Fotoğrafın dünya rekortmeni

1923 yapımı çalışır durumda bir Leica 0-Serie modeli dünyanın en pahalı fotoğraf makinesi unvanıyla tam 2 milyon 160 bin euro'ya satıldı.

18 Mayıs 2012

Fotoğrafın dünya rekortmeni

 

Bugün çok ama çok zengin değilseniz bunun önemli sebeplerinden biri aile büyüklerinizin zamanında doğru şeylere yatırım yapmamış olması. Bu yatırımlar illa ki altınlar, yatlar, katlar, arsalar olmak zorunda değil; iyi bir yatırım sadece bir fotoğraf makinesi de olabilir.

Leica 1923 yılında özel bir seri piyasaya çıkardı. Leica A serisinin çıkışından iki yıl önce deneme amaçlı satışa sunulan 0-Serie fotoğraf makineleri sadece 25 parçadan oluşuyordu. Bu 25 özel parçanın sadece birkaç tanesi günümüze sağlam ulaşabilmeyi başardı. Bunlardan 7. sırada üretilen 107 numaralı makine geçen yıl 1.3 milyon euroya (yaklaşık 3.03 milyon TL) satıldı. Bu fotoğraf makineleri alanında yeni bir dünya rekoru olarak kayıtlara geçti.

Geçtiğimiz hafta ise 116 numaralı 16. makine 300 bin euro açılış fiyatıyla açık artırmaya çıkarıldı. Satış için yapılan tahminler 600 - 800 bin euro arasındaydı ama müzayededen yeni bir dünya rekoru çıktı. Bugüne kadar sadece birkaç ufak tadilat görmüş olan çalışır durumdaki 116 numaralı Leica 0-Serie fotoğraf makinesi tam 2 milyon 160 bin euroya (yaklaşık 5.03 milyon TL) satıldı. Yeni bir 0-Serie satışa çıkana dek dünyanın en pahalı fotoğraf makinesi bu.

Fotoğrafın masraflı bir uğraş olduğuna şüphe yok ama bir sonraki fotoğraf makinenizi satın alırken bunun iyi bir yatırım olup olmadığını mutlaka göz önünde bulundurun. Çektiğiniz kareler sizi şimdi güldürmese bile makineniz gelecekte torunlarınızı çok mutlu edebilir.

 


Her Bahar Aşık Olma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Her Bahar Aşık Olma Sorunsalı

Cool Bir Tavrın Anatomisi: Steve McQueen

ARGÜMAN | Cool Bir Tavrın Anatomisi: Steve McQueen

Hanedanlığın duru güzeli: Kendall Jenner

RÖPORTAJ | Hanedanlığın duru güzeli: Kendall Jenner

İkon: Michael Schumacher

RÖPORTAJ | İkon: Michael Schumacher

Katheryn Winnick: En Güzel Viking

| Katheryn Winnick: En Güzel Viking

Daha Fazla Göster