Biberiye Yağı Gerçekten Saç Dökülmesini Durduran Bir Mucize mi?
Bakım

Biberiye Yağı Gerçekten Saç Dökülmesini Durduran Bir Mucize mi?

TikTok biberiye yağının etkileriyle ilgili söylentilerle çalkalanıyor - ve uzmanlar fikirleri netleştirmek istiyor. Saç uzamasında biberiye yağı ne kadar etkili?

Saçınıza biberiye yağı sürmek tek bir işe yarayacaktır. Rosto gibi kokacaksınız. Bu da bir Pazar öğleden sonrası için güzel, hoş ve saf bir şey. Ancak Byredo'nun henüz bir 'poulet rôti' mumu çıkarmamış olmasının muhtemelen bir nedeni var. Binlerce erkek, mutdak dolabının arka rafındaki bu yağı kokusu için kullanmıyor. Bunu saç uzamasına olan sözde faydaları nedeniyle yapıyorlar.

TikTok'ta ve aslında hiç takip etmek istemediğiniz Instagram hesaplarında, herkes biberiyeye övgüler yağdırıyor. Bu yeni mucize, bir saç ilacı, diye bağırıyorlar, gözleri fal taşı gibi açılmış ve banka hesaplarına yatan #reklam çekinden sonsuz mutluluk duyuyorlar. Geçen ay saçları avuç avuç dökülüyordu. Şimdi: tatlı, kalın, güçlü! Vay canına! O yüzden gidip biraz alın ve lütfen BAKIM23 kodunu kullanmayı unutmayın.

Ama olay nedir? Erkek tipi kellik yüzyıllardır erkekleri etkiliyor ve herkese uyan tek bir tedavi yok - mikrodalga yemekleri icat eden bir uygarlık için dikkat çekici bir durgunluk tabii. Bunun nedeni, genetik olduğu düşünülen bir şeyi tedavi etmenin çok zor olması, çünkü bilim insanlarının o geni tam olarak tespit etmesi ve sonra onunla uğraşması gerekiyor. Biberiye yağının birdenbire, özellikle de eski tıbbın büyük ölçüde bitkilere dayandığı bir dönemde, aklımıza gelmeyen mucizevi bir tedavi olması garip geliyor.

Bu yeni bir şey değil. Philip Kingsley kliniğinde danışman trikolog olan Zoë Passam, biberiye yağının etkilerini saç dökülmesini yavaşlatabilen FDA onaylı bir tedavi olan minoksidil ile birleştiren birkaç araştırmaya işaret ederek, "Saç dökülmesi için potansiyel bir bitkisel tedavi olarak biberiye yağından birkaç yıldır klinik çalışmalarda bahsediliyor, bu yüzden bu yeni değil" diyor.

Ancak Passam buna inanmıyor. "Bir trikolog olarak benim asıl endişem, insanların saç dökülmelerinin nedenini bulmaları daha faydalı olacakken bu trendleri takip etmeleridir" diyor. "Bazı saç dökülmesi türleri ilerleyicidir, bu nedenle uygun tavsiyeyi erken almak muhtemelen daha iyi sonuçlar sağlayacaktır. Erkek ve kadın tipi saç dökülmesiyle ilgili olarak, faydalı olabileceğine dair iyi kanıtların bulunduğu minoksidil gibi daha güçlü bir kanıt tabanına sahip tedavileri tavsiye ederim."

Bu nedenle birçok tıp uzmanı biberiye yağı müjdesini benimseme konusunda isteksiz. Onlar bilimle uğraşıyor ve Passam'a göre "tekil çalışmalardan sonuç çıkarma konusunda dikkatli olunmalıdır". Dahası, erkek tipi kellik her zaman saç dökülmesinin temel nedeni değildir. "Bu durum, tedaviden bağımsız olarak kendiliğinden iyileşme potansiyeli ile iyi bilinmektedir, bu nedenle biberiyenin gerçekten faydalı olup olmadığından emin olmak zor."

Biberiye yağının yapacağı şey nemlendirmektir: kuruyan saç derisine parlaklık, güç ve nem kattığı bilinmektedir. Ve anekdotlarda bir şeyler bulunabilir. Diğer uzmanlar da biberiye yağının saç büyümesini uyarıcı bir etkisi olabileceğini ve çalışmaların umut verici olduğunu söylüyor. Ancak kesin, klinik kanıt istiyorsanız, Passam minoksidil bazlı ürünleri  tavsiye ediyor. "Erkek ve kadın tipi saç dökülmesini tedavi etmek için tıbbi olarak onaylanmıştır, ancak doğru bir teşhis almak, hangi tedavinin sizin için doğru olabileceğini belirlemede önemli bir ilk adımdır."

İndirim kodlarını kullanıp aldığınız yağın zararı olmaz ve işe de yarayabilir. Ama büyük ihtimalle bir saç dökülmesi kliniğine gitmeniz daha iyi olacaktır.

Bu yazı ilk olarak British GQ sitesinde yayınlanmıştır.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası