the Gentlemen Dizisi Saatleri
Saat

The Gentlemen'da Altı Milyon Pound Değerindeki Saatleri İzliyoruz

Guy Ritchie, vintage Omega'lardan kutsal kaseyle eşdeğer Patek Philippe'lere ve gösterişli Rolex'lere kadar nadir bulunan saatleri karakterleri hakkında bize ipuçları vermek için nasıl kullanıyor?

Guy Ritchie'nin kostüm tasarımcısı Loulou Bontemps, "Saatlerle ilgili ilginç olan şey, varlıklı insanlara karşı varlıklı olmayan ama zaman içinde artık devasa yatırım parçaları olan koleksiyonculara rastlayabilmenizdir" diyor. "Bu saatler aslında aile içinde elden ele geçiyor, dolayısıyla The Gentlemen'da bu fikirle oynadık."

The Gentlemen, Ritchie'nin 2019 yapımı aynı adlı filminden uyarlanan sekiz bölümlük bir Netflix draması ve aristokratlar, gangsterler, gezginler ve çılgın Scouse uyuşturucu satıcıları birlikte iş yapmaya çalıştıklarında ortaya çıkan kaosu anlatıyor. Karakterlerin hayatları dünyalar kadar farklı olsa da, bir benzerlik onları birleştiriyor: statüyü saatler belirliyor.

Karakterlerin çoğunun saat taktığı göze çarpıyor - çoğu gerçek ama birkaç tane de sahte var. Vinnie Jones'un canlandırdığı sadık saha görevlisi Geoff gibi boş bileklerin olması durumunda, saatin olmaması dizinin beslendiği bir sınıfçılığa işaret ediyor; eğer paralı değilseniz, bir saatin size miras kalması pek olası değil.

The Gentlemen'da Altı Milyon Pound Değerindeki Saatleri İzliyoruz

 

Miras, dizinin çerçevesini oluşturuyor. Dizi, 'Lord Hazretleri'nin (Halstead Malikanesi'nin sahibi) ölüm döşeğinde, 60'ların başlarından kalma klasik bir Omega Constellation takmasıyla açılıyor. Vasiyeti okunduğunda, ağabeyi ve tam bir ahmak olan Freddie (Daniel Ings) her şeyin kendisine kalacağını sanır. Ancak kaderin bir cilvesi olarak, çok daha yetkin olan küçük kardeş Eddie (Theo James) mirası ve babalarının mallarının çoğunu yönetmek için çağrılır.

Bontemps, "Bunun gibi Constellation'lar 2.000 sterlinden fazla satılmaz ama bu onun [Lord Hazretleri'nin] en sevdiği günlük saatiydi" diyor. "Ve aslında bu saat Freddy'ye miras kaldı. Bu biraz da Freddie'ye bir gönderme çünkü o artık bir başarısızlık abidesi olduğu için küçümseniyor. Eğer bir şey alacaksa, bu 2000 sterlinlik saati alacak. Oysa Eddie tam bir servet değerindeki saatleri alıyor."

The Gentlemen'da Altı Milyon Pound Değerindeki Saatleri İzliyoruz

Eddie ile ilk tanıştığımızda askeri görevdedir, bu yüzden bileğinde basit bir Bremont askeri saat olması uygun. Ancak talihi değişir değişmez saati de değişiyor. Onu bir sonraki görüşümüzde pembe altın Patek Philippe Nautilus ref 5990 takıyor. "Bontemps şöyle diyor: "Artık centilmen bir gangster olmaya başlamıştı, ona dizinin geri kalanında kullanabileceği üç farklı saat [Panerai Luminor dahil] verdik. "Patek bir kez satın alınan ve aileden aileye geçen ya da değeri artma eğiliminde olduğu için kasada kilitli tutulan türden bir saat."

Bontemps, The Gentlemen boyunca saatleri, ne kadar güvenilir olduklarından sınıflarına ve geçmişlerine kadar her karakter hakkında önemli ipuçları sağlamak için kullandığını söylüyor. Londra'nın en başarılı (tehlikeli) boks organizatörlerinden biri olan Henry Collins, biraz değersiz, çok gösterişli ama sonuçta güzel bir altın Rolex Daytona takıyor. Gangster Bobby Glass (Ray Winstone) Bremont ALT1 takarak büyük İngiliz gururuna bir selam çakarken, kızı Susie (Kaya Scodelario) Cartier Tank ile gerçek kimliğini gizleyen bir sınıf ve zarafet havası yaratıyor.

The Gentlemen'da Altı Milyon Pound Değerindeki Saatleri İzliyoruz

Freddie'nin bir tanıdığı olan Sticky Pete bir yalancı ve kumarbazdır. Bontemps, "Miras kalan tüm parasını bahse yatıran biri, bu yüzden asla gidip bir saate 10 bin sterlin harcayamaz," diyor. Bunu göz önünde bulundurarak, sahte Patek ve Rolex görünümlü saatler takarken görülüyor - "250.000 sterlinlik bir saat gibi görünen ama aslında çakma olan bir şey."

Bu durumda akla şu soru geliyor: tüm bu saatler nereden temin edildi?

Bontemps, "Basit bir hesap yaparsak, dizide en az altı milyon pound değerinde saat var ve bunların hepsi ödünç alındı" diyor. "Bunu bilmek ve detaylara bu kadar dikkat etmek gerçekten çok eğlenceli."

Bontemps'in dizideki saatlerin çoğunu ödünç verdiği, ikinci el saat uzmanı Suite Nine'dan Nick Tolfree, "The Gentlemen's kostüm ekibinin gerçek saatleri sergilemek istemesi harika, zira pek çok film ve TV programı kaynak aksesuarlar kullanma yoluna gidiyor" diyor.

Suite Nine'dan Warren Feather, "Bu zamanın bir işareti, çünkü insanlar artık saatler konusunda çok daha bilinçli ve belirli parçaları tanıyabiliyorlar" diye ekliyor. "Yani bir gösteride zenginlik ve statüyü tasvir etmek istiyorsanız, genellikle en iyi yol kostüm tasarımına ağırlık vermektir - ancak bu plastik bir altın saatle hayal kırıklığına uğratılamaz."

The Gentlemen'da Altı Milyon Pound Değerindeki Saatleri İzliyoruz

The Gentlemen's kostüm ekibinden seçenekler sunmaları istendiğinde, Suite Nine 100'den fazla saat sundu ve ilgilerini çeken ve nihayetinde oyuncuların bileklerinde yer almak üzere seçilenler karşısında hoş bir sürpriz yaşadılar. "Kesinlikle daha benzersiz parçalar arıyorlardı" diyen Feather, "tam da görkemli bir evin sahibinin rastgele seçip alabileceği türden bir saat olan benzersiz bir Harry Winston seçmemiş olmalarının üzücü olduğunu" itiraf ediyor.

The Gentlemen'da Altı Milyon Pound Değerindeki Saatleri İzliyoruz

Suite Nine ve Bontemps'ın en çok eğlendiği rol Stan Amca (Giancarlo Esposito tarafından canlandırılan Amerikalı bir Doğu Yakası milyarderi) oldu. "Eddie gibi birinin asla takmayacağı saatleri takacak cesarete ve özgüvene sahip" diyor Bontemps. Kadife takımlara ve gösterişli zenginlik gösterilerine düşkün olan Stan Amca, aynı zamanda açık ara en şaşırtıcı saat koleksiyonuna da sahip. Bontemps, "Stan Amca'nın çok sayıda saate adanmış büyük bir odası var, oysa Eddie'ye miras kaldı, bu yüzden eski paraya karşı yeni para muhabbetiyle oynuyorduk" diyor. Gösterinin başlarında, kase Patek Philippe'lerin en kase olanını takmakla övünürken görülüyor - 2016 yılında 9 milyon sterline satılan bir1518 perpetual calendar. Ardından 65.000 £ değerinde güzel bir FP Journe Chronometré Souverain ile görülüyor ve daha sonra nadir ve gösterişli bir beyaz altın Girard-Perregaux x Ferrari Chronograph bileğinde.

Bontemps, Ritchie ile birlikte herkesin ne takacağına karar vermek için bütün bir haftayı saatler hakkında konuşarak geçirdiklerini söylüyor. Özellikle de onlara atfedilen parasal değeri aktarmak istemişler. "Elizabeth Taylor ya da Cary Grant gibi biri bir saat taktı diye saatin fiyatının nasıl değiştiği Guy'ın ilgisini çekti," diye ekliyor Bontemps. "Bu, saatin değerine milyonlar ekliyor ki saatlerin çılgınca ama bir o kadar da büyüleyici yanı da bu."

Bu içerik British GQ web sitesinde yayınlanmıştır.

İZLE
Yıldızların gözünden IWC Pilot's Watch
İLGİLİ İÇERİKLER the Gentlemen saat
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası