Şifre Yok Çip Var
Teknoloji

Şifre Yok Çip Var

Vücuda yerleştirilen çipten uyku sensörüne, birbirinden iddialı yenilikleri yerinde inceledik.

IFA 2015’in en dikkat çekici sunumlarından birine, Moskova merkezli küresel güvenlik firması Kaspersky imza attı. “Chipping Humans” adlı sunumda canlı olarak bir Kaspersky çalışanın eline çip yerleştirildi. Peki ama neden?

Son dönemde medya raporları yeni bir gelişmiş insan soyunu tarif ediyor; vücutlarına sağlık amaçlı değil, günlük hayatı kolaylaştırmak için çipler takan insanları. Her yere kod girmek ya da şifre yazmak yerine sadece dokunmak hayatımızı kolaylaştırmaz mıydı? Elbette, evet.

Ancak bu noktada akıllara şu soru geliyor: Vücudumuza bu şekilde her bilgiye erişme imkanı tanırsak, endişelenmemiz gerekecek güvenlik sorunları ortaya çıkar mı? Bu sorudan yola çıkan Kaspersky, İsveçli biohacker topluluğu BioNyfiken’le ortak bir çalışma yapmış. Onlara göre deri altına yerleştirilen akıllı bir çip, bir küpeye ya da dövmeye sahip olmaktan farksız. Yani sağlık açısından bir sorun yok. Ancak güvenlik konusunu iyi çalışmak gerek.

Kaspersky Lab’in kıdemli güvenlik araştırmacısı Patrick Mylund Nielsen, “Derimizin altına kişisel anahtarlarımızı koyarsak ne olur? Benimle tokalaşan herhangi biri, benim sanal kopyam haline gelir mi? İşte bunu araştırıyoruz” diye anlatıyor. BioNyfiken’in kurucularından Hannes Sjoblad ise bu işbirliğini şöyle açıklıyor: “Binalara girebilmek, kişisel cihazları PIN kodu olmadan açabilmek ve çeşitli veri tabanlarına erişebilmek gibi günlük işleri kolaylaştıran çipleri deneyimleyenlerin sayısının hızla arttığını görüyoruz. Uzmanlık alanı güvenlik olan ve teknolojiden gerçekten anlayıp riskleri analiz edebilecek Kaspersky Lab uzmanlarıyla bu tür çiplerin zayıf noktalarını keşfetmek için yapacağımız araştırma konusunda heyecanlıyız. Eğer eksiklikler bulunursa elbette yeni çözümler bulma yoluna da gideceğiz.” Vücudumuzda çiplerle dolaşmak tehlikeli mi, yoksa şifreleri aklımızda tutmaktan çok daha güvenli mi, bekleyip göreceğiz. Fuardaki genel düşünceyse şu; yakında teknoloji marketlerinden birine girip “Elimin içine bir çip lütfen!” cümlesini kurmaya hazır olun.

FUARDA ÖNE ÇIKAN 3 ÜRÜN

15-10/01/ego_t4.JPG

 

  1. KESKİN

Sony, 5.5 inç ekrana sahip yeni versiyon cep telefonu Xperia Z5 Premium’u ilk kez duyurdu. 3840x2160 piksel ekranıyla keskinlik anlamında en yüksek çözünürlüklü telefonları bile geride bırakan ürün, 4k videoları da destekliyor. Bu ay piyasaya çıkacak.

15-10/01/ego_t3.JPG

  1. UYANIK

Samsung fuara yeni tasarımı uyku sensörüyle damga vurdu. Yatağın altına yerleştirilen SleepSense; toplam uyku süresi, uyku verimliliği, uykuya dalmanın ne kadar zaman aldığı, kaç kere uyanıldığı, REM’de geçirilen süre gibi verileri işleyerek bir uyku puanı veriyor. 2016 başında piyasada olacak.

15-10/01/ego_t2-1443690070.JPG

  1. İLK

Fuarda Lenovo, dünyanın ilk çift ön kamerasına sahip cep telefonu modeli Vibe S1’i tanıttı. 5 inç büyüklüğünde full HD ekranı, 3 GB RAM, 32 GB dahili depolama alanı ve 13 megapiksellik kamerasıyla, Kasım ayında piyasada olacak.

 

Yazının tamamı dopdolu içeriğiyle GQ Türkiye Ekim sayısı ile bayinizde ve GQ Türkiye dijital edisyonu ile cebinizde!

İZLE
360 derece tasarım: Samsung QLED TV
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası