Afrodizyak Etkili Erkek Parfümleri
Bakım

Afrodizyak Etkili Erkek Parfümleri

Bir koku sizi karşı konulmaz yapabilir mi? Aşağıdaki listede yer alan parfümler için cevap: Evet.

“Afrodizyak koku” denen şey gerçekten var. Yaşadığımız, soluduğumuz, kokladığımız ve özlem duygusunun farkına vardığımızdan beri insanlar karşı taraftakilere daha çekici bir koku yayabilmek umuduyla kendilerine bir takım sıvı maddeler sürüyorlar.

Romalılar yemek masalarını gül yapraklarıyla donatırken, Kleopatra Mark Antony'yi etkilemek için yaşadığı sarayın tüm zeminini güllerle kapladı (sanırım işe de yaradı… yani bir nevi). Bir Yaz Gecesi Rüyası adlı tiyatro oyununda Oberon'un aşk iksirinin içinde yasemin, süsen, lavanta, menekşe, karanfil ve papatyanın karşı konulmaz aroması da dahil olmak binlerce baştan çıkarıcı koku kullanıldı. Yani koku uzun – çok uzun zamandan beri birilerini baştan çıkarmak, etkilemek, iyi bir izlenim bırakmak için kullanılıyor.

aesop_parfüm

Aesop Marrakech Intense Eau de Parfum

Afrodizyakların arkasındaki etkinin kaynağı bilimsel olarak somutlaşmış değil ancak soyut olsa da çekim sanatı söz konusu olduğunda koku için hala çok önemli bir rol oynuyor. Avon'un Firmenich ile işbirliği içerisinde yaptığı bir araştırmaya göre, Birleşik Krallık’taki kadınların yüzde 64'ü, bir partnerin koku seçiminin onları daha çekici hale getirebileceğini kabul ederken, yüzde 44'ü kötü bir koku seçiminin de bir kıvılcımı söndürebilecek kadar etkisi olduğunu söylüyor. 2020’de Harvard’da yapılan bir araştırma, kokunun hafıza ve nostalji ile diğer duyulara kıyasla daha güçlü bir bağlantısı olduğu sonucu ortaya çıkarıyor. “Kalabalık bir dünyada öne çıkmanın giderek zorlaştığı bir çağda, markanızı duygusal ve akılda kalıcı olarak farklılaştırmalısınız” diyor.

aesop_parfüm

Diptyque Tempo Eau De Parfum

Lüks parfüm devlerinin öne çıkmasının ve herkesin imrendiği o kült statüsünü geliştirmenin yollarından biri de bu cazibe unsurlarından bazılarını içeren, hafızalardan silinemeyecek bir koku yaratmaktan geçiyor. Online forumlarda en çok konuşulan parfümlerden biri olan efsanevi parfüm Creed'in Aventus'u, afrodizyak olduğu iddia edilen bileşenlerin baş döndürücü bir karışımını içeriyor: ardıç, paçuli, yasemin ve vanilya, ancak gerçek cazibesini imza bileşeniyle elde ediyor: ambergris ispermeçet balinalarından (evet, çok üzgünüm) elde ettiği aromayla marka parfümü "bir parfüme zengin, görkemli bir boyut kazandıran tatlı, hayvansal ve deniz kokusu" olarak tanımlıyor.

aesop_parfüm

Louis Vuitton Les Sables Roses

Pennsylvania Üniversitesi tarafından 2006 yılında yapılan bir çalışmayla sandal ağacı kokusuna maruz kalmanın uyarılmayı arttırdığı kanıtlanmıştır. Bu, Le Labo'nun en çok satan Santal 33'ünün neden bu kadar popüler olduğunu da anlamamıza yardımcı oluyor. Ya da Pure Science’ı ele alalım. Sadece baştan çıkarmak amacıyla afrodizyağı en iyi şekilde kullanarak parfüm yapıyorlar. Bu konuda en dikkat çeken markalardan biri de Escentric Molecules: Doğada var olmayan aroma molekülleri etrafında kokularını oluşturuyorlar. Markanın en değerli aromalarından biri olan (tüm parfümcüler de aşağı yukarı hemfikir diyebiliriz) afrodizyak “kadife, koza” notası içeren Iso E Super  arasında çok değerli olduğunu söyleyen Iso E Super 1973 yılında IFF'de tamamen laboratuvar ortamında üretilmiş.

aesop_parfüm

Tom Ford Vanille Eau De Parfum

Escentric Molecules’de çalışan parfüm uzmanı Geza Schoen, Glamour dergisinde yazdığı bir makalede afrodizyak kokularla ilgili, "Iso E Super'i kokladığım anda, bu kokunun özel bir şey olduğunu biliyordum. İnsanları size çekme gücü vardı, bir tür manyetizması vardı ve erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da işe yarıyor. Öyle bir koku ki ilave başka hiçbir şeye ihtiyacınız yok” diyor.

aesop_parfüm

Boss The Scent Le Parfum for Him eau de parfum

Yazıyı okumayı; acilen 10 şişe Iso E Super almak ve bu akşam havalı bir restoranda yemek yemek için bir masa ayırtmak üzere çoktan bırakmış olabilirsiniz. Ancak bilim hala somut, bilimsel, kanıtlanmış bir şekilde “afrodizyak” - "seks" feromonunun (kimyasal madde) arkasındaki gücün kaynağını keşfedemedi. Philadelphia'daki Monell Chemical Senses Center'dan George Preti, Smithsonian Magazine'e yaptığı açıklamada şunları söylüyor; “Henüz bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da bu afrodizyak feromonunun var olmadığı anlamına gelmiyor. Sadece bizim henüz bulamadığımız bir tane feromon olduğu anlamına geliyor.”

Şimdilik en iyi afrodizyaklar ise; amber ve paçuli notaları. 

British GQ

gq_newsletter

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası