saç uzatma rehberi Fotoğraflar: Getty Images, Kolaj: Gabe Conte
Bakım

İşte Saçınızı Uzatmanın Doğru Yolu

Uzun saça karar verin ve yol boyunca stratejik saç kesimleri yapın. Böylece dilediğiniz uzun saçlara rahatlıkla kavuşabilirsiniz.

Saçınızı nasıl uzatacağınızı ve diğer tarafta hayatın nasıl olduğunu merak etmeden önce aynı kesimi ancak bir yere kadar sürdürebilirsiniz. Saçınızı uzatmak nasıl bir şey? Önce Kkendi kendinize bi' merak ediyorsunuz. Bir elinizi saçlarınızda gezdirmek, duştan sonra kendini kurulayan bir köpek gibi ağır çekimde ileri geri sallamak çok güzel olmalı. Size şunu söyleyelim: Evet, bunları yapmak çok güzel. Ayrıca, uzun saçlar sağlıklı olduğunda ve biraz özen ve planlama ile uzatıldığında çoğu erkekte gerçekten güzel görünür.

Ancak saçınızı uzatmanın sadece saçınızı uzatmaktan çok daha fazlasını gerektirdiğini bilmeniz gerekir. İşte size, bu süreci az sıkıntıyla garip aşamaları atlatmanızı sağlayacak ipuçları.

Odaklanın

Kabul etmeniz gereken ilk şey, bunun sıkıcı ve çoğu zaman garip bir yolculuk olacağı. Yol boyunca birkaç yeni saç kesimi yapacaksınız. Yeni ürünleri nasıl kullanacağınızı ve saçınızı farklı şekillerde nasıl şekillendireceğinizi öğreneceksiniz, ancak saçınız uzamaya devam ettikçe bunları değiştireceksiniz. Bu biraz kilo vermek ya da almak gibi bir şey: Eskiden giydiğiniz şeylere artık sığmazsınız ve bu yüzden değişime uyum sağlamanız ve sürekli değişimle rahat olmanız gerekir. Sonunda, bir yıl ya da daha uzun bir süre olsa da, o saçı zahmetsizce kulağınızın arkasına sıkıştıracak ya da omuzlarınızın üst kısımlarında gezindiğini hissedeceksiniz. Ve tüm bunlara değecek.

Takviyelerle Saç Uzamasını Hızlandırın

Saçınızı daha hızlı (ve daha güçlü) uzatmanın bir yolu da doğru hap ve karışımlarla takviye yapmak. Bazı doktorlar size biotin almanızı söyleyecek ve buna iyi diyecektir, ancak saç büyümesini hızlandıracak ve folikülde güçlendirecek, böylece saçınızın uzun süre güçlü kalmasını sağlayacak daha fazlası var. Saç derisine masaj yaparak uygulayabileceğiniz vitaminle zenginleştirilmiş serumlar bulabilir veya stres, saç inceltici hormonlar ve çevresel toksinler gibi şeyleri engelleyen bitkisel takviyeler alabilirsiniz.

Saç Dökülmesine Karşı Proaktif Önlemler Alın

İlk etapta yeterince saçınız olsa da (ne de olsa uzatıyor ve sergiliyorsunuz), saç dökülmesiyle aynı anda mücadele etmek kötü bir fikir değil. Yani, kıskanılacak saç çizginizi koruyabilmeniz veya sahip olduğunuz saçları güçlendirebilmeniz için ilerlemesini yavaşlatın. Bu şekilde, her bir folikül güçlü bir şekilde büyümeye devam eder ve hatta bu süreçte uykuda olan bazı folikülleri canlandırabilirsiniz, bu da gösteriş yapmak için daha fazla saça sahip olacağınız anlamına gelir. Finasterid (artık genel olarak mevcut, ancak Propecia olarak biliyor olabilirsiniz) ve minoksidil (genellikle Rogaine olarak adlandırılır ve reçetesiz satılır) reçetelerini danışmak için doktorunuzu ziyaret edin. Finasterid saç dökülmesine yol açan hormonları bloke ederek saçın uzamasını sağlarken, minoksidil kafa derisine ve saç köklerine kan akışını ve besin iletimini artırarak onları daha güçlü hale getirir. Doktorunuz sürecin izlenmesine yardımcı olacak ve bu ilaçları almanın içerdiği riskler konusunda sizi uyaracaktır.

Hims ve Keeps gibi bazı şirketler, çevrimiçi olarak bir dermatologla "görüşmenize" ve ardından bu ürünleri (reçete dahil) posta yoluyla almanıza da olanak tanır. Hızlı, ucuz ve kolay; sadece doktorunuza düzenli olarak başvurmayı unutmayın.

Saç Ürünlerinizi Değiştirin

Wax'ların, liflerin ve killerin olduğu günler geride kaldı. Artık yeni bir kulvardasınız, bu nedenle kısa, dalgalı stiller için güvendiğiniz doku verici ürünler artık uygun değil. Bunun yerine, uzadıkça kontrol altına alabilmek için havluyla kurutulmuş saçlara uygulayabileceğiniz daha hafif ürünlere geçmeniz gerekiyor.

Her biri arasındaki farkları okumak için en iyi erkek saç ürünleri hakkında bilgi edinmenizi öneririz. Bunun nedeni, ihtiyacınız olan ürünlerin her kişi ve benzersiz saç dokusu ve yoğunluğu için büyük ölçüde farklı olacağıdır, ancak genel olarak, pürüzsüzleştirici ve nemlendirici kremlere aşina olmalısınız.

Uzadıkça Stratejik Saç Kesimleri Yapın

Geriye dönük bir düşünce gibi görünebilir, ancak saçınız uzadıkça saçınızı kestirmeniz gerekir - özellikle de saçınızın süre boyunca şık görünmesini bekliyorsanız. İyi yanını düşünün: Nihai hedefe giden yolda her türlü saç modelini kullanabilirsiniz. Dahası, iyi görünmesi için kesilmesi ve dokulandırılması gerekir. Ve bir saç kesiminin sert olması gerekmez; sadece stratejik olması gerekir, böylece genel ilerlemeden ödün vermeden iyi görünür. (Aynı şey sakalınızı uzatmak için de geçerli).

İkinci olarak, bu stratejik kesim saçın istediğiniz şekilde uzamaya devam etmesine yardımcı olacak. Arka kısmı, hepsinin birlikte uzamasına izin verme zamanı gelene kadar üst kısmın üzerine dökülmesine (???) izin verecek şekilde kesebilirsiniz.

Son olarak, berber veya stilist, herhangi bir ayrılma veya kırılmayı yönetmek için uçları çok az kesecektir.

Daha Az Şampuanlayın, Daha Çok Saç Kremi Uygulayın

Kısa ya da uzun saç, her gün şampuanlamanıza gerek yok. Saçı kurutur, zarar verir ve sebum kaynağını sürekli tükettiğiniz için kafa derisine doğal olandan daha fazla yağ üretmesi için sinyal gönderir. (Uzun vadede daha az şampuanlamanın saçınızı daha az yağlı hale getirmesi gariptir, ancak vücut sezgisel ve zekidir). Kafa derinizden gelen bu doğal yağ her şeyin yumuşak, sağlıklı ve parlak olmasını sağlar ve şampuan bundan ödün verir.

Şampuan hala işe yarar, ancak günlük bir gereklilik değil. (Saçınıza nazik davranacak nemlendirici bir şampuan tercih edin.) Öte yandan, daha sık olmasa da gün aşırı bakım yapmanız gerekir. Şampuandan çok daha az aşındırıcı olan saç kremi, fazla kirden kurtulmanıza da yardımcı olacaktır. Daha da önemlisi, saç kremi saçınızı besleme açısından zengindir ve saçı güçlü ve yumuşak tutan vitaminlerle doldurur. Bu nedenle, haftada 1-2 kez şampuanlayın ve her duş aldığınızda saçınızı kremleyin. (Her zaman saç kreminden önce şampuanlayın, her zaman şampuandan sonra saç kremi uygulayın ve saç kremi yıkamada kaybedilen nemi geri kazandırdığı için ikisini birleştirmeyin).

Doğru Malzemeleri (Ve Birkaç Diğer Ürünü) Alın

Krem ve macunun yanı sıra, saçınızın her gün en iyi şekilde görünmesi için banyonuzda bulundurmanız gereken diğer şeyler burada.

Kuru Şampuan: Yıkamalar arasındaki günlerde, fazla yağı emmek ve saçınıza hacim kazandırmak için saç diplerinize kuru şampuan püskürtün. Saçınızı gevşek ve yağlı yerine daha dokulu ve canlı hale getirir.

Saç Spreyi: Bu, her stil için son dokunuş. Hızlı bir fısfıs saçınızı gün boyu koruyacaktır. Sadece dokunmayın!

Tuz Spreyi: Aynı zamanda ön şekillendirici olarak da kullanılan tekstüre edici sprey, düz ve cansız saçların aksine, parçalı bir görünüm için plaj sonrası benzeri bir doku verir.

Fön makinesi: Saçı hacimlendirmeye veya şekillendirici ürünlerin etkinliğini artırmaya yardımcı olur. Isı hasarını en aza indirmek için iyonik bir tane alın ve bukleler ve kök hedefleme için (sırasıyla) bir difüzör ve yoğunlaştırıcı eki alın.

Saç Fırçası: Geceleri saçınızı fırçalamak saç derinizdeki doğal yağların dağılmasına yardımcı olur, böylece tüm saç telleriniz beslenir. Bu, kırık uçları önler ve kendi uyguladığınız saç yağlarıyla da yapılabilir. Daha kıvırcık veya sarmal saç tipleri, bunları hedefleyen bir fırça isteyecektir - her zaman herkese uyan tek bir model yok ne yazık ki.

Saç Yağı: Hafif, besin açısından zengin ve hızlı emilen bir bakım maddesi. Avuç içlerine birkaç damla damlatın, sonra birbirine sürtün ve saça eşit olarak dağıtın. Saça sağlıklı bir parlaklık verir, ayrıca kabarmayı ve kırık uçları önler. Eşit dağılım için fırçalanabilir ve ekstra bir tutam parlaklık ve besleyicilik için saç ürünlerine eklenebilir.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER saç uzatma Erkek Bakım
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası