Zamanın ikonik saçları

Geçmişten günümüze saçların değişimini ikonlar üzerinden inceledik.

25 Kasım 2017

Zamanın ikonik saçları

Saç stilleri yıllar içinde o kadar değişikliğe uğradı ki… Kimi zaman jöleli arkaya yatırılmış kısa saç, kimi zaman uzun dağınık saç stillerini uyguladık. 

 

 17-11/24/garycooper.jpg

Gary Cooper

20’LER
Erkeklerde saçların sosyal statü sembolü haline geldiği dönem sorulsa, kuşkusuz akla ilk 1920’li yıllar gelir. Dönemin en ünlü aktörleri Gary Cooper ve John Gilbert gibi isimlere baktığımızda ortadan değil yandan ayrılmış ve tek bir tel bile oynamayacak şekilde geriye yatırılmış ıslak görünümlü bir saç stiliniz yoksa oyuna 1-0 yenik başlıyorsunuz demektir.

 

17-11/24/clarkgable.jpg

Clark Gable

30’LAR
20’lerin yandan ayrılmış derli toplu saç modası o kadar saygı gördü ki bir sonraki on yılı da domine etti. Hatta bugünlere kadar uzandı. Jilet gibi takım elbiselerin, geniş kesimli trençkotların ve fötr şapkaların altın çağını yaşadığı bu döneme unutulmaz yüzü ve mükemmel taranmış saçları ile Clark Gable damgasını vurdu. Klasik kısa saçına kendi yorumunu ekleyerek biraz daha uzun bırakan ve ön tarafına hafif bombe veren Gable, saçlarıyla dönemin en ilham verici ismiydi.

17-11/24/elvispresley.jpg

Elvis Presley


50’LER
Elvis Presley ve James Dean’ın aynı anda etkilediği bir dönemde dillerden düşmeyen motto ne olur? ‘Daha kabarık, daha cesur!’ Anahtar kelime ise ‘pompadour’du. Elvis’in iddialı, kabarık ve bol jöleli saç stili en az müzikal yeteneği kadar konuşuluyordu. Tüm konserlerine ve çekimlerine dönemin en ünlü saç artistlerinden Larry Geller’ı götüren
ikonun tek bir isteği vardı o da saçına ne yapılırsa yapılsın konserin sonuna kadar dayanması. Diğer tarafta Asi Gençlik filmindeki kırmızı ceketli Jim Stark karakteriyle James Dean, kötü çocuk imajı ve kendi tarzında yorumladığı dağınık pompadour saçları ile ikon koltuklarından birini daha kapmış oldu.

 17-11/24/jl.jpg

John Lennon

60’LAR
Çiçek çocuklar, farklı pencereler, özgürlük ve eşitlik... Kuralların değiştiği, dünya düzenine kafa tutulduğu bu dönemde kendini ifade etme tarzlarından biri olan saçlar da değişmeye, standardın dışına çıkmaya başladı. The Beatles üyeleri tarafından erkeklerin hayatına sokulan ‘mop top’ saç stili 60’ları ele geçirdi. The Doors ve The Rolling Stones gibi müzik grupları tarafından da benimsenen bu stil her ne kadar alışılmadık ve zor görünse de son zamanlarda Justin Bieber yorumuyla yeniden hayatımıza girdi.


David Beckham ve ilham verici saçları

AXE | David Beckham ve ilham verici saçları

Detaydaki şıklık: Cesur adımlar

AXE | Detaydaki şıklık: Cesur adımlar

Detaydaki şıklık: Yeni kalıplar

AXE | Detaydaki şıklık: Yeni kalıplar

Detaydaki şıklık: Konfor alanı

AXE | Detaydaki şıklık: Konfor alanı

Stil önerisi: Şehirde rahatlık

AXE | Stil önerisi: Şehirde rahatlık

Stil önerisi: Modern klasik

AXE | Stil önerisi: Modern klasik

Daha Fazla Göster