Adını ‘Retro Ayı’ Diye Değiştirse Şaşırmayacağımız Bir Mayıs!

Notlarınızı almaya hazır mısınız? AstroMeditasyon yazarımız Melis Şenol Aşkaroğlu mayısın önemli tarihlerini ve gezegenlerin bize verdiği mesajları yorumluyor.

11 Mayıs 2020

Adını ‘Retro Ayı’ Diye Değiştirse Şaşırmayacağımız Bir Mayıs!

Fotoğraf: Getty Images Turkey

25 Nisan’da Plüto geri hareketine başlamıştı. Şimdi ona 11-15 Mayıs arasında ard arda geri hareketlerine başlayacak olan Satürn, Venüs, Jüpiter de dahil olacak. Tabir-i caizse, elele aylar boyunca geri hareket edecekler.

“Teknik konuşma bizimle. Sonuçta ne olacak?” diye soruyorsan; ilişkilerin, paraya bakışın, hayattan zevk alma biçimlerin, bolluk/bereket konuların, şansların, abartıya yatkın olduğun hayattaki değerlerin, içsel dirençlerin, aldığın sorumluluklarla karmana hizmet etme şekillerinle ilgili geçmişe dönüp birtakım hesaplaşmalar, sorgulamalar, yüzleşmeler yaşayabilirsin.

Mayısın bize sundukları sadece bunlar değil. 5 Mayıs’ta, bir buçuk yıldır Oğlak ve Yengeç burçlarında olan ay düğümleri de değişti; Yay ve İkizler burçlarına geçti. 2022’nin ocak ayına kadar da o burçlarda olacak (iyi bildiğin / en rahat ettiğin konularınla, gitmen / deneyimlemen / konfor alanından çıkman gereken alanlarını gösteren karmik noktalara ‘ay düğümü’ diyoruz.) Bu da demek oluyor ki; Yay, İkizler, Başak, Balık burçlarına sahipsen 2022’ye kadarki dönemin senin için ayrı öğretisi olacak, karmik dönüşümler yaşayabilirsin. (Bu konuyu şimdilik kısa kesiyorum. Haziran yazımda bu noktaları, getirilerini ayrıntıyla yazacağım.)

Mayısta işine yarayabilecek önemli tarihleri paylaşmak gerekirse…

Gezegenlerin geri hareketlerine başlama tarihleri:

11 Mayıs: Satürn, Kova burcunda geriliyor.

13 Mayıs: Venüs, İkizler burcunda geriliyor.

14 Mayıs: Jüpiter, Oğlak burcunda geriliyor.

Büyük resme baktığımızda verebileceğim iyi haber; global anlamda salgının,

evle - dış dünya arasında kalmanın getirdiği sıkışıklılığı bir nebze daha azaltma / yavaşlatma potansiyelinin olması.

Bireysel anlamda ise; gökyüzünde dört baba gezegen üstüne basa basa “Yeniye başlamak, bilmediğine adım atmak, elindekileri artırma yollarına bakmak yerine geçmişe dön, içtimada olduğunu düşün ve eksik gedik var mı kontrol et” diyor.

Bu yüzden ‘yeni sevgiliyi, ilişkiyi, zenginliğime zenginlik katayım, yeni şeylere kalkışayımı, inanılmaz marjinal kendimde değişiklikler yapayım’ı pek fazla desteklemiyor.

Şimdiden söyleyeyim; eski sevgililerin bir podyumda yürür gibi sırasıyla önünden geçebilir, kapını çalabilir, hiç olmadı telefonuna cevapsız aramalar bırakabilir. Aynı şekilde birilerinin eski sevgilisi olduğuna göre bunu sen de yapabilirsin. Böyle bir durumda kendin için yapabileceğin en güzel şey “Bu insanla ilgili içimde hâlâ sindiremediğim / kapatamadığım ne var?” diye sormak olabilir. Güzellik algını tekrar sorgulayabilirsin.

22 Mayıs - İkizler burcunda Yeni Ay gerçekleşecek.

Bu Yeni Ay’a bir isim verseydim ‘Çenene Kuvvet Yeni Ayı’ olurdu. Çünkü çok konuşma ve anlatarak bir şeylere başlama enerjisi barındırıyor. Buna ek; önemli etkilerinden biri de gerçekleri çok net ortaya çıkarma gücünün olması. Yani sahte davrananları, işgüzarlık yapmak isteyenleri ortaya dökebilecek bir yeni ay. Bu yüzden özellikle yeni ay ve onu izleyen 10 gün içinde her duyduğuna hemen inanmak yerine daha kontrollü, daha sağlamasını yaparak ilerlemende fayda var.

28 Mayıs’ta Merkür’ün Yengeç burcuna geçişiyle ayı kapatacağız.

Rasyonel, hızlı iletişimlerden bir anda şefkat bazlı duygusal iletişimlere geçilecek. Haziran’da Merkür geri hareketine bu burçta başlayacak. Bu yüzden “Neden bu kadar geçmişe takıldım? Ben halletmiştim bu konuyu hâlâ neyin duygusallığı, neyin güven konularını düşünüyorum?” diye sorarsan cevabı Yengeç burcunda arayabilirsin.

Bol bol geçmiş kapılar açılırken, bir o kadar da enerjik anlamda ayağını gazdan çekip, frene basarken kendi içinde de ‘yavaşlamayı istediğin bir yeri / konuyu / duyguyu’ bulmayı denemeni öneririm. Hazır gezegenler yavaşlarken, sen de onlardan bu konuyla ilgili (paşa gönlün isterse) destek alabilirsin.

Haziranda görüşürüz!


Rosalía ve Travis Scott Yeniden Bir Arada

GQ LOVES | Rosalía ve Travis Scott Yeniden Bir Arada

Haftanın Dijital Etkinlik Takvimi

GQ LOVES | Haftanın Dijital Etkinlik Takvimi

Gezegen B Yok: İklim Krizinin Aşısı

DAHASI+ | Gezegen B Yok: İklim Krizinin Aşısı

Zillers Garage ve BMW Motorcycles’ın Havacılıktan Esinlenilen Tasarımı

MOTOSİKLET | Zillers Garage ve BMW Motorcycles’ın Havacılıktan Esinlenilen Tasarımı

#GQKolektifBakanlar: Selim Cenkel

DAHASI+ | #GQKolektifBakanlar: Selim Cenkel

Mükemmel Smoothie Nasıl Yapılır?

YEME-İÇME | Mükemmel Smoothie Nasıl Yapılır?

Daha Fazla Göster