Frasier'ın Yenilenmiş Hali Frasier'a Hiç Benzemiyor
Güncel

Frasier'ın Yenilenmiş Hali Frasier'a Hiç Benzemiyor

Frasier bir sebepten dolayı tekrar aramızda.

Pamela Littky

2023'ün bu bölümünde, nostalji avcılığının mantığını anlıyoruz. Bir zamanların ikonik karakterlerini, bir neslin beyninin derinliklerinde kirasız yaşayan değişmemiş bir sete tekrar yerleştirirsiniz, insanların Leonardo DiCaprio meme'i gibi ekrana bakmasını sağlayacak bazı klasik saklanmış öğeler eklersiniz ve sadece bir göz kırpma sekansı için bile olsa ikonik karakterlerden ve konuk yıldızlardan oluşan bir atlıkarınca getirirsiniz. Bu, That 70's Show, Gilmore Girls ve Sex and the City gibi herkes tarafından uygulanan denenmiş ve test edilmiş bir formül denebilir.

Bunun nedeni, hiç kimsenin favori karakterlerinin 20 ya da 30 yıl sonra nerede olduğunu gerçekten umursamaması, bu tür zihinsel fanficlerin çoktan gözden geçirilmiş olması. Hayır, çünkü hepimiz nihayetinde insanların yeniden kullanılabilir su şişeleri büyüklüğündeki cep telefonlarını ve güncel geri dönüştürülmüş moda trendlerini taşıdıklarını görmek zorunda kalmadan aşinalıkta rahatlık arıyoruz, böylece zamanın sinsice akıp gitmesinin utanç verici çilesiyle yüzleşiyoruz.

Uzun lafın kısası, nostaljiyi üzücü değil sıcak, kötü bir tribute gösterisi gibi rahatsız edici değil rahatlatıcı hissettirecek şekilde nasıl dengeleyeceğimizi biliyoruz. Biz de bildiğimizi sanıyorduk, ta ki Frasier'ın yeniden çevrimiyle ilgili her şey ortaya çıkana kadar. Kelsey Grammer tarafından canlandırılan Doktor Frasier Crane'in uzun zamandır beklenen(?) geri dönüşü 12 Ekim'de Paramount+ aracılığıyla küçük ekranlarda olacak. Ah, Frasier, dediğinizi duyar gibiyiz, Seattle'da lüks bir hayat süren bir radyo terapistinin yaşamına keyifli ve gösterişli bir bakış. Niles! Martin! Roz! Daphne! Tüm arkadaşlarımız tekrar bir arada. (Eh işte, pek sayılmaz.)

Frasier 2.0 nostalji yeminin tüm kurallarını yıkıyor. Öncelikle, diziden geri dönüş yapan tek temel karakter Frasier. Babası Martin'i canlandıran John Mahoney ne yazık ki 2018'de vefat etti, Niles'ı canlandıran David Hyde Pierce geri dönmekle ilgilenmediğini ifade ederken, Peri Gilpin ve Jane Leeves gibi oyuncularla doldurulan kadronun geri kalanı da geri dönüp dönmeyecekleri konusunda sessiz kaldı.

fraiser©NBC/Everett Collection

Ayrıca Seattle'dan ayrılıyoruz, Frasier Boston'a (karakterinin ilk kez Cheers'ta ortaya çıktığı yer) geri dönüyor ve eski karısı Lilith'le (konuk oyuncu olacağı doğrulanan Bebe Neuwirth tarafından canlandırılan) paylaştığı oğlu Freddy'nin hayatına dalıyor. Nicholas Lyndhurst da bu dizide yer alıyor.

İlk fragmanında, Frasier'ı yeni evinde, oğlunun kaba ve hazır yaşamıyla çelişen gösterişli bir daire kurarken ve bir barda merlot yerine bira içmesinin ne kadar saçma olduğunu düşünürken görüyoruz. Başından itibaren bu farklı bir dizi. Elbette, Frasier hala Frasier ve Grammar kendini beğenmiş radyo sunucusu rolünde sinir bozucu derecede büyüleyici ama bu artık resmi olarak bir aile draması. Bir zamanlar hanımefendi olan bir adamın alacakaranlık yıllarına ulaşması ve biraz temassız olan sevimli yaşlı adam kalıbına uymaya çalışmasıyla ilgili. Günün ortasında sendikasyon kanalında oynarken rastladığınız ve anlaşılmaz bir şekilde 18 sezonu olan neredeyse tüm sitcom'ların çerez formülü niteliğinde.

Dürüst olmak gerekirse, o kadar da kötü görünmüyor, ama bu sadece farklı bir dizi. Tanıdığımız ve sevdiğimiz bir karakteri alıp yepyeni bir ortama bırakıyoruz. Bunu bir yeniden başlatmadan ziyade bir spin-off olarak düşünmek muhtemelen en iyisi. Ya da bu durumda, bir spin-off'un spin-off'u. Frasier, Better Call Saul ve The Good Fight gibi diziler tarafından benzer bir şekilde taklit edilen bir yol yaratarak OG spin-off başarı öykülerinden biriydi. Ancak, bu aynı zamanda kimsenin ihtiyaç duymadığı Friends spin-off'u Joey ve yeni tuhaf doktorlar sınıfını mevcut diziye yediren Scrubs gibi diziler tarafından TV felaketine giden bir yol. IP'nin üstünlüğüne rağmen, Grammar bu dizide benzer ama farklı bir karakter olarak yer alabilirmiş gibi görünüyor.

Frasier'ın kaderinin Joey olmak olduğunu söylemiyoruz, çünkü fragman bize bu diziye sahip olmamız gerekiyorsa, bunun en iyi şekilde yapılabileceği konusunda umut veriyor. Bir spin-off ile nostalji çantasını karıştırmak riskli bir iş. That 90s Show bu yılın başlarında bunu zar zor başardı ama bunun nedeni bölümlerini, viskiye batırılmış bir kukla gibi olası diş çıkarma sorunlarını ortadan kaldıran hayranların en sevdiği paskalya yumurtalarıyla önden yüklemeyi bilmesiydi.

Frasier, Grammar'ın tüm ağır işleri yapacağına, endişelerimizi yatıştırıcı bir duygusallıkla yatıştıracağına ve aynı zamanda tamamen yeni bir şeyi önemsememizi sağlayacağına güveniyor. Bunu ilk seferinde başardı, bu yüzden muhtemelen ikinci kez yapabileceği varsayılıyor. Yine de, bu sefer hüznün bizi çağırdığını hissetmekten kendimizi alamıyoruz.

British GQ

İLGİLİ İÇERİKLER Frasier Paramount+
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası