Yeni superman Jessica Miglio/Courtesy of Warner Bros. Pictures
Güncel (Eski)

Superman Kostümü Belli Oldu: Bir Takım Elbisemiz Var ve Takım Elbisenin Şortu Var

David Corenswet'in Man of Steel rolündeki ilk görseli, yönetmen James Gunn'ın Instagram'ında yayınlandı. Neden sadelik yanlılarının bir kırmızı slipi alkışladı? Kostümün detaylarını inceliyoruz.

Bakın, gökyüzünde! Bu bir kuş! Bu bir uçak! Superman kostümüne resmi ilk bakışımız! Birkaç aylık bekleyişin ardından -ve yeni Superman filminin 25 Temmuz 2025'te gösterime girmesine yaklaşık 14 ay kalmışken- DC Studios başkanı ve Superman'in yönetmeni James Gunn, David Corenswet'in Man of Steel'i canlandırdığı filmin kostümüne ilk bakışı, Corenswet'in Superman'inin evinin penceresinden görünen belirsiz kozmik tehdide karşı dünyayı savunmaya hazırlanırken botlarını giydiği bir görsel aracılığıyla ortaya çıkardı.

Şortlar çizgi roman hayranları arasında biraz tartışmalı bir kostüm tasarımı unsuru. Taytın dışında giyilen slipler aslında 1930'larda sahneye bağlı vücut geliştiriciler ve atletler tarafından giyilen güç göstergeleriydi ve Superman'in orijinal çizgi roman maceralarına kadar uzanıyordu. Süpermen uçmadan ve uzaylılarla savaşmadan önce köprüleri kaldırır, fillerle güreşir ve trenleri durdururdu - tüm bunlar o zamanın güçlü adamları için daha uygun faaliyetlerdi. Dolayısıyla,  güç ve cüret gösterilerine görsel bir gönderme olarak bu şortlar anlamlıydı ve karakter evrilirken bile onlarca yıl boyunca ortalıkta göründüler. Hem Christopher Reeve hem de Brandon Routh, Henry Cavill ve Zack Snyder 2013 yapımı Man of Steel'de onları bir kenara atmadan önce, Supes olarak görev yaptıkları süre boyunca bunları giydiler.

 
 
 
 
 
Bu gönderiyi Instagram'da gör
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

James Gunn (@jamesgunn)'in paylaştığı bir gönderi

 

Kulağa saçma gelebilir ama şortlar ideolojik bir turnusol işlevi görüyor. Gunn'ın şortlarla devam etme kararı, Snyderverse döneminde Superman'in dönüştüğü işkence görmüş Mesih benzeri figür yerine, ağaçlardan yavru kedileri kurtaran ve sıradan halka yardım eden Büyük Mavi İzci olarak klasik Superman anlayışına geri dönme arzusunun kelimelere dökülmüş hali gibi. Şortlarla birlikte diğer kıyafet kaynaklarından alınan birkaç farklı tasarım öğesi de geliyor. (Daha önce tanıtılan) S-sembolü, Mark Waid ve Alex Ross'un 1996 tarihli ünlü mini dizisi Kingdom Come'daki kostüm tasarımlarını çağrıştırıyor; bu dizide yaşlı bir Superman ve onun neslinden diğer kahramanlar onlarca yıl aradan sonra aksiyona geri dönerken, kollardaki ve pantolondaki mock neck ve dokusal unsurlar, 2011'in New 52 reboot kostümüne çok benziyor. Mock neck bir süper kahraman kostümü için daha cesur bir seçim, bu yüzden GQ'nun stil ekibine bu konudaki görüşlerini sorduk. Stil editörü Yang-Yi Goh, “GQ'da uzun zamandır mock-neck destekçisiyiz, bu yüzden bu benim için bir artı” dedi ve ayrıca dış sliplerin son zamanlarda popüler olduğunu belirtti.

Corenswet'in pozunun, sanatçı Frank Quietly'nin yazar Grant Morrison ile 2005-2008 yılları arasında birlikte çalıştığı All-Star Superman'de karakteri sık sık resmetme biçimine benzediğini de belirtmek gerekir. All-Star evrensel olarak karakterin son dönemdeki en iyi yorumlarından biri, Superman'in temel, geleneksel anlayışına geri dönmeyi başaran modern bir hikaye olarak selamlandı; Mart 2023'te Gunn bir sonraki Superman filmini yöneteceğini doğruladığında, Instagram'ında All-Star Superman #1'in kapağından Çelik Adam'ın bir “Quitely” görüntüsünü paylaştı.

Gunn bugün Instagram'da yeni kostüm görüntüsünün uzun süredir set fotoğrafçısı olan Jessica Miglio tarafından tamamen kamera ile çekildiğini belirtti; bu da arka plandaki dev uzaylı küre her neyse, bir şekilde filmin bir parçası olduğu anlamına geliyor. Bu yaratık Lex Luthor'un (Nicholas Hoult) bir planının parçası olarak mı orada? Yoksa başka bir galaksiler arası tehdit mi? Her iki durumda da, Kal-El'in kuzeni Supergirl de dahil olmak üzere Superman'de göreceğimiz pek çok başka kahraman olduğu için, bu muhtemelen son kostüm tanıtımı olmayacak.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ US WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR.

İZLE
Kara mı Kara Komik mi Komik?
İLGİLİ İÇERİKLER superman film man of steel
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası