Bişektomi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey
Bakım

Bişektomi İle İlgili Bilmeniz Gereken Her Şey

Yeni bir TikTok çılgınlığı sosyal medya akışımızı sarmışken her yönüyle Bişektomi nedir nasıl yapılır diye inceliyoruz. Yaygın operasyon ne kadar güvenli?

Neyin seksi olduğunun tanımı genişliyor olabilir, ancak hala geleneksel olana bir saplantı var: model profili! Yani yontulmuş çene hattı ve geometrik elmacık kemikleri. TikTok'ta çokça karşınıza çıkabilecek bir cerrahi trendle bunların hepsine sahip olabilirsiniz. Buna bukkal yağ aldırma (bişektomi) deniyor.

Ağzın her iki yanında, yüz kaslarının arasında bulunan bukkal yağ, insanların ellemekte sakınca görmediği o neşeli tombul yanakları size veren şey. Kesin amacı bilinmemekle birlikte, tıp uzmanları bukkal yağın ya bebekken tüm o lapayı yutmamıza yardımcı olmak ya da önemli kasları yaralanma veya travmadan korumak için var olduğu teorisini ortaya atmışlar. Her iki durumda da insanlar onlardan kurtulmak istiyor. Yanaklarda daha az yağ, selfie çekmek için daha fazla açı anlamına geliyor.

Battersea Real Clinic'ten plastik cerrah Naveen Cavale, bu prosedürün giderek daha popüler hale geldiğini söylüyor. "Bukkal yağ alma net olarak yanağın derinliklerinde bulunan doku bukkal yağ yastığından yağın bir kısmının alınmasıdır" diyor Cavale. "Bazı insanların bu ameliyatı tercih etmesinin nedeni, elmacık kemiklerinin etrafında daha fazla belirginlik ile daha keskin bir görünüm vermektir."

Cavale daha güzel görünme kültürünün - hepimizi sihirli bir şekilde Khloe Kardashian'a dönüştüren filtrenin - bu dalgayı körüklediğini düşünüyor. "Özellikle sosyal medya ve filtrelerin büyük bir etkisi olduğuna inanıyorum. Bu tür ameliyatları, son birkaç yıldır sosyal medya tarafından körüklenen badem göz gerdirme gibi diğer 'trend' ameliyatlarla birlikte sınıflandırıyorum. Ayrıca birkaç ünlünün bu ameliyatı geçirdiklerinden bahsetmesiyle de popülerlik kazandı. Chrissy Teigan'ın geçen yıl bu işlemi yaptırdığını Instagram'da takipçileriyle paylaşmıştı sanıyorum."

Ancak bu 15 dakikalık bir yağ alma ve doldurma prosedürü değildir. Bukkal yağ alma invaziv bir işlemdir. Ameliyat masasında yüz kesilip açılıyor. Cavale, "Bu, bağımsız bir işlem olarak yapılıyorsa, yanağın iç kısmına bir kesi atılır ve yağ alınır" diyor. "Tükürük bezleri ve sinir uçları gibi yakındaki yapılara zarar verme riskiniz olabileceği için bunu yapmayı pek sevmiyorum. O sebeple bağımsız bir operasyon olarak uygulamıyorum." 

Her kozmetik ameliyatta olduğu gibi bunun da riskleri var. Çoğu klinik bukkal yağ aldırma işleminin büyük ölçüde güvenli olduğuna inanırken, Cavale önleyici nedenlerle bu prosedürü sıklıkla es geçiyor. "Bukkal yağ aldırma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli şey, bir kez yapıldıktan sonra bir daha geri alınmamasıdır. Dikkatli ve belirli bir şekilde yapılmazsa, erken yaşlanma riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz" diyor Cavale. "Dürüst olmak gerekirse, bu çok fazla yaptığım bir işlem değil çünkü insanların büyük çoğunluğu bunun için uygun değil. Uzun vadede ne olacağı çok belirsiz."

Sonuçlar, birçoğu TikTok'un önde gelen kozmetik dedektifleri tarafından sözde prosedürleri incelenen ve tartışılan şüpheli hastaların profillerinde ciddi bir fark yarattı. #buccalfatremoval sosyal medya platformunda şimdiden 1,1 milyon görüntülenme sayısına ulaştı. Yüzlerce erkek, daha dolgun yüzlerdense, kayak yamacı gibi elmacık kemikleriyle daha zayıf profillere sahip olurken işlem öncesini ve sonrasını yayınladı.

Bukkal yağ aldırma yoluyla daha kemikli bir yüze sahip olmayı düşünenler tabii ki ne isterseniz yapmakta özgürsünüz. Ancak Cavale'in uyarılarına kulak verin. Dolgu veya botoksun aksine, bu işlem geri döndürülemez. Yanaklar tekrar büyümez. Her ne kadar güzellik anlayışımız bir yandan eski yöntemlere bağlı kalırken bir yandan da yeni şeyleri benimsiyor olsa da, elmacık kemiklerinin gözden düşme ihtimali çok yüksek - ve işlem bir kere yapıldıktan sonra geriye koyacak bir şey kalmayacak.

Bu makale ilk kez British GQ sitesinde yayınlanmıştır. 

Bu makale tıbbi bir tavsiye içermemektedir.  Bilgilendirme amacıyla yazılmıştır. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası