Işığın efendisi, ışıklar şehrinde
Güncel (Eski)

Işığın efendisi, ışıklar şehrinde

Cazibe, tutku ve saplantıyı tüm çıplaklığıyla anlatan Helmut Newton'ın sıradışı kareleri yeniden Paris'te sergilenecek.

Fotoğrafın sınırları nedir ya da sınırların ötesinde bir kare nasıl çekilir? Bu birbirinin kopyasının kopyası günümüz fotoğrafçılarının yanıtlayaması zor bir soru herhalde. Helmut Newton 1961 yılında Vogue Paris için fotoğraf çekmeye başlayana kadar muhtemelen hiç kimse onun kuralları bu kadar değiştirebileceğini düşünmemişti.

Doğal ışığı, doğal mekanları ve doğal çıplaklığı siyah beyaz ağrılıklı karelerinde yakaldı. Ama onun daimi yol göstericisi kusursuz saplantılar oldu. Kadın vücudunun zarif gücünden ilham aldı ve fetiş ayrıntıları korkusuzca kullandı. Delkanşöre bastığı yıllar boyunca hızla değişen dünya için cazibenin tanımını yeniden yaptı. Üzerinden geçen yarım yüzyıl onun cesur deneyselliğinin ancak taklitlerini getirdi, onun kareleri hep taze kalmayı başardı. O hep yeni sınırları aradı, onları yeniden aşabilmek için ve kim bilir; 2004 yılında 83 yaşındayken Cadillac'ıyla bir duvara çarparak hayata veda etmesinin sebebi belki de hiçbir duvarı kendine rakip görmemesiydi.

Bu ay sonunda, ilham perisi June Newton, namı-ı diğer Alice Springs tarafından seçilen işlerinden oluşan bir Helmut Newton retrospektifi Paris, Grand Palais galerisinde sergilenecek. 24 Mart'ta başlayacak ve 17 Haziran'a dek sürecek sergi Helmut Newton'ın uzun yıllar çalıştığı ve hiç kuşkusuz büyük bir tutkuyla bağlı olduğu Paris'e bir armağanı.

Grand Palais

 

İZLE
Global Traveler by GQ sergisi 26 Ekim'de başlıyor
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası