Daft Punk ile Son Dans

İkonik Fransız ikili, 28 yıllık ortaklığını Youtube’da paylaştıkları, Electroma filminden alınan, ‘Epilogue’ adlı sahneyle sonlandırdıklarını hayranlarıyla paylaştılar.

23 Şubat 2021

Daft Punk ile Son Dans

Paris doğumlu elektronik müzik ikilisi Daft Punk dağıldıklarını 2006 yapımı Electroma adlı filmlerinden alınan ve grup üyeleri Guy-Manuel de Homem-Christo ve Thomas Bangalter'i temsil eden iki robotun bir çöle girdiği "Epilogue" adlı sekiz dakikalık bir sekansla açıkladı. Robotlardan birinin imha edildiği bu sahnenin sonuna doğru Touch şarkısından  “Hold on, if love is the answer, you’re home”  kısmının çalması ikilinin birbirine de ettiği manidar bir veda gibi. Sahne 1993-2021 yazısıyla sonlanıyor. Daft Punk’ın uzun süredir temsilcisi olan Kathryn Frazier ayrılığını doğruladı ancak dağılmayla ilgili herhangi bir ayrıntı vermeyi reddetti.

 

 

Daft Punk 1990’ların ortasında evde kaydettikleri müziklerden sahneye kadar taşındılar. Deneysel ve kendilerine özgü bir tarza sahip olan Daft Punk, 1993'te ilk teklisi "The New Wave"i yayınlandı. 1997-2013 aralığında, biri TRON soundtrack’i olmak üzere beş albüm yayımlayan Daft Punk, mistik bir hava kattıkları müzikte house, tekno, funk, synthpop, disko ve rock’ın eşsiz karışımını kullandılar. 1995'te "Da Funk" ile ilk bir Numaralı dans şarkısını yaptı ve listelerin en başında yer aldı. Gurubun imzasına dönüşen robot kıyafetleri artık onların bir parçası olmuştu. Nadiren maskesiz görüntülendiler.  

"Doğrusu bu kostümleri giyiyor olmamızın tek nedeni çekingenliğimiz. Ancak bunlar, kısa sürede dinleyicilerimizi heyecanlandıran öğeler oldular. Süper güçleri olan sıradan çocuklar olduğumuz hissini uyandırıyor olmalı." - Thomas Bangalter

 

21-02/22/gettyimages-465293407.jpg

Amerikan müzik endüstrisinin en saygın ödülleri kabul edilen 56. Grammy Ödülleri’nde, ikilinin "Random Access Memories" adlı albümü, yılın en iyi albümünün yanısıra en iyi dans / elektronika albümü ve en iyi düzenlenmiş albüm dallarında da Grammy'ye layık görülürken, albümde Pharrell Williams ve Nile Rodgers'la birlikte seslendirdikleri "Get Lucky" adlı şarkı da en iyi kayıt ve en iyi ikili ya da grup performansı dallarında ödül kazandı. Ödülünü almak için sahneye ikonik kostümleriyle gelen ikili büyük ilgi topladı. 

Daft Punk küresel anlamda silinmez bir iz bıraktı ve birçok sanatçıyı etkiledi. 2010'ların başında ABD'de popu sarsacak olan EDM patlamasının temelinin atılmasına yardımcı oldu. 

 

Daft Punk'ın en iyi şarkılarını derledik: 

 


NFT'deki En İlginç Satışlar (Şimdilik)

POPÜLER | NFT'deki En İlginç Satışlar (Şimdilik)

En Zor Bölüm El Birliğiyle Geçilecek!

GÜNCEL | En Zor Bölüm El Birliğiyle Geçilecek!

Marvel Evreninde Neler Oluyor?

GÜNCEL | Marvel Evreninde Neler Oluyor?

Mars'a Yolculuk Ne Kadar Tehlikeli?

GÜNCEL | Mars'a Yolculuk Ne Kadar Tehlikeli?

Çağdaş Sanat Öldü, Yaşasın NFT

ARGÜMAN | Çağdaş Sanat Öldü, Yaşasın NFT

The North Face Yeni 
VECTIV™ Koleksiyonu

GÜNCEL | The North Face Yeni 
VECTIV™ Koleksiyonu

Daha Fazla Göster