Ustaların Okulundan Mezun Yeni Bir Saat Markası

Vanguart isimli yeni bir saat markasının doğuşuna şahitlik etmeniz için size minik bir hikaye anlatmama izin verin. Üstelik bu hikayede süper tasarımlı bir saatin yanında Doğuş Balbay, Sinan Güler, Meryem Uzerli ve James Harden hakkında diyeceklerim de var.

04 Aralık 2021

Ustaların Okulundan Mezun Yeni Bir Saat Markası

Hikayemiz İsviçre'nin saat üretiminde bir merkez konumunda bulunan hayli prestijli kasabalarından Le Locle'da geçiyor. 1989'da Audemars Piguet'den ayrılan Dominique Renaud ve Giulio Papi isimli iki saat yapımı ustasının kurduğu yetenek fabrikası Renaud & Papi (şimdiki ismi Audemars Piguet Renaud & Papi) ise hikayemizin temel unsuru. 1990'lar ve 2000'ler boyunca bu minik atölyeden çıkan saat mekanizmaları ve çıraklık eden saat ustaları efsane saatlere hayat vermeleri yanında Richard Mille gibi astronomik fiyatları ve az bulunur olmasıyla ünlenen markaların doğuşuna da yardımcı olurlar. Hatta öyle ki bugün İsviçre'de onlardan destek almayan veya onların yetiştirdiği ustaları kapmayan az marka vardır. Bu yetenek atölyesinin tezgahlarından geçmiş çoğu ustanın bir süre sonra kendi markasını kurmak istemesi boşuna değil. Greubel Forsey, Grönefeld, Speake-Marin markaları buna örnekler. Yaratıcılık sınırsızsa ve ürettiğiniz saatler mükemmel parçalarsa, bir süre sonra bunu kendi markanız için yapmak istemekte haklı olabilirsiniz. 

Yazımın başlangıcında bahsettiğim Vanguart isimli markanın kuruluş hikayesi de aynen yukarıdakine benzer şekilde. Thierry Fisher ve Jeremy Frelechox buradan çıkan saat ustalarımız. Onların kurmak istedikleri marka hayaline Axel Leuenberger ve Mehmet Korutürk de katılıyor ve Vanguart İsviçre'nin bir başka saat yapımı merkezi olan Chaux-de-Fonds'da doğuyor. Markayı dikkat çekici yapan, yatırımcıları arasında yer alan basketbol starı Türkler Doğuş Balbay ve Sinan Güler'e oyuncu Meryem Uzerli'nin de eşlik etmesi. Ekibe yeni katılan hissedar ise basketbolun dünya starlarından James Harden. Peki bu ekibin yarattığı saat nasıl bir şey?

Black Hole Tourbillon isimli saat ilhamını kurgu bilim filmlerinden sıyrılıp çoktan gerçek hayatta yerini bulmuş, evrendeki en gizemli oluşumlardan birisi kara deliklerden alıyor. Yerçeki dalgalarının gücüne ve uzay-zamanın bükülebileceğine inancınız tamsa Black Hole sizin saatiniz. Tüm kadranı yoğun bir güç karşısında çaresizce bükülmüş ve bu güç bir Tourbillon regülatörünü merkezine çekerek esaret altına almış. Şiirsel mi? Saat de öyle. Etkileyici görünüşü altında süper komplike bir mekanizmaya sahip saat aslında 775 parçanın senfonisinden oluşuyor. Elbette limitli üretilecek bu saatin lansmanı 20 Eylül'de yapıldı. Fiyatı yapıldığı malzeme ölçüsünde 290 bin veya 320 bin dolar. 


En İyi Siyah Saatler

SAAT | En İyi Siyah Saatler

Hızla Popülerleşen Saat Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

SAAT | Hızla Popülerleşen Saat Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

MET GALA 2022: En İyi Saatler

SAAT | MET GALA 2022: En İyi Saatler

En Ulaşılabilir Omega

SAAT | En Ulaşılabilir Omega

Pardon, Bileğinizdeki Bir Takashi Murakami mi?

SAAT | Pardon, Bileğinizdeki Bir Takashi Murakami mi?

Bulgari'nin Yeni Octo Modeli Saatlerin Gelecekte Nasıl Görünebileceğinin Bir İşareti mi?

SAAT | Bulgari'nin Yeni Octo Modeli Saatlerin Gelecekte Nasıl Görünebileceğinin Bir İşareti mi?

Daha Fazla Göster