Kontrolün Sizde Olduğunu Hissettirecek İnteraktif Dizi Ve Filmler

Kontrolü tamamen kaybettiğimizi düşündüğümüz dönemlerden geçiyoruz. Belirsizlik hali yıpratıcı ve can sıkıcı olabiliyor. Hayatın akışına yön verebilmeye ve bazen eskisi gibi kontrolün bizde olduğunu hissetmeye çok ihtiyacımız var. Hikayeyi kontrol edebileceğiniz interaktif diziler belki size bu konuda yardımcı olabilir. İlginizi çekebilecek interaktif yapımları sıraladık.

06 Nisan 2021

Kontrolün Sizde Olduğunu Hissettirecek İnteraktif Dizi Ve Filmler

Fotoğraf: Bandersnatch, IMDb

Hikayenin gidişatına yön verebildiğimiz dizi ve filmlere son dönemlerde ilgi artıyor; fakat bu denemeler aslında çok da yeni değil. Netflix ilk defa 2015’te Minecraft: Story Mode ile interaktif film macerasına başladı. 2018 yılında ise Bandersnatch adlı Black Mirror bölümüyle Netflix’te ilk defa animasyon olmayan interaktif bir bölüm yayınlanmış oldu. Bu bölümde ‘Bandersnatch’ adlı bir kitaptan esinlenerek video oyunu tasarlayan bir gencin seçimlerini yönetmiştik. Bandersnatch bir Black Mirror bölümü olduğu için daha çok karanlık seçimler ve sonuçlarla karşı karşıya kalıyoruz. Açıkçası kararsız bir insan olduğum için bir yerden sonra alışıp kendimi bıraksam da bu kadar büyük kararlar vermek beni biraz germedi desem yalan olur. 

Yetişkinlerin izleyebileceği interaktif dizilerin sayısı bir elin parmağını geçmiyor, şu ana kadar Netflix’te ağırlıklı olarak  çocuklar için animasyon içerikler üretildi. 18+ olan tek yapım Bandersnatch olarak kalmış bu kadar senede. 

Popüler içeriklere biraz daha yakından bakacak olursak, YouTube’da her cuma yayınlanan yerli interaktif dizimiz ''eee sonra?'' başlangıç için iyi bir seçenek olabilir. Henüz interaktif hikaye akışıyla karşılaşmadıysanız, listede yer alan animasyon yapımlar da genel hissiyatı kavramanız için size yardımcı olabilir. 

Sonuçta hayattaki seçimler de dijitalde olanlardan çok farksız değil; bir seçim yapıyoruz ve olaylar ona göre şekilleniyor. Ancak interaktif yapımlarda kendimiz olmadan, kendi isteklerimizi, korkularımız, bilinçaltımızı konuşturuyoruz. Seyircinin artık pasif noktadan kontrollü bir biçimde de olsa çıkabilme ihtimali var. İlginç, güzel, akıcı hikayeleri barındıran, sadece küçük yaştaki izleyici için değil daha geniş kitleler için de keyifli olabilecek yeni yapımları merakla bekliyoruz.

 

 


Fatma Turgut - Ben Vardım | GQ Podcasts: Nasıl Yazdım

DAHASI+ | Fatma Turgut - Ben Vardım | GQ Podcasts: Nasıl Yazdım

Evde Spor Yapmak İsteyenler İçin Beş Uygulama Önerisi

DAHASI+ | Evde Spor Yapmak İsteyenler İçin Beş Uygulama Önerisi

2021'de Aşık Olmak | GQ Podcasts: Kim Tam Bana Göre?

DAHASI+ | 2021'de Aşık Olmak | GQ Podcasts: Kim Tam Bana Göre?

İlişkilerde En Çok Neleri Önemsiyoruz? | GQ Podcasts: Kim Tam Bana Göre?

DAHASI+ | İlişkilerde En Çok Neleri Önemsiyoruz? | GQ Podcasts: Kim Tam Bana Göre?

Yaz Sezonunu Unutulmaz Kılacak Deneyim: Voyage Torba

DAHASI+ | Yaz Sezonunu Unutulmaz Kılacak Deneyim: Voyage Torba

Nautica Yeni Yüzü Engin Öztürk'le Doğal Olanın Peşinde

DAHASI+ | Nautica Yeni Yüzü Engin Öztürk'le Doğal Olanın Peşinde

Daha Fazla Göster