Avrupa'da Eşsiz Bir Fenomen: Yunan Adaları / Skiathos Adası
Travel

Avrupa'da Eşsiz Bir Fenomen: Yunan Adaları / Skiathos Adası

Adalar, Yunanistan’ın ana morfolojik karakteristiğini, ülkenin kültür ve geleneğinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. Yunanistan egemenlik bölgesi, Ege ve İyon Denizi’nde dağınık şekilde yer alan 6.000 ada ve adacığı içermektedir. Bunlardan sadece 227 tanesinde yerleşim mevcuttur. Bu durum, Avrupa kıtasında benzeri olmayan bir görüntüdür.

Yunan Takımadaları, ülkenin toplam 16.000 km’lik sahil şeridinin 7.500 km’sini kaplamakta ve büyük bir çeşitlilik arz etmektedir: kilometrelerce uzunluktaki sahiller, küçük körfezler ve korunaklı koylar, kum tepelerinin yer aldığı kumsallar, çakıl taşlı kumsallar, dik kayalar ve volkanik toprakların karakteristik koyu renk kumunun yer aldığı kıyı mağaraları, kıyı sulak alanlar. Bu sahillerden çoğu, “Avrupa’nın Mavi Bayrakları” programınca ödüllendirilmiş olup, sadece yüzme için değil tüplü dalış, şnorkelle yüzme, su kayağı, yelkencilik ve rüzgâr sörfü için de idealdir.

 17-07/19/skiathos_koukounaries_photo-y-skoulas.jpg

En eski Avrupa uygarlıklarının (Kiklad, Minos vb.) bir kısmı Yunan Adaları’nda kurulmuştur. Bu nedenle adalar benzersiz arkeolojik alanlara, ayırt edilen mimari mirasa ve yüzyıllar öncesine dayanan, çok yönlü medeniyetin büyüleyici yerel geleneklerine sahiptir. Bunun yanı sıra, tüm ülkenin konaklama tesislerinin %58.5’u ve toplam yatak kapasitesinin %62.6’sı burada toplanmaktadır (2003). Bu verilerle birlikte mükemmel iklimi, Yunan denizlerinin güvenliği, liman ve sahiller arasındaki kısa mesafeler gibi unsurlar, Yunan Adaları’nı Yunan ve yabancı ziyaretçiler için son derece popüler hale getirmiştir.

 17-07/19/skiathos_photo-y-skoulas.jpg

Adaların çoğu Ege Denizi'nde bulunmakta ve yedi gruba (kuzeyden güneye) ayrılmaktadır. Bunların arasında en öne çıkan adalar grubu hiç şüphesiz Alonissos, Skiathos, Skopelos ve Skyros takım adalarını içine alan Sporadlar.

 17-07/19/skiathos_hora_photo-d-rozaki.jpg

SKIATHOS

 

Kuzey Sporades'teki en kozmopolit ada olan Skiáthos, yemyeşil çam ormanları ve berrak mavi sularıyla adeta dünyadaki bir cennettir. Son yıllarda turizmin hızlı bir şekilde büyümesine rağmen ada hala pitoresk, bozulmamış ve 60'dan fazla birbirinden güzel tertemiz kumsalla kutsanmış durumdadır. En ünlüsü Akdeniz'in en güzel üçüncü plajı ilan edilen Koukunariés'tir. Renkli gece hayatını da eklediğinizde, adanın her yıl binlerce genç ziyaretçiyi cezbetmesi doğaldır! Skiáthos, çılgın gece hayatıyla ziyaretçiler için ve özellikle özgürlüğü isteyen gençler için gerçek bir ziyafet niteliği taşır. Adanın toplamda 60 muhteşem kumsalı mevut. Bunların arasında adanın güneybatı kesiminde Koukounariés veya Altın Kum/Golden Sand göze çarpıyor. Yemyeşil çam ormanı ile Koukounariés plajı ve çam ormanlarının arasında nadir bulunan ve çok büyük ekolojik değerinden dolayı korunan alan ilan edilen Strofiliá, oldukça ünlüdür. Konaklama seçenekleri arasında Koukounariés’te gençler arasında oldukça popüler olan bir kamp alanı da mevcut. Ayrıca çok sayıda taverna, canlı kafe ve barlar var. Eğer isterseniz bir tekne kiralayabilir, yerel otellerin tenis kortlarından birinde tenis oynayabilir veya heyecan verici deniz faaliyetlerini deneyebilirsiniz. Aynı zamanda Koukounaries ve Ahladiés'e giden yolda yer alan Meyáli Ámmos, berrak suları ve mükemmel manzaralı tavernaları ile oldukça popüler bir plajdır.

 17-07/19/skiathos_koukounaries_046_photo-y-skoulas.jpg

Daha fazla bilgi için www.visitgreece.gr

 

İLGİLİ İÇERİKLER yunan adaları skiathos
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası