Zevk

Sedef Aygün'ün Gözünden

Berlin hem turistik hem de beyin göçünde Avrupa’nın en gözde destinasyonlarından biri haline geldi. Uzun yllardır Berlin’de yaşayan ve Almanya’daki Titanic Otelleri'nin kurumsal iletişim ve pazarlama bölümünü yöneten Sedef Aygün’e kentteki favorilerini sorduk.

19-01/03/sedef_aygun2.jpg

Fotoğraf: Aytekin Yalçın 

 

Son yıllarda gözde turistik merkezlerden biri haline gelen Berlin’i sizce diğer Avrupa kentlerinden ayıran özelliği ne?

Bence Berlin’in diğer Avrupa başkentlerinden ayrıldığı en önemli nokta hâlâ mütevazı bütçelerle yaşanabilir bir şehir oluşu. Hem turistik anlamda, hem de kira, enerji ve ulaşım gibi yaşam giderleri anlamında oldukça makul koşullara sahip.

19-01/03/berlin2.jpg 

Fotoğraf: Getty Images

 

Siz Berlin’de en sık nereleri ziyaret ediyorsunuz?


Berlin hem doğru şehir planlaması hem de korunmuş doğa kalitesi açısından örnek gösterilebilecek, hayat kalitesi çok yüksek bir şehir. Her bölgesini çok seviyorum ama bana en keyif veren yerlerden biri Wannsee Gölü ve çevresi. Yürüyüş yapmak ve göl manzarasına karşı öğle yemeği için çok sık gittiğim bir yer. Ayrıca ofisimin de bulunduğu Gendermanmarkt bölgesi ve müzeler adası tam bir görsel şölen merkezi.

19-01/03/sedef_aygun-1546521728.jpg

Fotoğraf: Aytekin Yalçın

 

Berlin Moda Haftası’nda özellikle takip ettiğiniz tasarımcılar var mı?

Riani ve Marc Cain defilelerine muhakkak gitmeye çalışıyorum. Bu iki marka son üç yılda hem koleksiyonları, hem defile lokasyonlarıyla çıtayı çok yükseltti.

GQ Men of the Year zamanı şehir nasıl farklılaşıyor? Bunun gibi hangi moda etkinlikleri yükselişte?

GQ Men of the Year ödül töreni Berlin’in en yüksek bütçeli etkinliklerinden biri. Haliyle Almanya’nın her tarafından, gerek iş çevresi, gerek sanat ve spor alanlarının en popüler yüzleri ve sayısız uluslararası VIP hatta Holywood yıldızlarının katılımıyla çok iddalı bir şova dönüsüyor. Bu sene mesela Donatella Versace, Patrick Damsey, Orlando Bloom,  Dries van Noten ve  Jason Derulo öldüllerini almak üzere geceye katıldılar. Her sene bir gece önce ve sonrasında da bu özel konuklar onuruna çeşsitli markaların sponsorluklarında davetler veriliyor. Genel anlamda çok tempolu ve konaklayacak oda bulmanın bile çok güç oldugu bir dönem. Bunların yanında Şubat ayında gercekleşen Berlinale Uluslararasi Film Festivali ya da gectigimiz ay yine Berlin’de gerçekleşen Bambi Sinema ve Medya ödülleri de Helen Mirren, Penelope Cruz ya da Sophia Loren gibi dünya çapında tanınmış yıldızların katılımıyla oldukça renkli geçiyor.  

19-01/03/sezenaksu_suite.jpg

Fotoğraf: Aytekin Yalçın

 

Otelinizde bir Sezen Aksu suiti var. Türk kültürüne damgasını vurmuş, sizin otelinizde de konaklamış isimlere ithafen başka konsept odalar oluşturacak mısınız?

O sadece Sezen Aksu için sevgiyle düşünülmüş, plansız ve beklentisiz bir gönül işiydi. Konsept ya da pazarlama projesi
değildi. Biz neredeyse her ay önemli konuklar ağırlıyoruz ama Sezen Aksu’ya özel bir durum oldu bu suit ve büyüsünü bozmak istemiyorum.

Berlin’e gelmişken sanat, müzik, sinema ve gastronomi alanlarında ziyaret edilmesi gereken yerler sizce hangileri?

İyi bir caz-bar için A-Trane, alternatif tekno severler için gece kulübü Berghain, hoş bir ortam ve şehir manzarasına sahip Monkey Bar, Çin yemeğinde Good Friends, hem ortamı hem iyi Fransız mutfağı için Borchardt ve Paris Bar, her daim favori İtalyan restoranım Pascarella, tarihi Zoo Palast sineması, Sony Center’daki film prömiyerleri, Auguststrasse’deki müthiş galeriler, East Side Gallery, Charlottenburg Sarayı, Berlin Katedrali, Bergama Müzesi ve Spree nehrinde kanal turu ilk aklıma gelenler. Bunun yanı sıra Berlin Filarmoni ve Fazıl Say’dan Placido Domingo’ya muazzam performanslara ev sahipliği yapan devlet destekli üç büyük opera evi. Son olarak alışveriş tutkunlarına, Helen Mirren ve Keira Knightley gibi ünlü isimlere rastlayabileceğiniz çok iyi vintage parçalar olan Mauerpark bitpazarı. Bir de yüz yılı aşkın tarihi olan çok katlı büyük mağaza Kadewe muhakkak görülmesi gereken yerler diyebilirim.

19-01/03/berlin-1546521823.jpg

Fotoğraf: Getty Images

İLGİLİ İÇERİKLER berlin sedef aygün
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası