göz altı şişkinliği nasıl giderilir
Bakım

Yorgun ve Şiş Gözlerinizi Canlandırmanın 5 Yolu

Daha fazla uyumanın önemini biliyoruz fakat bunun dışında elimizden geldiğince yorgun ve şiş gözlerden kaçınabilmenin yöntemlerini listeliyoruz.

Kötü bir gece uykusundan daha kötü olan tek şey, insanların size bunu hatırlatmasıdır. "Dostum. Berbat görünüyorsun," diyor bir iş arkadaşınız. Çok sağ olsunlar!

Eğer bir konferans odasında uyuklamak söz konusu değilse, işte size mümkün olduğunca yardımcı olacak birkaç bakım ürünü. Bunlar "dinlenmiş" gibi görünmenize yardımcı olacak: şiş gözleri, koyu halkaları, kırışıklıkları ve umarız iş arkadaşlarınızdan gelen istenmeyen geri bildirimleri de en aza indirecek.

Bir sabah serumu

New York'taki Skinfluence'ın kurucusu dermatolog Marina Peredo, yorgun olun ya da olmayın, güne bir göz serumu ile başlayın diyor. Serumlar, hücreleri nemlendirmek, iyileştirmek ve korumak için cildin üç katmanına da nüfuz eden hafif, ultra etkili ürünler. Şişkinlikle mücadele etmek ve kırışıklıkları en aza indirmek için kafein, hyaluronik asit ve antioksidanlar gibi bileşenler kullanırlar.

Sabahları ürünü uygulamadan önce yüzünüzü temizlediğinizden veya duş aldığınızdan emin olun. Yüzünüzün geri kalanına nemlendirmeden önce serumu uygulayın.

Bu arada, göz bakım ürünlerinin nasıl doğru şekilde uygulanacağını öğrenerek ince çizgileri de önleyebilirsiniz. Peredo, "Serumlar ve kremler, hassas cildin çekilmesini önlemek için [yüzük veya serçe parmağıyla] sıvazlanmalı" diyor. "Aşırı gerilme ince çizgilerin daha hızlı ortaya çıkmasına neden olabilir."

İhtiyaca göre bir şişkinlik giderici

Uyku eksikliğiniz neredeyse her zaman göz altlarında koyu, şişkin halkalar olarak kendini gösterir.

Mount Kisco, NY'daki Dermatoloji, Kozmetik ve Lazer Cerrahi Merkezi Direktörü Dermatolog David E. Bank, "Göz çevresindeki deri vücudun en ince ve en hassas bölgelerinden biri" diyor. "Uyku yoksunluğu kardiyovasküler sistemde düşüşe yol açar, bu da cilde giden oksijen ve diğer besin maddelerinin azalmasına neden olur. Ayrıca kas yorgunluğu da söz konusu.  Bu kombinasyon göz çevresinde şişkinliğe sebep olur."

Cilde bölgesel bir tedavi uygulamak istiyorsanız (yani günlük serum kullanmıyorsanız), cildi aydınlatmak ve sıkılaştırmak için bir göz şişkinliği giderici jel veya krem stoklayın. Bölgeyi yumuşatmak için A ve E Vitaminleri ve koyu lekeleri hafifletmek için K Vitamini içeren bir ürün bulun.

Ve yan yatanlar ya da yüzüstü uyuyanlar için dikkat: Tercihleriniz nedeniyle (iyi dinlenmiş olsanız bile) ekstra şişkinlik yaşayabilirsiniz: Peredo, "Yüzünüz yastığınıza gömük halde uyumak sıvı birikmesine neden olur ve  şişkinliğe yol açar" diyor. Bu durum size tanıdık geliyorsa, düzenli olarak  şişkinlik giderici ürün kullanmak isteyebilirsiniz.

SPF'li kremler

Gözlerinizi düzenli olarak güneşten korumuyorsanız, gözleriniz sürekli yorgun görünebilir.

Peredo, "Güneş kremi kullanmamak [yıpranmış gözlerin] en büyük sorumlusu" diyor. "UV ışınları, diğer çevresel stres faktörleriyle birlikte erken yaşlanmaya yol açar."

Bank da aynı fikirde: "Bu durum göz kapağı derisinin her seviyesinde hasara yol açar" diyor.

"Yüzeysel cilt daha koyu ve daha 'kösele' bir görünüme sahip olur. Daha derin kolajen hasarları ise çizgilere, kırışıklıklara ve sarkmalara yol açar. Bu durum yorgun bir görünüm verir."

Güneşli günlerde, SPF içeren bir göz ürünü alın; ağır güneş kremlerinizden ve yoğun nemlendiricilerinizden daha hafif bir şey. Diğer serum veya kremler gibi uygulayın: yüzük veya serçe parmağınızla hafifçe sürün.

Gece göz kremi

Uyandığınızda daha tazelenmiş görünmek istiyorsanız, yatmadan önce göz çevrenizdeki cildi de beslemeli ve korumalısınız. Bunun için bir krem kullanın: Kremler serumlardan daha yoğundur ve bu nedenle en iyi gece boyunca kullanılırlar; nemi hapsederek siz dinlenirken hızlanan hücresel dönüşüme yardımcı olurlar. Bir serum ve bir krem (gündüz veya gece) uygulamak istiyorsanız, cildin üç katmanına da nüfuz edebilmesi için önce serumu uyguladığınızdan emin olun. Eğer önce kremi uygularsanız, serum için aşılmaz bir bariyer oluşturmuş olursunuz.

Bank, "Göz kremleri nem, yaşlanma karşıtı veya stres karşıtı bileşenler sağlar" diyor. Gliserin, shea yağı, skualan, hyaluronik asit ve peptitler gibi nemlendirici içeriklere sahip kremleri öneriyor. "Peptitler cildi kalınlaştırmak için kolajeni uyarır" diyor. "Bu, çizgileri ve kırışıklıkları en aza indirir ve epidermal kalınlaşmaya bağlı olarak göz altı koyuluğunu da azaltabilir.

Retinolün gece boyunca yaşlanma karşıtı bir ajan olarak kullanılmasını savunsak da, göz çevresinden kaçınmak en iyisi: Peredo, "Retinol genellikle gözün yakınına uygulanamayacak kadar güçlüdür" diyor. "Tabii ki oradaki hassas cildi tahriş etmeyecek daha düşük bir konsantrasyonla özel olarak formüle edilmemişse."

Kamuflaj

Gözleriniz çok asıksa -mesela akşamdan kalmaysanız- halkaları teninizle uyumlu bir kamuflajla gizlemekten çekinmeyin. Birkaç noktaya sürün, yüzük parmağınızla hafifçe dağıtın ve iş günü boyunca acı çektiğinizi kimsenin bilmesine gerek kalmasın. Ve göz etrafınızın cansızlaştığını hissediyorsanız lütfen uykunuza özen gösterin ve bol su için.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası