Güncel

Bernie Sanders Eldivenlerinin Viral Olması Ne Anlama Geliyor?

Joe Biden’ın yemin töreninde Lady Gaga’nın kıyafetindeki dev kuş, Obama çifti, Biden’ın İncil’e elini koyması ve Jennifer Lopez’in sahne almasından daha çok öne çıkan olay Bernie Sanders’ın giydiği yün eldivenler oldu. Dünyanın bir günlüğüne COVID-19’u unuttuğu ve yüzlerce 'meme'e konu olan Bernie Sanders’ın eldivenleri neden viral oldu?

sanders eldivenleri

Siyasetle ilgilenmeyen birçok kişi Bernie Sanders’la  bacak bacak üstüne atıp, kollarını çapraz bağlayıp,  maskesi takılı, sosyal olarak izole oturduğu karede yünlü kahverengi eldivenleriyle tanıştı. 79 yaşındaki siyasetçinin geçmişi bundan çok daha fazla. 

Bernie Sanders Demokratların başkanlık seçimi için aday adayıydı. Başkanlık adaylığını Joe Biden’a kaptıran Bernie Sanders, bundan önce de 2016’da adaylığı Hillary Clinton’a kaptırmıştı. Üniversite eğitiminin ve sağlık hizmetinin ücretsiz olması (Medicare For All) gerektiğini savunan Sanders, radikal sol düşüncelere sahip olduğundan kendini demokrat bir sosyalist olarak tanımlıyor. ABD gibi kapitalist düzenin egemen olduğu bir ülkede sosyalist bir aday görmek hayli şaşırtıcı olacak ki Sanders ülkesinde sempati duyulan ve tanınan bir isim. 

Sanders, toplumun sadece %1’ini oluşturan elit kesimin baskısına son vermeyi amaçladığını ve kalan %99 için mücadele edeceğini her fırsatta vurguluyor. Bu nedenle ki Joe Biden’ın kolundaki 7000 dolarlık kol saatine karşı kendisini dünyaca bilinen bir markaya ait takım elbisesi veya kabanıyla değil, yeşil parkası ve yün eldivenleriyle gördük. Yemin töreninde giydiği kıyafetler protesto niteliğinde değildi çünkü Bernie Sanders kendi yemin töreninde de muhtemelen bunu giyerdi. 

bernie sanders gq

Bernie Sanders’ın yemin törenine girişinin dakikalar içinde tüm dünyada konuşulması Sanders’a olan sempatiyi de gösteriyor. Yıllardır aday olmak için uğraşmış ve iki sene önce 24 saat içinde 5.9 milyon dolar bağış toplayarak rekor kırmıştı. Anketlere göre Demokrat Parti destekçilerinin çoğunluğunun desteğini alan Sanders, parti elitleri tarafından reddedilen politikaları yüzünden aday olamadı.  

Kendini demokrat bir sosyalist olarak tanımlayan biri için gariptir ki Sanders, 'meme' olduğu ünlü fotoğrafı tişört üzerine bastırdı hatta eldiveni, ekibi tarafından satışa sunuldu. Kampanya sayfasında stokları tükenen kıyafetler 27-45 dolar arasında satışa sunulmuştu. 1.8 milyon dolardan fazla para toplayan kampanya ekibi parayı Sanders’ın bir zamanlar belediye başkanı olduğu Vermont eyaletindeki Burlington şehrindeki ve tüm eyaletteki yardım kuruluşlarına bağışlayacağını açıkladı.

bernie sanders merch

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası