Sezonu kokluyoruz
Bakım

Sezonu kokluyoruz

Belki bir iş görüşmesine gidiyorsunuz, belki arkadaşlarınızla bir akşam yemeğine ya da kız arkadaşınızla buluşmaya. Hangi durum için hangi parfümü seçmelisiniz?

Parfüm alırken ilk yol gösterici sizsiniz. Çünkü beyin beğenmediği kokulara reaksiyon vererek eleme yapmayı kolaylaştırıyor. Gerisi için de biz size yardımcı olalım. 2013 yazının en sıcak parfümlerini sizin için araştırdık.


NE NEDİR?

Eau De Parfum

Kokuların en tazesi olan eau de parfum, aslında parfüm yapımının temelini oluşturuyor. Kokunun üzerinizde gün boyu kalmasını istiyorsanız şişede bu ifadeyi arayın.

Eau De Toilette

Eau de parfum’ün yoğunluğu azaltımış ve daha uçucu hali. Gün içersinde kullanmanız için ideal.

Parfüm

Kokuların en güçlüsu, yoğunü ve en uzun süre daynanı. Yüksek oranda esansiyel yağ içerdiği için derin bir etki arıyorsanız seçimlerinizi parfümden yana yapın.

Kolonya / Musk

Kokuların en hafifi. Canlandırıcı etkiye sahip. Ayrıca vücuda uygulamak için de iyi bir seçim. Ancak esansı uzun süre üzerinizde kalmayacaktır. Sadece bir süreliğine ferahatıcı etki bırakır.


PARFÜM SIKMANIN İNCELİKLERİ

Nereye?

Bilekler: Bu noktalara sıktığınızda parfümün kendi kendine kurumasına izin verin. Bileklerinizi birbirine sürtmeyin. Doğal buharlaşma sürecini önleyen sürtünme, kokunun ısınıp etkisini yitirmesine sebep olur.

Boyun: Parfümü her nabız noktasına abartmadan bir kerelik atışlar yaparak sıkın. Parfüm banyosu özellikle ofis asansörü gibi dar alanlarda istediğinizin tam aksine, olumsuz etki yaratacaktır.

Nasıl?

Her zaman havaya sıkın: Sprey bulutunun içinden geçmek parfümün teninize eşit oranda dağılmasını sağlar. Abartıya kaçmadan bir iki fıs fısla havaya atış yapıp içinden geçmeniz yeterli.

Hiç bir zaman direkt temas etmeyin: Parfümü teninize fazla yakın tutarak boynunuza sıkmayın. Bu parfümün ilk notalarının cildinizde yoğunlaşmasını ve parfümün olduğundan daha ağır kokmasına yol açar. Bir diğer önemli maddede parfümünüzü hiç bir zaman kıyafetlerinizin üstüne sıkmayın. Gerçek kokunun kendini göstermesi için parfümün tene sıkılmış olması gerekiyor.


HANGİ DURUMDA HANGİ PARFÜM?

Kız arkadaşınızla buluşmaya giderken

Doğal afrodizyak olan vanilya içeren oryantal parfümler önceliğiniz olmalı.

İş başvurusu ve toplantılarda

Kendine güveni simgeleyen limonlu ve odunsu notaları tercih edin.

Haftasonlarında

Hafif olması ve rahatlatıcı özelliği ile üst notalarında eğrelti otu olan parfümleri kullanın.

Yaz tatilinde

Eau de colognes kullanın. Özellikle bergamot ve neroli olanları yaz tatilleri için ideal seçimler.

PARFÜM SEÇİMİ İÇİN TÜYOLAR

Parfüm seçerken gözlerinizi kapatın ve burnunuzı açın. Parfümünüz imzanız gibidir. Başkalarının beyninde sizi hatırlatacak seçimler olmalıdır. Satın alırken bunu aklınızdan çıkarmayın.

Denemekten korkmayın. Yeni seçimler her zaman insanı kararsız bırakır ama bu konuda sıkıntı çekmeyin. Başkasının fikrini almaktansa o kokunun öncelikle sizi tatmin etmesi gerekiyor.

Satış elemanlarının kurbanı olmayın. Bir an önce size saış yapacak diye size uygun olmayan popular bir parfümü satma derdindeki satış elemanarını çevrenizden yoke din Sizi sıkıştırmasına izin vermeden parfmleri koklayıp rahat rahat karşılaştırmanızı yapın.

Güvendiğiniz ve bildiğiniz butik ve parfümerilerden alışveriş yapın.

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası