Stil Oyununuzu Güçlendirecek Trikolar

Uzaktan bakınca (online siparişte) hemen hepsi benzer görünüyor. Boğazlı, bisiklet ya da V yaka düz renk triko kazaklar hem çoğu erkeğin kullanmaya alışkın olup tekrar tekrar satın aldığı hem de istediği stil sonucuna ulaşamayınca hakkını yediği ürünlere dönüşüyor. Dikkat çekmek istediğim püf noktaları Hemington’la kesişiyor. Hem stil hem işlev açılarından konuyu detaylandırıyorum.

09 Kasım 2021

Stil Oyununuzu Güçlendirecek Trikolar

Ryan Gosling ya da Jake Gylenhaal bir takım elbisenin içine giydiği “basic” trikoyla kırmızı halının en şıkları listesine kolayca girebiliyor. Podyumlarda boğazlı kazaklarla gördüğümüz smokinler gömlek kravat şıklığını aratmıyor. Peki uygulamaya gelince sınıfı geçmek için nelere dikkat etmek gerekiyor? 

 

Favorim polo yakalarla başlıyorum. Jilet gibi bir takımın içine giymek ya da tek başına bir kot pantolonu ya da takım pantolonunu şık tamamlamak için polo yaka bir kazağın sahip olması gereken ilk özellik yüksek kalite! 

Burada kaliteden kastım yüksek fiyat değil. Kaliteyi sağlayan ilk etken hammadde özellikleri. Hemington’un Avusturalya’daki merino koyunlarına zarar vermeden elde edip, İtalya’da işlettiği yün Türkiye’de örülüyor. Extra fine merino etiketini hak ettiği için de yılın hemen her dönemi giyilebiliyor. Beden yapınıza uygun kalıbı seçtikten sonra (slim fit ya da normal kesim) işin daha eğlenceli kısmı başlıyor: renk seçimi. Ofiste bütün kışı geçirebileceğiniz siyah ya da antrasitin yanı sıra pastelleri koyu renklerle kolayca kombinleyebilirsiniz. Canlı tonlardan favorilerim magenta ve indigo mavisi. 

Yüksek kalitenin kendini karşıdan belli eden ilk göstergesi ise polo yakanın yapısı. Sağa sola kaçıp dağınık görünmemesi ve tüm düğmeleri açık kullanırken bile (ki ince bir zincirle çok iyi tamamlanır) kazağın kendini salmaması beni tavlayan özellikleri. 

Yaka genişliği moda evlerinin benzer ürünlerindeki gibi çeşitli akımlara dahil değil. Ne çok geniş ne de çok dar, dolayısıyla çoklu kullanıma izin veriyor. Pamuklu versiyonları ise özellikle baharda ne giysem sorusunun cevabı. 

 

Balıkçı yaka trikolar kışın giyilmesi en kolay parçalar. Uygun tondaki bir ceket - palto ile günü geçirebilirsiniz. Ama keşke özellikle de o boğaza doğru gelen kaşıntı hissi olmasa! Bu yüzden yünleri hassas ciltlere uygun ürünler seçmek gerekiyor. 

Özel bir gecede smokinin içine bile bir boğazlı kazak giydiğinizde aşırı sıcaklamış ya da rahatsız hissetme olasılığı ortadan kalkınca kendi kırmızı halınızda gayet iyi hissedebilirsiniz. Siyahların tonuna dikkat edin yeter. 

Klişe bir terim olsa da “zahmetsiz şıklık” iyi bir boğazlı kazakla çok rahat yakalanabilir. Ufak bir stil notu: doğal olarak kaliteli bir dokunun sağlayacağı şıklığı kazak içine giyeceğiniz tişörtün kat ya da dikiş izleriyle baltalamayın. 

 

Spor şık (business-casual) giyimde “basic’lerin” efendisi V yaka ve bisiklet yaka trikolar doğru kullanıldığında hem sıcak tutan hem de görünüme stil katan bir katmandır. Eğer gömlek üstü ceket içi giyecekseniz illa ki doğru beden ve kalıp seçmelisiniz yoksa kendinizi o kazağı çıkarmak için sabırsızlanırken bulursunuz. 

Tercihim V yakanın içine sivri yaka bir gömlek giyip düğmeleri yaka kesişimine kadar açmak (tabii yaka uçları kazak içinde). Bisiklet yaka iyi bir triko da spor salonunda yaptığınız mesaiyi serin/soğuk havalarda tişörtle gösteriş yapıyor dedirtmeden (ki eğer sıcaklık kişi için uygunda atletle de dolaşabilir o başka) eforsuzca belli eder. Tişörtle katmanlamak isterseniz beyazdan kaçınıp kırık beyaza ya da tona ton şeklinde kazağa yakın bir renk seçilebilir.

 

Sürdürülebilir modada bana göre kişinin en büyük imtihanı az tüketim. Az tüketmek içinse ihtiyacımız hem sorumlu üretim hem de uzun süre kullanılabilecek joker parçalar. Hemington Kreatif Direktörü Sascha A.Klumpp ile “Up to New Horizons” koleksiyonunu konuşurken bu özenle üretilmiş parçaların bakımına dikkat çekiyor ve talimatlara uygun kullanıldığında bir ürünün çok uzun ömürlü olabileceğini söylüyor. Bu uzun ömür hem bireysel hem de kolektif tüketimde hepimizin avantajı. Siyah bir kazak modayla hiç ilgisi olmayanın da, köklü bir moda evinin tasarımcısının da gardırobunda baş köşede. Bir sonrakini satın alırken sadece sezonu geçirmeye değil, çok daha kapsamlı düşünmeyi gerektiriyor. 


İlker Kızmaz'dan Lumberjack Outdoor ile Güçlü Adımlar

STİL | İlker Kızmaz'dan Lumberjack Outdoor ile Güçlü Adımlar

Genç Keanu Reeves’den Alınacak 7 Stil Dersi

STİL | Genç Keanu Reeves’den Alınacak 7 Stil Dersi

16 Erkek Giyim Trendiyle Sonbahar/Kış 2021

STİL | 16 Erkek Giyim Trendiyle Sonbahar/Kış 2021

Daniel Lee’nin Bottega Veneta’daki Muazzam Başarılı Dönemi Neden Sonra Eriyor?

MODA | Daniel Lee’nin Bottega Veneta’daki Muazzam Başarılı Dönemi Neden Sonra Eriyor?

Bir Kış Gecesi Rüyası

MODA | Bir Kış Gecesi Rüyası

CFDA Ödülleri 2021 Kırmızı Halı

MODA | CFDA Ödülleri 2021 Kırmızı Halı

Daha Fazla Göster