Kararsız Kalanlar için Karşılaştırdık: iPhone XS vs. iPhone XR
Teknoloji

Kararsız Kalanlar için Karşılaştırdık: iPhone XS vs. iPhone XR

iPhone Xs ve iPhone XS Max modellerinin yanında, ailenin en yeni üyesi iPhone XR'ı da tanıtan Apple, model seçkisini genişletirken kararsızlığımızı güçlendiriyor. Neden mi? Çünkü seçemiyoruz!

Dijital dünyanın en büyük sorunlarından biri hangi iPhone modeline sahip olmamız gerektiğini bilememek. Apple da sağ olsun bu konuda yardım eli uzatmaktansa, yaramıza tuz basıyor. Üç yeni iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinin yanı sıra, yeni nesil iPhone XR modelini de tanıttı. Kafamız iyice karıştı. Peki, bu modellerin birbirlerinden farkı ne? Gelin tüm özelliklerini enine boyuna masaya yatıralım!

 

18-11/08/iphone-xr.jpg

Fotoğraf: Apple

 iPhone XR'ın fiyatı daha uygun

Teknik detaylara geçmeden önce, her türlü hayal kırıklığını engellemek adına karşılaştırmamıza fiyattan başlayalım. iPhone XR diğer modellere kıyasla daha uygun. 64, 128 ve 256 GB dahili depolama kapasitesiyle satışa sunulan bu modelin etiket fiyatı 749 dolar. iPhone XS ise 1149 dolardan başlıyor. Bu fiyat farkı birçoğumuza cazip gelse de, teknik ayrıntıları önemseyenler için yeterince ikna edici olmayabilir. 

18-11/08/iphone-xs.jpg

Fotoğraf: Apple

XR'ın ekranı daha büyük, çözünürlüğü daha küçük

iPhone X'ten aşina olduğumuz çentikli ekran tasarımı iPhone XR'da da kullanılmış. 6.1 inç Liquid Retina adı verilen LCD ekran tercih edilmiş. iPhone XS ise OLED ekranıyla dikkat çekiyor. Yani içeriklerinizi Full HD 1080p kalitesinde izlemek istiyorsanız, iPhone XR'ın LCD ekranı beklediğiniz performansı gösteremeyebilir. 

18-11/08/iphone-xr123.jpg

Fotoğraf: Apple

iPhone XR'ın pil ömrü 1,5 saat daha uzun!

Ekran kalitesine fazla takılmıyorum, benim tek derdim pil ömrü diyenlerdenseniz, iPhone XR ile emin ellerdesiniz. iPhone XR'ın pil ömrü diğer modellere kıyasla 1,5 saat daha uzun!

18-11/08/iphone-xrxs.jpg

Fotoğraf: Apple

Çift kamera güçündeki tek kamera

Gelelim kamera özelliklerine iPhone XS ve iPhone XS Max modellerinde kullanılan çift kamera, bu modelde yerini tek kameraya bırakmış, fakat üçü de aynı özelliklere sahip. Biraz daha teknik konuşmak gerekirse, f/1.8 diyafram aralığına sahip olan kamera, 6 elementli bir lens ve OIS desteği barındıyor. Ek olarak, hepimizin severek kullandığı portre modu iPhone XR'da da mevcut.

Daha güçlü ve sesli bir hoparlör

İki yeni modelde daha güçlü ve sesli bir hoparlör sistemine sahip. Bahsettiğimiz oran yüzde 25'lik bir oran üstelik!

iPhone XR daha renkli!

Teknik özellikleri iPhone XS kadar çığır açmasa da, iPhone XR'ın daha renkli bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. Toplamda 6 renk opsiyonu var.  Bu noktadan sonrası size kalmış. Güncel ve renkli bir iPhone ile mi daha mutlu olursunuz yoksa mu tercih yoksa daha sofistike ve teknik mi biriPhone ile mi?

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası