saç ekimi
Bakım

Büyük Saç Dökülmesi Tartışması: Ekim mi Mikropigmentasyon mu?

Saçları seyrelen erkekler için her zamankinden daha fazla seçenek var. Sorun doğru olanı seçmekte. İşte saç ekimi ve mikropigmentasyona dair bilmeniz gereken her şey.

Saç ekimi ile kafa derisi mikropigmentasyonu arasındaki fark nedir? Birleşik Krallık'ta şu anda saç dökülmesinden muzdarip 6,5 milyon erkekten biriyseniz, bu soruyu muhtemelen birden fazla kez kendinize sormuşsunuzdur. İkisinin de artıları var. İkisinin de eksileri var. Ve sonuçlar bazen oldukça benzer görünse de, ilgili prosedürler birbirinden tamamen farklı.

Amerikan Saç Dökülmesi Derneği'ne göre, erkek tipi kellik (klinik olarak androgenetik alopesi olarak bilinir) erkekler için en yaygın saç dökülmesi türü. Erkeklerin yaklaşık yüzde 85'ini 50 yaşına kadar etkiler ve genellikle 20'li yaşların sonlarında ve 30'lu yaşların başlarında başlar. Bu yaş aralığındaysanız ve saçlarınız dökülmeye başladıysa, sorun değil! Bu tamamen normal.

Ancak kişisel bir endişe söz konusuysa, harekete geçme zamanı gelmiş olabilir. Bu nedenle, İngiltere'nin önde gelen saç ekimi cerrahları ve mikropigmentasyon uzmanlarıyla bir araya gelerek her bir prosedür arasındaki temel farklar hakkında sohbet ettik. Ve umuyoruz ki, bu sizin doğru çözümü bulmanıza yardımcı olacak.

Saç ekimi nedir?

Saç ekimi cerrahı Dr. Manish Mittal, "Saç ekimi, donör saçlarını tipik olarak kafa derisinin arka ve yanlarından alan ve onları eksik bölgelere taşıyan bir prosedürdür" diyor. "En yaygın iki yöntem Foliküler Ünite Eksizyonu ve Foliküler Ünite Transplantasyonudur."

Foliküler Ünite Eksizyonu (ya da kısaca FUE), tek tek foliküler ünitelerin başın arka ve yan kısımlarından alınıp açık olan bölgelere yerleştirilmesidir. Bu yöntem daha az yara izi bırakır ve yalnızca cerrahlar tarafından yapılmalı ve teknisyenlere devredilmemelidir. Doğru şekilde uygulandığında, hastalarda minimum yara izi kalır, bu da daha kısa saç kesimi yapabilecekleri anlamına gelir.

Foliküler Ünite Transplantasyonu (veya FUT) ise aynı donör bölgeden tekrar uzun bir şerit alınmasıdır. Bu daha sonra mikroskop altında kesilir ve eksik alanlara yerleştirilir. Bunun büyük olasılıkla uzun bir yara izi bırakacağını ve hastaların daha kısa saç stilleri kullanırken bunu gizlemekte zorlanabileceği anlamına gelebileceğini belirtmek gerekir.

Kafa derisi mikropigmentasyonu nedir?

Westminster Medical Group'ta kafa derisi mikropigmentasyon teknisyeni olan Marzena Kojder, "Kafa derisi mikropigmentasyonu, öncelikle saç dökülmesini kamufle etmek ve dikkatlice uygulanan pigmentlerin kullanılmasıyla daha dolgun görünen bir saç illüzyonu yaratmak için kullanılan kozmetik bir tedavidir" diyor. "SMP, kafa derisinden çıkan gerçek büyüyen saçların görünümünü simüle eden cilt üzerinde küçük nokta izleri oluşturmak için ultra rafine iğneler ve pigmentler kullanır. Bu, daha soluk cilt tonları ile daha koyu saç renkleri arasındaki kontrast oranını azaltarak daha yüksek yoğunluk yanılsaması yaratmak için daha uzun incelmiş saçlar arasında da uygulanabilir."

"Çok az saçı olan veya hiç saçı olmayan ve kazıtan kişiler için SMP, kafa derisi boyunca diğer kazıtılmış saçlarla sorunsuz bir şekilde karışan, kısa traşlı saçlardan oluşan tam bir kafa görünümünü yeniden yaratmak için uygulanabilir. Kafa derisindeki yara izlerini kamufle etmek için veya eski saç ekimi şerit izleri için bile kullanılabilir."

Birçok kişi bunun tıpkı bir dövme gibi olduğunu düşünür, ancak SMP için kullanılan pigment aslında dermisin üst katmanına dikkatlice bırakılır, bu da alt dermal katmana kadar giden geleneksel bir dövme kadar derin değildir.

Kafa derisi mikropigmentasyonuna karşı saç ekiminin faydaları nelerdir?

Harley Street Hair Transplant Clinics'te saç ekimi cerrahı olan Dr. Tetiana Mamontova, "Saç ekiminin kafa derisi mikropigmentasyonuna karşı en önemli faydalarından biri, küçük dövme noktaları yerine gerçek saçlar kullanıldığı için daha doğal bir görünüme sahip olması" diyor. "Buna göre, bir saç ekiminin başlangıçtaki ön maliyeti daha pahalı olacaktır, ancak uzun vadeli SMP, zaman içinde kesinlikle artacak olan ek seanslar gerektirir."

"Bir saç ekiminin başlangıçtaki ön maliyeti daha pahalı olacaktır, ancak uzun vadeli SMP, zaman içinde kesinlikle artacak olan ek seanslar gerektirir."

Saç ekimi cerrahı Dr. Mark Tam, "Bunu ne kadar vurgulasam az, ancak saç ekimi saçlarını eski haline getirmek isteyenler için yapılır" diyor. "Ve bu sizin gerçek saçınız olduğu için, basit bir kısa kesim yerine farklı bir stil denemek istediğinizde saçınızı uzatabilirisiniz."

Saç ekimine kıyasla kafa derisi mikropigmentasyonunun faydaları nelerdir?

Elixir Pigmentation'ın kurucusu ve usta sanatçısı Jay Grewal, "Saç derisi mikropigmentasyonu, saç ekimi için gereken daha uzun zaman dilimine kıyasla prosedür kolaylığı, minimum bekleme süresi, minimum ağrı ve anında garantili sonuçlar nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor" diyor. "Ayrıca SMP, bireyleri saç dökülmesini kontrol etmek için ilaçlara güvenmekten kurtarabilir ve potansiyel olarak gelecekte ek saç nakli ihtiyacını önleyebilir."

Hairline Inc. genel müdürü James Murphy, "Eklenebilecek folikül izlenimlerinin miktarında bir sınır yoktur ve herhangi bir saç çizgisi şekli veya stili elde edilebilir" diyor. "Saç ekiminde, müşteri donör alanı, cerrahın becerileri ve greft başarı oranı ile sınırlıdır. Bazı müşteriler için gerçekten daha iyi bir çözüm olabilir, ancak ne yazık ki pek çok kişi tüm dezavantajları göz önünde bulundurmadan bu ameliyata giriyor."

Yaptırmadan önce hangi faktörleri göz önünde bulundurmalısınız?

Tam, "Saç ekiminin sonuçlarını görmek bir yıl kadar sürebilir ve erkek tipi kellik hormonal olduğu için gelecekteki saç dökülmeleri için bir tedavi değildir" diyor. "Saç dökülmesinin ilerlemesini ilaçlarla yönetebilirsiniz, ancak saç ekimi yaptırmayı düşünüyorsanız, gelecekte başka bir ameliyata ihtiyaç duyabileceğinizi aklınızda bulundurmalısınız. Birçok erkek, ilk ameliyatlarının sonuçlarının olumlu etkilerini gördükten sonra daha fazla saç restorasyon tedavisi de yaptırmaktadır."

Mittal, "Bıçak altına yatmadan önce, saç dökülmesine neden olan başka şeyler olup olmadığını düşünmek önemlidir" diyor. "Kafa derisi hijyeni gibi basit şeylerden daha ciddi hastalıklara ve eksikliklere kadar, karar vermeden önce doktorunuzla veya sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun."

"Bıçak altına yatmadan önce, saç dökülmesine neden olan başka şeyler olup olmadığını düşünmek önemlidir."

Hair Ink'in kurucusu Anouska Cassano, "SMP yaptırmayı planlıyorsanız, tedavinizi yapan kişiyi bildiğinizde ve önceden çalışmalarının bir portföyünü görmek istediğinizden emin olun" diyor. "Daha büyük bir şirketle çalışacaksanız, sadece web sitelerindeki resimlere bakmayın, çünkü o çalışmayı yapan sanatçı sizin üzerinizde çalışanla aynı olmayabilir. Yüzde yüz mutlu olduğunuzdan emin olmalısınız, çünkü kötü yapılmış tedaviler mevcut tüm güvensizliklerinizi vurgulayabilir ve ruh sağlığınızı olumsuz etkileyebilir."

"Saç derisi mikro pigmentasyonu yaptırmak istiyor musunuz? O zaman beklentilerinizi gerçekçi tutmanız gerekir" diyor Grewal. "Tıbbi bir saç dövmesi, doğal görünmemeye başlamadan önce ancak bu kadar koyulaşabilir. Pigmentin cilt altında yıllar boyunca nasıl iyileştiğini anlayan bir pratisyene ihtiyacınız var."

İyileşme süreci ne kadar sürer?

Mamontova, "Saç ekimi ameliyatından sonra iyileşme genellikle bir ila iki hafta sürer" diyor. "Bu, ekilen saçların iyileşmesi ve "yerleşmesi" için gereken süredir. Saygın muayenehaneler, ameliyattan sonraki ilk iki hafta içinde başınıza nasıl bakmanız gerektiğine dair ayrıntılı işlem sonrası talimatlar sağlayacaktır. Ayrıca antibiyotikler, ağrı kesiciler, seyahat yastığı, salin solüsyonu, şampuan ve bazen iyileşmeye yardımcı olmak için antiseptik kremler sağlanır."

"Saç ekimi ameliyatından sonra iyileşme genellikle bir ila iki hafta sürer. Bu, ekilen saçların iyileşmesi ve "yerleşmesi" için gereken süredir."

"Ayrıca, yolculuğunuzun çeşitli aşamalarında klinikle takip randevuları almalısınız. Bunlar genellikle iyileşmeyi kontrol etmek için ameliyattan iki hafta sonra, dökülme döneminin nasıl gittiğini görmek için ameliyattan üç ay sonra, ilerlemeyi görmek için altı ay ve dokuz ay sonra ve nihai sonucu görmek için 12 ay sonradır. Takip bakımı sırasında, hasta danışmanlarıyla görüştüğünüzden emin olun, çünkü onlar bu süreçte sizin muhatabınız olacaktır, 12. ayda da cerrahınızla görüştüğünüzden emin olun, böylece siz ve onlar nihai sonucu birlikte görebilirsiniz."

Murphy, "Saçlı deri mikropigmentasyonu için sonuçlar hemen belli olur" diyor. "Tedavi sırasında oluşan küçük kızarıklıklar çok hızlı bir şekilde kaybolur. Tedavi sonrasında büyük kısıtlamalar yoktur ve müşteriler normal işlerinin büyük çoğunluğuna hemen devam edebilirler."

"Kafa derisi mikro pigmentasyonunda sonuçlar hemen belli olur... Müşteriler normal işlerinin büyük çoğunluğuna hemen devam edebilirler."

Kojder, "Tedavi bir katmanlama süreci olduğu için çoğu birey istenen sonuca ulaşmak için iki ila dört seansa ihtiyaç duyar" diyor. "SMP seansını takip eden ilk 24 saat boyunca kafa deriniz biraz pembeleşebilir, ancak daha sonra azalır. Cildin iyileşmesi ve pigmentin yerleşmesi için iki haftaya kadar süre gerekli. Tedaviden sonraki ilk hafta aşırı terleme, yüzme, sauna ve doğrudan güneş ışığından kaçınmanız çok önemlidir. Pigmenti korumak için güneş kremi kullanmak SMP tedavinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olacaktır.

Cassano, "SMP birkaç yıl sürecek şekilde tasarlanmıştır ve tipik olarak bu tedavinin bazı küçük rötuşlarla bir ila üç yıl arasında sürmesini bekleriz" diyor. "Bununla birlikte, her hasta farklı olduğundan ve yaşam tarzı seçimleri ve diğer değişkenler bireysel vakalarda tedaviyi etkileyebileceğinden, tam olarak ne kadar süreceğini tahmin etmek imkansızdır."

BU İÇERİK İLK OLARAK BRITISH GQ WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İLGİLİ İÇERİKLER saç dökülmesi saç ektirme
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası