Orient-Express İskandinavya yolunda
Travel

Orient-Express İskandinavya yolunda

Romanlara, filmlere konu olan Doğu Ekspresi, rotasını bu kez kuzeye çevirdi.

Seyahat tarihinin en ünlü treni Orient-Express, ilk kez 1883 ylında Paris'ten hareket etti; Alpler'i aşarak Viyana, Budapeşte, Bükreş istasyonlarını geçti ve yolculuğunu İstanbul'da noktaladı. Işıklar Şehri'nden Doğu'nun Kapısı'na uzanan bu gizemli yolculuk birçok hikayeye, romana ve filme ilham kaynağı oldu. Hatta ünlü polisiye yazarı Agatha Christie, Doğu Ekspresi'nde Cinayet adlı klasik romanını İstanbul'da, Pera Palas'ın 411 numaralı odasında yazdı.

Birinci Dünya Savaşı sonunda yol haritası değişen, İkinci Dünya Savaşı sırasında seferleri sekteye uğrayan ve bunu izleyen Soğuk Savaş yıllarında popülaritesini kaybeden Doğu Ekspresi, 1977'de son yolculuğunu yaptı.

İlk seferinin yüzüncü yılında tamamen yenilenen ve Venice Simplon-Orient-Express adıyla Venedik'ten İstanbul'a yeniden yolcu taşımaya başlayan efsane tren yeni yılda sadece doğuya değil kuzeye de yolculuk edecek. Klasik tarzda döşenmiş lüks vagonlarıyla, 8 Haziran'da yine Venedik'ten hareket edecek Orient-Express kıtayı 44 saatte geçerek Kopenhag ve Stokholm'e ulaşacak. Konaklamalarla birlikte 7 gece sürecek bu muhteşem yolculuğun bedeli ise yaklaşık 5 bin euro (11 bin 500 TL) olarak belirlenmiş.

Telaş ve yorgunluk olmadan, sadece zevk için seyahat etmenin ne demek olduğunu unuttuysanız, önerimiz baharda bu treni kaçırmamanız.

Venice Simplon-Orient-Express

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası