Başparmak Yukarı Emojisi Kararsızlık Mevsiminin Sembolü Sergio Formoso
Popüler

Başparmak Yukarı Emojisi Kararsızlık Mevsiminin Sembolü

Her şeyin iyi hissettirdiği sıradanlık anımızda, bir emoji halkın "meh" ruh halinin kısaltması haline geldi

Başparmak yukarı emojisinin hiçbir zaman gerçekten hayranı olmadım, çünkü tarihsel olarak babalarla ilişkilendirildi ve Bruce Springsteen ve New Balance'a karşı artan bir iştahla otuzlu yaşlarına doğru ilerleyen genç bir adam olarak, kesinlikle gerekli olana kadar “baba” iddialarından kaçınmak istiyorum. Ancak hem kişisel hem de kamusal kararsızlığın yaşandığı bu yeni sezonda, diğer tüm emojilerin şu anda her şeyin 'gayet iyi' olduğunu ifade etmekte ne yazık ki yetersiz kaldığını düşünüyorum.

Z kuşağının başparmak yukarı emojisini pasif saldırganlık ve düşmanlık sembolü olarak gördüğübildiriliyor. Gerçek anlamı: "Elbette! Ben yaparım! Kulağa hoş geliyor! Sadece bana sormayı bırak!" Bu arada, babanız WhatsApp'ta ona gönderdiğiniz her mesaja baş parmağıyla yanıt verdiğinde, size kötü bir niyet beslediği anlamına gelmez. Bu anlamların hiçbiri benim başparmak işareti için tercih ettiğim anlamlar değil. Benim için bunun yerine "meh, OK, her neyse"nin nihai sembolü haline geldi. Bu, 2024'te iyice aşina olduğumuz türden büyük, ağır bir omuz silkmenin grafik karşılığı.

Geçen haftaya kadar İngiliz tarihindeki en gri yaz, sıcaklık aniden 28 küsur dereceye çıkınca; Başparmak yukarı emojisi. En çok haber değeri taşıyan Glastonbury headliner'ı, festivalde beşinci kez sahne alan Coldplay olunca; Başparmak yukarı emojisi. Gareth Southgate'in şu ana kadarki taktiksel stratejisi Rishi Sunak'ınkinden sadece marjinal olarak daha mı kötü diye düşününce; Başparmak yukarı emojisi. Başbakan Thumbs-Up Keir Starmer'ın göreve gelmesi kaçınılmaz olunca; Üçlü başparmak yukarı emojisi.

Heyecan verici olması gereken pek çok şey oluyor, ancak çoğunlukla etkilenmiyoruz. Bu, heyecan verici şeyler olmadığı anlamına gelmiyor. Rishi Sunak'ın ilk etapta seçimleri duyurması ve GCSE İngilizce öğretmeninizin çok isabetli bulacağı acınası bir safsata gösterisiyle yıkanıp gitmesi. Paul Mescal'ın Worthy Farm'da devam eden küresel kısa şort kampanyası. Jude Bellingham'ın geçen geceki röveşatası, İngiltere Euro 2024'ten elenmeden önce ülkeye çok ihtiyaç duyulan bir moral verdi. Ve iklim değişikliğine karşı adil olmak gerekirse, güneş nihayet ortaya çıktığında çok güzeldi.

Ama belki de başparmak işaretini başından beri yanlış anlamışızdır. Muhtemelen sinema tarihinin en bilinen başparmak işareti, dışa dönük bir coşkudan ziyade, zorluklara karşı dayanıklılık ve umut mesajı veriyor. Terminatör 2'de, çocuk John Connor'ı öldürmek için zamanda geri gönderilen robot kötü polisi yendikten sonra, Arnold Schwarzenegger'in T-800'ü, kötü olmak üzere yeniden programlanacağından korkarak daha büyük bir iyilik için kendini öldürmeyi seçer. Erimiş çelikten bir havuza inip eriyerek yok olurken, gördüğümüz son şey iskelet halindeki başparmağı olur.

Bu John'a ve seyirciye bir mesaj: sebat etmek, yola devam etmek, her şeyin yoluna gireceği. Bence bu, o anın meh'inin altında yatan ruhu anlatıyor.

Şu anda her şey büyük bir omuz silkme. Ama hep böyle mi olacak? Bukayo Saka'nın Euro finalinde Portekiz'e karşı hat-trick yapacağı ve sahada şövalye ilan edileceği umuduyla yaşıyoruz. İşçi Partisi tasarım olarak pek bir şey sunmuyor ama en azından zorunlu ulusal hizmeti dayatmak istemiyorlar. Ağustos her zaman güzel ve güneşli, değil mi çocuklar? Belki de bir gün her küçük rahatsızlığa bir başparmak yukarı emojisi atma ihtiyacı hissetmeyeceğiz. İyi gibi davranmayacağız. İyi olacağız. ????

BU İÇERİK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası