Bakım

Vücut Scrub’ı Nedir? Ne İşe Yarar?

Vücut scrub’larını pratik bir şekilde banyo ritüelinize entegre edebilirsiniz. Banyo yaparken cildiniz zaten yumuşayacağı için uyguladığınız scrub kolay bir şekilde etkisini gösterir. Peki neden vücut scrub'ı kullanmalısınız, veya kullanmayı düşünüyorsanız hangi ürünleri tercih etmelisiniz?

Vücut kendini yenilemesini sağlayan farklı döngülere sahip. Cildin yenilenme döngülerinden biri de ölü hücrelerden arınması. Bu süreci doğal akışına bırakmanız bir seçenek; ancak yaşlandıkça cildiniz ölü hücrelerden kurtulmada eskisi kadar aktif hareket edemeyebiliyor. Ölü hücrelerden kurtulmanın temel amaçlarından biri, ciltteki yeni hücrelere yeterli alanı açabilmek. Peki yeni hücrelere bu alanı açamazsanız ve ölü hücreler çoğalırsa ne olur?

Bu senaryoda kuru, donuk ve kolay tahriş olan bir cildiniz olur. Özellikle mevsim geçişlerinde pul pul dökülme, kuruluk gibi sorunları daha yoğun yaşarsınız.

Vücut scrub’larını pratik bir şekilde banyo ritüelinize entegre edebilirsiniz. Banyo yaparken cildiniz zaten yumuşayacağı için uyguladığınız scrub kolay bir şekilde etkisini gösterir. Yüzünüz dahil, cildinize her neyi uyguluyor olursanız olun, aklınızda tutmanız gereken en önemli şey nazik olmanız. Ölü hücrelerden arınmak isterken kızarmış ve tahriş olmuş bir ciltle baş başa kalmak istemezsiniz. Boşalan gözeneklerin cildinize nefes aldırabilmesi için uygulamadan sonra iyice durulamayı da unutmayın.

Eğer vücudunuza scrub uyguladıysanız, duştan çıktıktan sonra kesinlikle cildinizi nemlendirmeniz gerekiyor. Çünkü ölü hücrelerden arındırma işlemi, cildin doğal nem bariyerine zarar verebilir. Bu istenmeyen etkinin önüne geçmek için duştan sonra vücut kremi kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bu bilgilerin ışığında, aşağıdaki ürünlerden herhangi birini banyo ritüelinize kolayca ekleyebilirsiniz.

 

 

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası