Warren Buffett Vasiyetini Değiştirdi; Öldükten Sonra 128 Milyar Dolarlık Servetine Ne Olacak?
Popüler

Warren Buffett Vasiyetini Değiştirdi; Öldükten Sonra 128 Milyar Dolarlık Servetine Ne Olacak?

Milyarderin kapsamlı fonları Bill Gates'in vakfına katkıda bulunmayı bırakacak.

Warren Buffett vasiyetini yine değiştirdi. Net değeri 128.4 milyar dolar olan Berkshire Hathaway'in Başkanı, parasının ölümünden sonra nasıl harcanacağına ilişkin yeni planı hakkında Wall Street Journal'a konuştu. Bu plan Bill & Melinda Gates Vakfı'na yaptığı cömert katkıları durdurmayı da içeriyor.

Geçtiğimiz Ağustos ayında 93 yaşına giren ve dünyanın en iyi yatırımcılarından biri olarak kimliğini pekiştiren Buffet, 1970 yılından bu yana çok uluslu holding için liderlik yapıyor. Berkshire Hathaway'in en büyük hissedarı olan milyarder, devasa servetinin yüzde 99'unu hayır işlerine bağışlama sözü de verdi.

The Seattle Times'ın haberine göre Buffett daha önce yaptığı bir açıklamada, "Berkshire'da olağanüstü bir şey olmadı; çok uzun bir pist, basit ama genellikle sağlam sermaye dağıtımı, Amerikan kuyruk rüzgarı ve bileşik etkiler mevcut servetimi üretti... Vasiyetim, mülkümün yüzde 99'undan fazlasının hayırseverlik için kullanılmasını öngörüyor" demişti.

Bill & Melinda Gates Vakfı bu bağışların öncüsü olurken, aile ile ilgili diğer dört hayır kurumu - Susan Thompson Buffett Vakfı, Sherwood Vakfı, Howard G. Buffett Vakfı ve NoVo Vakfı - hayırseverliğin alıcıları olarak öne çıkarken, Buffett çabalarını biraz daha eve yakın bir yere yönlendiriyor.

Warren Buffett'ın 128.4 milyar dolarlık net servetine vefatından sonra ne olacak?

Wall Street Journal'a verdiği demeçte "Gates Vakfı'na ben öldükten sonra para gelmeyecek" diyen milyarder, vasiyetini birkaç kez yeniden düzenlediğini de sözlerine ekledi. En son yinelemeye göre, önemli serveti, üç çocuğu Susan Alice Buffett, Howard Graham Buffett ve Peter Andrew Buffett tarafından yönetilen yeni kurulmuş bir hayır kurumuna yönlendirilecek.

Kararını açıklayan Buffett, çocuklarının değerlerine ve servetini nasıl dağıtacaklarına güvendiğini ifade etti. "Üç çocuğumun değerleri konusunda kendimi çok çok iyi hissediyorum ve işleri yürüteceklerine yüzde 100 güveniyorum" diye ekledi.

Buffett, üç çocuğunun gelecekteki vakıflarını en iyi nasıl işletecekleri konusunda oy birliğiyle bir karara varabileceklerine inanıyor. "Bizim kadar şanslı olmayan insanlara yardım etmek için kullanılmalı... Dünyada 8 milyar insan var ve ben ve çocuklarım, yüzde 1'in en şanslı yüzde 100'ünde yer aldık. İnsanlara yardım etmenin pek çok yolu var" diye ekliyor.

Buffett'ın 2006 yılından bu yana 43 milyar dolara yakın bir miktarda destek verdiği Bill & Melinda Gates Vakfı'na gelince, Warren Buffett hayatta olduğu sürece kuruluşa önemli bağışlar yapılmaya devam edecek.

Şu an itibariyle Buffett, yaklaşık 207,963 adet Berkshire Hathaway A Sınıfı hisseye ve 2,586 adet B Sınıfı hisseye sahiptir ki bu da toplamda yaklaşık 128 milyar $ tutarındadır.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ INDIA WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER Warren Buffet
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası