MSI’ın Stealth GS77 Laptopu Oyuncular için Fazla mı İyi?
Teknoloji

MSI’ın Stealth GS77 Laptopu Oyuncular için Fazla mı İyi?

Gün boyu mesaide kıyma gibi yoğurup, iş bitince acısını çıkarmak için oyun oynayabileceğiniz bir laptop arıyorsanız yeni MSI Stealth GS77 bu tarife –hem de harfi harfine- uyuyor.

İş ve oyun her zaman -içten içe- iç içe. Yoksa neden Microsoft 1990’dan beri Solitaire oyununu her Windows sürümüne gömsün? Tıpkı Picassovari sanat eserlerimiz için ilk tercihimizin artık Paint programı olmadığı gibi; kendimizi oyalayacağımız şeyler son yıllarda daha rafine bir şekle büründü. Öğlen arasındaki kaçamaklarımız da zaten bu tür meşguliyetlerden ibaret değil mi? 

 Stealth GS 77 MSI

MSI’ın yeni Stealth GS77 laptopu; bu “melez” çalışma yönteminin gündelik iş yaşantımızda bir standart halini aldığını en baştan kabul ediyor. Keskin çizgilere sahip, çok amaçlı yeni oyun laptopları dalgasına öncülük eden bu 17 inç ekranlı makine, (artık LAN partileri haricinde kimsenin dışarı çıkarmaya cesaret edemediği, neon yanar-dönerli) eski hantal makinelerden çok farklı bir canavar. Aksine; Stealth GS77, iş saatleri dışında Warzone takılabileceğiniz kadar güçlü kasları olan bir ofis laptopu. Bilgisayarınızı yenilemeyi düşünüyorsanız arayışınız artık sona erdi…

 

Bu Ne Yakışıklılık! 

Stealth GS 77 MSI 

Bir laptopta bile dış güzellik her şey değil; ama kesinlikle önemli – özellikle de laptopunuzu koltuğunuzun altına alıp toplantıdan toplantıya taşırken bir anda elinizdeki şeyin farkına varıp utançtan iş arkadaşlarınızla göz göze gelmekten çekindiğiniz zamanları hatırlıyorsanız. İşte bu yüzden Stealth GS77 son derece çekici bir dış görünümle -tabiri caizse “yılan gibi” tasarlanmış. Şaşırtıcı derecede hafif, kumlama yüzeyli siyah kasası ise keskin, fakat mütevazi çizgilere sahip; tıpkı pahalı bir deri ceket gibi.  Planları, çizimleri, sunumları (ve Elden Ring’in koca Lands Between alanını) rahatça görebileceğiniz kadar geniş bir ekran arazisine yayılabilmenize rağmen müthiş estetiği sayesinde göz zevkini acıtan hantal bir takoz olmaktan son derece uzak.

Bu büyük ekran tam boyutlu bir klavye ve ferah bir touchpad üzerinde neredeyse havada durduğu için dayanıklılık son derece önemli.  Bu yüzden MSI, ekranı çinko alaşımlı menteşelerle üretmiş. Böylece her türlü engebede taşınmaya, hatta arada elimizden kaçan hoyrat kapatmalara karşı da son derece dayanıklı. Saniyede 120 kare oynatabilen, iğne ucunu görebileceğiniz keskinlikte Ultra HD çözünürlüğe kadar seçenekleri ile; bu nadir doğruluktaki görüntü kalitesi kesinlikle sahip olunmayı hak ediyor.

 

Tüm Bu Güç Ne İçin? 

 laptop

Oyunda böylesi yüksek bir güç için tabii ki sağlam bir kalbe ihtiyaç var. Stealth GS77 bu noktada da çok doğru bileşenlere sahip: Intel’in yepyeni 12.nesil işlemcilerini ve Nvidia’nın meşhur GeForce RTX 3080 Ti grafik işlemcisini görüyoruz. Güçlü bir kalp demişken; daha iyisini yapmak gerçekten zor: sadece CPU bile önceki nesil Intel yongalarına göre son derece dramatik bir performans artışı göstermekte. Slack, Zoom, ve Chrome gibi programları rahat modda, “göz kırpsan kaçırırsın” hızında bir multitasking performansıyla açıyor. Forza Horizon 5 veya Dying Light 2 gibi oyunların RayTrace hesaplamalı, zorlayıcı görsellerinde ise bu laptop kendini tam olarak gösteriyor. Doğrusunu isterseniz; bir zombi kıyametinin ne kadar güzel görüneceğini tahmin bile edemezsiniz!

Son birkaç yıldır kifayetsiz web kameraları yüzünden soluk, lekeli bir yüz ifadesinden muzdarip olanlara Stealth GS77’nin Full HD kamerası ilaç gibi gelecek. Geliştirilmiş gürültü azaltma özelliği sayesinde görüntülü görüşmelere artık boynunuzu eğip sadece mikrofonla katılmak zorunda değilsiniz. Hatta arada medeniyeti sorgulamak zorunda kaldığınız durumlarda (mesela münasebetsizce öğlen arasının hemen bitimine denk getirilmiş bir konferansa yetişmek için yarım ekmeği tıka basa gömmeye çalışırken) haysiyetinizi korumak için kameraya giden elektriği kesebileceğiniz bir fiziksel webcam kilidi bile var.  Ama toplantıya girdiğiniz anda 6 hoparlöre sahip ses sistemi ve pırıl pırıl bir görüntü ile konuşmanız iş arkadaşlarınızı gölgede bırakacak.

 

Hibrit Çalışma İçin Hazır 

Stealth GS 77 MSI

Stealth GS 77 MSI

2022’den bir şey öğrendiysek; o da iş-yaşam dengemizin daha uzun süre sallantıda kalacağı. Dolayısıyla en iyisi; her şey düzelene kadar biraz da keyfimize bakalım. MSI Stealth GS77 dışarıdan çizgi üstü, durdurulamaz bir oyun laptopu gibi görünse de; aslında ev dışında da kullanılmak, gün ışığını görmek ve çalışma masanıza rahatça kurulup iş yapmayı beklemek için üretildi. Hem güçlü, hem üretken, hem şık, hem de güvenli olan bu bilgisayar; sadece birkaç kişinin gördüğü bir sır gibi gözlerden uzak bir köşede saklanmak için fazla başarılı; özellikle de hibrit çalışmanın verdiği fırsatla bu yılın gerçek amacını gerçekleştirmek üzereyken: zavallı bir Tarnished olarak başlayıp bir Elden Lord’a yükselmek!

MSI Stealth GS77'ye buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası