Öldüğünüzde YouTube videolarınıza ne olacak?

En büyük video paylaşım platformu YouTube ölüme ve sonrası anma merasimlerine hazır mı?

20 Haziran 2012

Öldüğünüzde YouTube videolarınıza ne olacak?

Her canlı, sanal olarak da, ölümü tadacaktır. Sosyal medyadaki varlığınıza ölümünüzden sonra ne olacağı bir muamma. Facebook böyle durumlarda vefatı kanıtlanan kullanıcıya sevdikleri tarafından mesajlar bırakılmasına izin veren bir anma hizmeti veriyor. Ama dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, beklenmedik sonlara karşı hazırlıksız.

Sistemde ölmüş kullanıcıların videolarını saklama ya da kurtarma seçenekleri bulunmuyor. Bu neden önemli? Çünkü YouTube düzenli olarak sistemde aktif olmayan kullanıcıların videolarını ve hesaplarını siliyor. Şu anda ölmüş kullanıcıların videoları tehlike altında olduğu gibi ne yazık ki geçmişe dönük bir kurtarma durumu da söz konusu değil.

Tabii ki bu istisnai durumdan dolayı YouTube'u suçlamamak gerek. Her dakika 72 saat uzunluğunda videonun yüklendiği dipsiz kuyuya biraz çeki düzen vermek mantıklı görünüyor. Ama insan "ölü hesaplar"la, "ölmüş bireylere  ait hesaplar"ın bir ayrımı olmalı diye düşünmeden edemiyor.

Sadece 18 yaşındaki Ben Breedlove geçtiğimiz Aralık ayında kalp rahatsızlığından dolayı dünyaya gözlerini yumdu. YouTube hesabında yayınladığı dramatik videoları ise ölümünün ardından milyonlarca kez izlendi. Binlerce yorumla sunulan sevgiye ve tüm iyi dileklere rağmen hesabı aktif olmadığı için bir zaman sonra YouTube tarafından silinme tehlikesi altında. Geçtiğimiz ay 17 yaşındayken yine kalp rahatsızlığı dolayısıyla hayatını kaybeden Shaun Wilson-Miller'ın durumu da farklı değil.

İnternette dijital unsurlar yerini kullanıcı deneyimlerine bırakırken sosyal paylaşım platformları birer robot, sistem ya da makine olmak yerine birikimsel duyguları olan varlıklara dönüşmek zorundalar. YouTube jetonlu bir video oynatıcı olarak anılmaktansa insanların görüntüler odağında sosyalleştiği bir platform olmayı amaçlıyorsa geç kalmadan Facebook'u yakalamak hatta daha yaratıcı fikirlerle aşmak durumunda. Yoksa yüzlerce rakibi gibi ruhsuz bir video çöplüğüne dönüşmesi kaçınılmaz.


Her Bahar Aşık Olma Sorunsalı

HAYAT REHBERİ | Her Bahar Aşık Olma Sorunsalı

Cool Bir Tavrın Anatomisi: Steve McQueen

ARGÜMAN | Cool Bir Tavrın Anatomisi: Steve McQueen

Hanedanlığın duru güzeli: Kendall Jenner

RÖPORTAJ | Hanedanlığın duru güzeli: Kendall Jenner

İkon: Michael Schumacher

RÖPORTAJ | İkon: Michael Schumacher

Katheryn Winnick: En Güzel Viking

| Katheryn Winnick: En Güzel Viking

Daha Fazla Göster