Yepyeni Bir İkon

Cartier’nin yepyeni modeli Clé, zarafetin yeni ismi. Peki nasıl bir saat?

05 Ekim 2015

Yepyeni Bir İkon

GÖRÜNÜŞ

Denge, hatlar ve duruş açısından bakacak olursanız, her yönüyle zarif bir saat. Kıvrımlı hatları bileğinizin üzerine zahmetsizce oturuyor ve beklediğinizden daha rahat bir hissi var.

KASA

40 mm kasa, gerçekten sofistike bir saat arıyorsanız sizi tatmin edecek. Ancak aradığınız daha büyük ve gösterişli bir modelse Clé size göre değil. Fotoğrafını gördüğünüz model 18 ayar altın kasaya sahip. Pembe altın ve kahverengi deri kayışlı bir model daha var, tercih sizin.

KAYIŞ

Kayışının inceliği ve saate bağlandığı bölümlerin (boynuzlar) yuvarlatılmış ve yumuşak hale getirilmiş olması ayrıca görüntüsüne (kasanın büyük olmamasına rağmen dikkat çekici bir büyüklükte görünebilmesi açısından) olumlu yönde hizmet ediyor.

15-10/01/cle-1443699495.JPG

KADRAN

Sade kadran tasarımı, Cartier’den beklenecek zariflikte. Saat 6 yönünde bir tarih göstergesi dışında beklediğiniz bir özellik olmasın. Zaten aradığınız sofistike bir saat olduğu için, Clé’den tek beklentiniz saati doğru göstermesi ve o günün tarihi olsun.

MEKANİZMA
Saati doğru göstermesi deyince; Cartier, Clé için yeni bir otomatik mekanizma üretti: 1847 MC. Tamamen Clé için üretilen bu kalibre, markanın kurulduğu yıla gönderme yapıyor.

KURMA KOLU

Saatin en önemli özelliği, ona ismini veren kurma kolu. Dikdörtgen şeklindeki yeni kurma kolu, yuvarlak olanlardan daha zahmetli bir işlem olacağını düşündürse de gerçek öyle değil. Yerinden çıkardığınızda, kolunuzdayken de kolayca kuruluyor ancak buna bir süre alışmanız lazım. Ne de olsa geleneksel kurma kollarından farklı. Yerine oturduğunda çıkardığı “klik” sesinin hoşunuza gideceği kesin. O ses, size saatçilik dünyasıyla ilgili birçok farklı şeyi hatırlatacak. Sadece onu duymak için bile bir Cartier butiğe uğramanız gerek.

cartier.com


Seiko Yeni Prospex Koleksiyonunu Sunar

SAAT | Seiko Yeni Prospex Koleksiyonunu Sunar

Gucci’nin Yeni Grip Watch Tasarımları ile Tanışın

SAAT | Gucci’nin Yeni Grip Watch Tasarımları ile Tanışın

Maurice de Mauriac ve Stan Smith’in Saat Ortaklığını Keşfedin

SAAT | Maurice de Mauriac ve Stan Smith’in Saat Ortaklığını Keşfedin

TAG Heuer’in Yeni Saati: Monaco Heuer 02

SAAT | TAG Heuer’in Yeni Saati: Monaco Heuer 02

Audemars Piguet’in Yeni Saatleri: AP Code 11.59 ve Royal Oak Perpetual Calendar

SAAT | Audemars Piguet’in Yeni Saatleri: AP Code 11.59 ve Royal Oak Perpetual Calendar

Macerayı Doğada Yaşayanların Saati: Suunto 9

SAAT | Macerayı Doğada Yaşayanların Saati: Suunto 9

Daha Fazla Göster