En Pahalı Spor Ayakkabılar Getty Images, Gabe Conte
Stil

Şimdiye Kadar Satılmış En Pahalı 12 Spor Ayakkabı

2 milyon dolarlık Jordan'lardan 1,8 milyon dolarlık Yeezy'lere, şimdiye kadar açık artırma sahnesine çıkan en pahalı ayakkabılar.

Temmuz 2019'da, şimdiye kadar satılmış en pahalı spor ayakkabı paradigması tamamen değişti. Bu, Sotheby's'in bir çift spor ayakkabısını açık artırmada ilk kez sattığı tarih: 1972'den kalma eski Nike "Moon Shoes", rekor kırarak  - beklenen satış fiyatı olan 150.000 doların neredeyse üç katına 437.000 dolara alıcı buldu. Bir yıldan kısa bir süre sonra, Mayıs 2020'de müzayede evi bir çift imzalı Air Jordan 1 modelini 560.000 dolara satarak bunun tek seferlik bir tesadüf olmadığını açıkça ortaya koydu.

"Sneaker Freaker'ın baş editörü Woody, The World's Greatest Sneaker Collections (Dünyanın En Büyük Spor Ayakkabı Koleksiyonları) adlı kitabında şöyle yazıyor: "Bu gibi çılgın fiyatlar sadece koleksiyoncular için bir dönüm noktası değil. "Bunlar aynı zamanda spor ayakkabılara mavi çip yatırımları olarak bakan paralı yatırımcıların akınını da temsil ediyor." Bu meşrulaştırılmış müzayede evi ticaretleri uğruna, nadir spor ayakkabıların özel satışları piyasada patladı ve gerçekten baş döndürücü yüksekliklere ulaştı. Woody, bu ilk iki spor ayakkabı satışı için "Bugün, her iki fiyat da anormal bir şekilde fahiş görünüyor," diye yazıyor.

Bu astronomik enderlikteki ayakkabılardan bazıları tam da şu anda satın alınabilir durumda. Örneğin Sotheby's müzayede sitesinde, Louis Vuitton iş birliğiyle piyasaya sürülen ve sadece 200 çift ile sınırlı olan Virgil Abloh tasarımı bir çift Nike Air Force Ones için teklif vermek şu anda mümkün - sadece 190.000 $ ! Bu sizin için yeterince gösterişli değilse, 1996 NBA Finalleri sırasında MJ tarafından giyilen imzalı Air Jordan 1'ler de yakın zamanda listelendi; şu anki teklif 380.000 $, ancak daha da yükselmesi muhtemel görünüyor.

Bunlar bile piyasadaki bazı gerçek ağır toplarla karşılaştırıldığında başlangıç rakamları gibi görünüyor. Maçlarda giyilmiş nadir parçalardan bire bir mücevherlere kadar, işte şimdiye kadar satılmış en pahalı spor ayakkabılar.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası