erkekler için en iyi bergamot kokuları
Bakım

Erkekler İçin Taze Narenciye Kokusu Veren En İyi Bergamot Parfümleri

Erkekler için en iyi parfümler klasmanında bu kez Le Labo'dan Maison Francis Kurkdjian'a için en iyi bergamot kokularını inceliyoruz. İşte erkek parfümü reyonlarında dolaşırken bulabileceğiniz en iyi bergamot kokuları.

Bergamotun gerçekte ne olduğunu bilmeden en kötü bergamot kokularını en iyilerden ayırmak tamamen mümkün, ancak bir Oud, vetiver veya diğer koku nişlerini seçerken olduğu gibi, bilmek kesinlikle yardımcı olabilir. British GQ, çok sayıda favori parfümörünüz tarafından sevgiyle kullanıldığı gibi, yoğun narenciye ve çay tonları oldukça sevilir. Bergamot parfümlerinin narenciye ailesinin en iyisi olduğu bile söylenir.

Bergamot esansiyel yağı canlandırıcı bir koku yaratmak isteyen parfümcüler için bir nimet; portakal çiçeği ve yeşil çay gibi benzer aromalarla iyi eşleşen ve baharat ve amber ile güzel bir kontrast oluşturan bir koku. Ama aslında bu koku nedir?

Bergamot nedir?

Daha çok misket limonu gibi görünebilir, ancak bergamot aslında yenmeyen, acı bir portakaldır ve ağırlıklı olarak Güney İtalya'da Calabria'da yetiştirilir. Kafa karıştırıcı bir şekilde, adı Türkçe bey armudu ya da "efendiler armudu"ndan türetilmiştir. İlk olarak 16. yüzyılda Louis XIV zamanında parfümeride moda olmuştur. Esans meyvenin kabuğundan elde edilir - Earl Grey çayına kendine özgü kokusunu ve tadını veren kabukla aynıdır. Bu, özü toplamak için elle bir deniz süngerine bastırılır.

Hermès parfümörü Jean-Claude Ellena, The Diary of a Nose adlı kitabında Messina'daki bergamot bahçelerine yaptığı geziden bahsediyor. Üretimin genellikle Ekim'den Şubat'a kadar sürdüğünü, mevsimin çiçeksi bir görünümle başladığını ve kış ilerledikçe giderek daha taze bir hal aldığını anlatıyor.

"Bergamot turunçgil notalarının en iyisi olarak kabul edilir," diyor parfümör Roja Dove, "çok taze olmasına rağmen çok daha zengin ve kapsamlı, bu da onu çok değerli bir bileşen haline getiriyor." Her parfümün temel bileşenlerinden biri olan bergamot, akrabaları olan neroli ve petitgrain ile ortak bir yatak arkadaşı gibi. Aynı zamanda Risqué adlı kokusunda, Tom Ford ve Ermenegildo Zegna'nın son ürünlerinde ve bir dizi modern klasikte de başrolde yer alıyor.

BU İÇERİK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
"Misyonumuz 100 yıl öncesinin parfümünü yaratmak"
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası