Koyu Lekeler ve Akne İzleri: Hiperpigmentasyon Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir
Bakım

Koyu Lekeler ve Akne İzleri: Hiperpigmentasyon Nasıl Önlenir ve Tedavi Edilir

SPF ile başlamalısınız! Renk değişimleri, lekeler önce anlaşılmalı sonra tedaviye başlanmalı. Eğer cilt onlarca farklı cilt bakımı arasından size uygun olanı arıyorsanız bir kozmetik dermatoloğun önerisiyle hazırladığımız rehberden faydalanabilirsiniz.

Çoğumuz, özellikle 30'lu yaşlarımıza ve ötesine geçerken, bir dereceye kadar hiperpigmentasyonla uğraşırız. Yine de, hiperpigmentasyonu tanımlamamız istense, çoğumuz bir şey söyleyemeyiz. Bunun nedeni, aylarca süren bir sivilce izini bir yaz çilinin yanında sınıflandırmamamızdır. Örneğin "melazma" yaşlılık lekelerinden çok farklıdır. Tüm bunlarhiperpigmentasyon tanımına girer. 

Hiperpigmentasyonu tedavi etmenin en iyi yolu, öncelikle hangi türüyle karşı karşıya olduğumuzu anlamaktır. Aynı şey önlemek için de geçerlidir, ancak uygulanabilecek genel önlemler de vardır; örneğin kışın bile günlük SPF kullanımı.

Hiperpigmentasyonu bütünüyle anlamak da önemlidir, çünkü yaşlandıkça daha fazla ortaya çıkacak bir durumdur. Ve tüm bunları bilirseniz, ilerlemesini nasıl yavaşlatacağınızı da bilirsiniz. Böylelikle lekeler ve izler daha hızlı iyileşecektir. Güneş ve yaşlılık lekeleri daha az sıklıkta ortaya çıkacaktır. 

Hiperpigmentasyonu iyice anlamak ve buna karşı savunmanızı geliştirmek için New York merkezli kozmetik dermatolog Michele Green ile konuştuk. İşte kendi hastalarına uyguladığı stratejilerle birlikte onun görüşleri.

 

Hiperpigmentasyon nedir?

Green, yeni başlayanlar için hiperpigmentasyonun oldukça belirsiz bir terim olduğunu söylüyor. Çoğunlukla bir deri parçasının (küçük veya büyük) çevresindeki bölgeden daha koyu renkte olmasını tanımlar. Bu durum melanin üretimindeki artıştan kaynaklanır. "Melanin, zararlı UV ışınlarından korunmak için cilt hücreleri tarafından üretilir ve cilt hücreleri hasar görmüşse veya sağlıksızsa çok fazla melanin üretilebilir ve bu da o bölgenin daha koyu görünmesine neden olur" diye açıklıyor. "Artan güneş maruziyeti ciltteki melanin miktarının artmasına neden olur, böylece cilt koyulaşır veya 'bronzlaşır'." Estetik açıdan bronzluk genellikle iyi bir şey olarak kabul edilir, ancak bu durumda iyi bir şeyin fazlası da hiperpigmentasyon sorununun başlangıcı olabilir.

Ancak bronzlaşma kabinlerini ve yaz güneşini hiperpigmentasyonun tek nedeni olarak görmeyin. Çünkü bu da karışık bir durumdur. Evet, güneşe aşırı maruz kalmak birincil suçludur, diyor Green, ancak diğer faktörler arasında hormon seviyelerindeki dalgalanmalar, hiperpigmentasyona genetik yatkınlık, iltihaplı bir yara ile ilişkili iyileşme süreci (akne gibi) ve lazer tedavisinin neden olduğu cilt hasarı sayılabilir. Green, "Nedeni ne olursa olsun, eşit olmayan bir cilt tonuna neden olan renksiz veya koyulaşmış cilt alanları gözlemlediğinizde hiperpigmentasyon yaşadığınızı anlayacaksınız" diye açıklıyor.

Herkes hiperpigmentasyon yaşayabilir - herhangi bir cilt tonu ve tipine ve hiperpigmentasyonun altında yatan nedene bağlı olarak, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak yaşlandıkça daha sık görülme eğilimindedir: Green, "Zamanla melanin bir araya gelerek 'yaşlılık lekelerine' neden olabilir" diyor. "Yaşlandıkça cildiniz incelir ve kurur, bu da onu pullu lekeler ve renk değişikliği geliştirmeye daha yatkın hale getirir. Güneşe maruz kalma arttıkça melanin miktarı uyarılır ve bunun sonucunda photodamage (yaşlanmanın görsel belirtileri), güneş lekeleri ve cilt kanseri riski artar."

Yine, bundan kaçınmak için yapabileceğiniz en büyük şey iyi bir güneş koruyucu uygulamaktır: her gün güneş kremi kullanın ve dışarıdayken şapka ve koruyucu giysiler giyin. Çoğu insan yüzeysel kaygılar söz konusu olduğunda öncelikle suratlarıyla meşgul olduğundan, SPF'li yüz güneş kremleri ve/veya nemlendiricileri stokladığınızdan ve bunları her gün kullandığınızdan emin olun. Sivilceleri veya sivilce izlerini kurcalamaktan kaçınmak da önemlidir.

 

Hiperpigmentasyon Tedavisi ve Önlenmesi için En İyi Malzemeler

En etkili hiperpigmentasyon tedavileri profesyonel olarak yapılsa da, ilerlemesini yavaşlatmaya veya kaybolmasını hızlandırmaya yardımcı olan bileşenlerle kendinizi silahlandırabilirsiniz. Bunlar, hiperpigmentasyon odaklı (ve yaşlanma karşıtı) bir cilt bakım rejiminde evde öncelik vermeniz gereken bileşenlerdir.

 

En İyi Profesyonel Hiperpigmentasyon Tedavileri

Bir doktorun hiperpigmentasyonu tedavi etmek için kullanabileceği çokça lazer ve peeling vardır. Ancak Green, en yaygın üç tedavinin kimyasal peelingler, fraxel lazerler ve Cosmelan adı verilen ticari markalı bir tedavi olduğunu söylüyor.

 

GQ US

Bu içerik bilgilendirici amaçla yazılmıştır, herhangi bir uygulamadan önce bir dermatoloğa danışın. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası