Her Gün Halston Gibi Giyinmek Mümkün mü?
Stil

Her Gün Halston Gibi Giyinmek Mümkün mü?

1970’lerin ve 80’lerin popüler tasarımcısı Halston’ın hızlı hayat hikayesi beş bölümlük minidizi olarak 14 Mayıs’ta Netflix’te yayınlandı. Başlıktaki soruyu, Halston'ın görkemli şehir hayatının dışındaki günler için cevaplıyorum ve tasarımcının gardırobundan, şu zamanlar için en uygulanası kılıkları kıyı şeridinden seçip, şimdiden fildişi rengi kazaklar, hırkalar aramaya başlıyorum.

Ewan McGregor’ın Halston’a dönüştüğü (canlandırdığı değil, gerçekten dönüştüğü) dizinin yürütücü yapımcılarından biri Ryan Murphy. Markaya dönüşen ismin yanında Ian Brennan’ı görünce The Politician’ın kozmetik yapaylığını hesaba katarak Halston’ı bir solukta izledim. Dizi ne eksik ne fazla. Popüler bir figürün hayatındaki bir dönemi sağlam referanslarla belirli bir tempoda çok iyi bir başrol performansıyla ve Ryan Murphy standartlarında bir sanat yönetmenliğiyle anlatıyor. 

Kostüm tasarımcısı Jeriana San Juan, hayranı olduğu tasarımcının günlük hayattaki kılıklarını yeniden yaratmak için arkadaşlarıyla bir araya gelip, firmada bizzat Halston’ın kıyafetlerini diken terzilerle çalıştığını belirtiyor. Özel üretilen kumaşlarla, özel dikim takım elbiseler ya da trençkoatlar giyebilmek çok ulaşılabilir görünmüyor. Lakin bir renk paletine ve silüete bağlı kalıp üniforma kılıklar oluşturmak uzun süre içinde hayata geçirilebilir. 

Halston

Günlük hayatı demişken, Studio 54 çağında her yere limuzinle giden dönemin en büyük moda tasarımcısının günlük hayatından bahsettiğimizi konuya tümden yabancı olanlar için netleştirmek isterim. 

Bay Halston, şehir merkezindeki hayatında takım elbiseleri, balıkçı yaka kazakları ve trençkotlarıyla; siyah, kırmızı, fildişi ve bej dörtlüsünde. Montauk anları ve kıyı şeridi sahneleriyse tam olarak ‘yeni normalimizin’ kıyafet kodunda. Ve yazının başlığına evet cevabını verebileceğim kısım burada başlıyor. 

 

Halston

Diziyi izleyenler ''Halston everyday'' sloganını hatırlayacaktır. Bana göre her gün Halston'ı mevcut durumumuzda kıyı şeridindeki haliyle hayatmıza dahil edebiliriz. Liste net: bağcıksız bez ayakkabılar, en rahatından nötr tonlarda tiril tiril bir pantolon ve monokromu tamamlayacak pamuk kazaklar. Isınan havalar için düğmeli (henley) t-shirtler ve iç giyimle dış giyim arasında şortlar. 

Peşine düşülecek parçaysa örme hırkalar ve kazaklar. Mevsimlik deyip hep giymek için yünden kaçınmakta fayda var. Esintili ama güneşli bir günde polyesterin pişirmesini de istemeyiz… İstikamet pamuk ve biraz daha bütçe ayırırım derseniz kaşmir karışımlar olabilir. 

 

Halston

Bazı sahnelerde üst üste giyilen tona ton örmeler ve balıkçı kazakları Halston’ın ultra lüksünü en uygulanabilir haliyle vurguluyor. Bir yerden başlamalı derseniz en klasikler fikir verebilir. 

Balıkçı Kazak 

 

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası