tasarımına sahip. Kasa ve bilezikte kullanılan ince çizgili yüzeyler ve pürüzsüz ayna finisajların birleşimi, parlak ve yüksek kontrastlı bir görünüm ortaya çıkarıyor. 39 mm’lik kompakt boyutu ile bu kullanışlı model pek çok farklı ortama ve tarza uyum sağlıyor.

 

Seiko

 SSC815P1 - SSC817P1 - SSC819P1

Daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası