TikTok'ta Saç Ekim Sürecini Paylaşan Erkekler
Bakım

TikTok'ta Saç Ekim Sürecini Paylaşan Erkekler

Yeni nesil erkekler saç dökülmesi ve tedavisiyle ilgili tabularla mücadele ediyor.

Aleksandr Rybalko

Saç çizgisiyle ilgili endişe Kegs'i 12 yaşında sarmış. "İrlandalı 25 yaşındaki genç İngiliz GQ'ya şunları söylüyor: "Okulda benden yaşça büyük birkaç kişinin alnımın büyük olduğunu söylediklerini hatırlıyorum. "Açıkçası o yaşta, kendinizden utanmanıza sebep oluyor."

Güvensizliğini maskelemek için saçlarını uzatmaya başladı, böylece alnını kapatacak şekilde şekillendirebilecekti. Ardından, 22 yaşındayken, saçları daha dolgun gösteren saç kökü spreyi kullanmaya başlayıp TikTok'ta viral bir video paylaştı. "Saç çizgisinin olması gereken yere sprey sıktım, bu da saçlarımın olduğundan çok daha kalın olduğu yanılsamasını yarattı" diyor. "O sıralarda kesinlikle saç ektirmek istiyordum ama bunun için param yoktu, bu yüzden saç çizgisini gizlemenin başka yollarını buldum."

Yine de mükemmel bir çözüm değildi, dağınıktı ve pek pratik değildi. Daha sonra saç protezi denedi - aslında saç çizginiz için bir peruk - ve görünüşünü sevdi, ancak çok fazla bakım gerektirdiğini fark etti. "İşte o zaman, 24 yaşımda, seyahate çıkmadan hemen önce saç ektirmeye karar verdim" diyor. "Hayatımda verdiğim en iyi kararlardan biriydi. Tüm bu yolculuğun bana ne kadar güven vereceğini asla tahmin edemezdim."

TikTok'ta 'saç ekimi' diye arattığınızda, toplam görüntülenme sayısı üç milyarı aşan, genç erkeklerin prosedürleriyle ilgili tüm güncellemeleri paylaştıkları kliplerle karşılaşacaksınız. Bazıları yıllarca süren yolculuklarını 30 saniyelik hızlı videolarla paylaşırken, diğerleri gün gün veya hafta hafta güncellemeler sunuyor ve bazıları da daha uzun videolar çekerek sık sorulan soruları yanıtlıyor, hikayelerini derinlemesine anlatıyor veya sadece saç dökülmesinin özgüvenleri üzerindeki etkisi hakkında samimi konuşmalar paylaşıyor.

Bu, magazin basınının saç ekimi yaptırmış ya da yaptırmamış ünlüleri isimlendirerek ve 'utandırarak' damgalamayı pekiştirdiği, erkek saç dökülmesiyle ilgili geçmiş medya konuşmalarından çok farklı bir dünya. 2011 yılında tweet atan (İngiliz eski futbolcu ve teknik direktör) Wayne Rooney: "Tüm takipçilerime saç ektirdiğimi açıklıyorum, 25 yaşında kel kalacaktım, neden olmasın. Sonuçtan çok memnunum."

Rooney saç ekimi yaptıran ilk ünlü değildi; hatta bunu doğrulayan ilk kişi de değildi - John Cleese 2008'de saç ektirdiğini açıklamıştı - ama Rooney'nin gururlu açıklamasının etkisi muazzamdı, çünkü 25 yaşında saç ektirdiğini itiraf eden en genç ünlüydü. O zamandan bu yana geçen yıllar içinde başka genç ünlüler de onu takip etti. Calum Best 2017'de saç ektirdiğini doğruladı; Made in Chelsea'den Jamie Laing 2018'de, ve Arsenal'den Rob Holding 2021'de saç ektirdiğini açıkladığında, bunun ruh sağlığı üzerindeki dönüştürücü etkisi hakkında da konuştu.

Radikal kırılganlığın kucaklandığı bir çağda, genç erkekler saç dökülmesinin saklanması gereken bir şey olduğu söylemini yeniden şekillendiriyor. Ruh sağlığı tartışmalarının daha doğal karşılandığı yeni nesil genç erkeklerin, ünlü öncüllerinin oluşturduğu örnekten cesaret aldıkları görülüyor.

İşlemini ve sonuçlarını TikTok'taki 155 bin takipçisine anlatan Kegs, "Saç ekimi yaptırmak ya da yolculuğumu paylaşmak konusunda hiç tereddüt etmedim," diyor. "Sadece daha iyi görünmenizi sağlamakla kalmayıp kendinizi daha iyi hissetmenize de yardımcı olacak bir şey yapmak istiyorsanız, neden olmasın?"

Londra'daki Harley Street Hair Clinic tarafından yapılan araştırmaya göre, erkeklerin yüzde 35'i saç dökülmesi nedeniyle kendilerini daha az çekici hissederken, yüzde 26'sı bunun özgüvenlerini azalttığını söylüyor. Bunun ruh sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi var; yüzde 13'ü stres seviyelerinin arttığını ve yüzde 12'si kaygılarının yükseldiğini bildirmiş. Henüz saçları dökülmemiş olanlar da benzer etkilere maruz kalıyor; erkeklerin yüzde 69'u 'saç kaygısı' yaşıyor ve yüzde 30'u aynaya her baktığında bunu hissediyor.

Harley Street Hair Clinic'te kıdemli bir cerrah olan Dr. Greg Vida, son birkaç yıldır prosedüre büyük bir talep olduğunu ve bunun sonucunda kliniğin gerçekleştirdiği prosedürlerin sayısında bir artış olduğunu söylüyor. "Uzun bir süre boyunca insanlar 'iyi' bir saç ekimi örneğine sahip değildi, bu yüzden sonuçların neye benzeyebileceğinin gerçek potansiyelini anlamadılar" diyen Vida, Rooney'nin ilk büyük örnek olduğunu belirtiyor. "Wayne, saç yolculuğunda bu kadar açık davranarak insanlara sadece Birleşik Krallık'taki bir kliniğin bu kadar doğal sonuçlar üretebileceğini göstermekle kalmadı, aynı zamanda kamuoyunu etkilemeye, konuşmayı normalleştirmeye ve saç dökülmesiyle ilgili tabuları yıkmaya yardımcı oldu."

Vida, bu radikal kırılganlığın TikTok'ta da kendine yer bulduğunu görmekten memnun. "Bu şeffaflık, saç dökülmesinin damgalanmasını ortadan kaldırmak ve erkeklerin saçlarını kaybetmelerinin ne kadar yaygın olduğunu göstermek için tam olarak ihtiyaç duyulan şey ve aynı zamanda başarılı tedavinin mevcut ve erişilebilir olduğuna dair umut sağlıyor" diyor.

Chester'dan otuz bir yaşındaki Ben Haldon, TikTok'ta saç ekimi yolculuğunu belgeleyenlerden biri ve hatta YouTube'da prosedürün ve hemen sonrasının 20 dakikalık ayrıntılı bir video günlüğünü paylaştı. Gerileyen saç çizgisinin çok farkında olmasa da, kısmen babasının 30'lu yaşlarında saçlarını kaybettiği bilgisine dayanarak "bu konuda proaktif" olmak istediğini ve prosedürün daha fazla kendi saçı varken daha iyi sonuçlar alacağını bildiğini söylüyor. Kegs de dahil olmak üzere birçok TikToker gibi, Haldon da nakil için Türkiye'yi seçti ve prosedürün kendisine havaalanından transfer, otelde konaklama ve yemek dahil olmak üzere yaklaşık 2.400 £ 'a mal olduğunu söyledi. Birleşik Krallık'ta prosedür, Vida'nın açıkladığı gibi, saç dökülmesinin karmaşıklığına ve ihtiyaç duyulan greft miktarına bağlı olarak 3.000 ila 9.000 £ arasında mal olabilir.

Haldon, hafif rahatsızlık, minimum ağrı ve yönetilebilir bir iyileşme ile deneyimi "baştan sona akıcı" olarak tanımlıyor. Aynı prosedürden geçen bir grup erkekle çevrili olmanın deneyimi çok daha az korkutucu hale getirdiğini hissetti.

Saç ekimi için Türkiye'yi seçen ve bunu TikTok'ta paylaşan Londralı 32 yaşındaki Charlie Weir, "İyileşme süreci oldukça zorlu ve çoğu insanın ameliyat sonrası altı haftalık bakım ve ilaç tedavisinden neden çekindiğini anlayabiliyorum" diyor. Yıllarca saçlarını kasketlerin ve beyzbol şapkalarının altında sakladıktan sonra, 20'li yaşlarının ortalarında saçları incelmeye ve çekilmeye başlamasıyla bunu yapmaya karar vermiş. "Kendime karşı çok mahcup oldum ve öyle bir noktaya geldim ki [kendimi gördüğüm] her fotoğrafta sadece saçımın ne kadar kötü göründüğüne odaklanıyordum" diyor. "Bu, kendimi harika hissetmem gereken mutluluk anlarını etkiliyordu."

Yukarıda bahsedilen ameliyat sonrası kurallar biraz farklılık gösterse de, Weir için durum şunları içeriyordu: iki hafta boyunca dikkatli veya dik bir şekilde boyun yastığı ile uyumak, 10 gün boyunca antibiyotik krem ve 15 gün boyunca pantenol sprey kullanmak, iki hafta boyunca içki içmemek, dört hafta boyunca sigara içmemek, egzersiz yapmamak, seks yapmamak, saç kesimi yapmamak ve üç ay boyunca spor yapmamak. Ayrıca sıkı bir şekilde almanız gereken ameliyat sonrası ilaçlar da söz konusu.

gq_newsletter

Bir ila üç ay sonra hastalar tatlı bir şekilde 'çirkin ördek yavrusu' evresi olarak bilinen ve ekilen saçların tekrar çıkabilmesi için döküldüğü evreden geçiyor. Kegs, "Berbat görünse ve sizi şüpheye düşürse de bu sürecin bir parçası" diyor. "Beşinci ay civarında sonuçları görmeye başladım ve o zamandan beri saçlarım her ay daha da kalınlaştı." 

Kegs, Haldon ve Weir, TikTok'larını paylaştıktan sonra genç erkeklerden sayısız mesaj aldıklarını söylüyor. "Bunu düşünen ya da sadece tavsiye almak için ulaşan ve şeffaflık için bana teşekkür eden erkeklerden yüzlerce DM aldım" diyen Haldon, bakım sonrası süreci göstermenin özel bir değeri olduğunu belirtiyor. "Yapılan işe özen göstermezseniz, bu tohum ekmeye ve onlara hiç bakmamaya benzer - biraz bakım olmadan beklediğiniz şekilde büyümezler."

Hepsi de arkadaşlarına ve ailelerine karşı dürüst davranmış - erkeklerin saç ektirdiklerini sakladıkları yönündeki genel algıdan belirgin bir fark var. Weir, "Karar verdiğim andan itibaren durumu sahiplendim" diyor. "Beni dinleyen herkese anlattım; [bunu yaptığım için] gurur duyuyordum ve insanlarla bu konuda konuşmak beni rahatlatıyordu."

Elbette, saç ekimi hikayelerini paylaşmak saç dökülmesinin damgalanmasıyla tamamen mücadele etmek anlamına gelmiyor, fakat bir 'çözüm' sunuyor - ancak, tüm köklü güzellik standartları gibi, kelleşme tabusunu tamamen ortadan kaldırmak bambaşka bir süreç. En azından TikTok'ta erkeklerin saç dökülmesi hakkında konuşabilecekleri ve isterlerse olası tedavileri keşfedebilecekleri bir alan var. Bu, vücut pozitifliği hareketinden büyük ölçüde dışlanmış olan erkekler için son derece önemli - en azından 'dad bods' veya 'short kings' gibi düzgün bir şekilde etiketlenmiş ancak sonuçta etkisiz trendlerin dışında.

Haldon, tavsiyelerine gelince, dikkatlice düşünmek için zaman ayırmanın, araştırma yapmanın ve belki de en önemlisi beklentilerinizi yönetmenin önemini vurguluyor. "Bu, mevcut durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olacak bir prosedür, sizi Beatles üyesi gibi göstermez" diyor. Kulağa hayal kırıklığı gibi geliyorsa, Kegs DM'lerinin her zaman açık olduğunu söylüyor.

Bu içerik British GQ websitesinde yayınlanmıştır. 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası