Öncü Tasarımcı Virgil Abloh 41 Yaşında Hayata Veda Etti

Louis Vuitton ve Off-White’ın tasarımcısı özel hayatında kanserle mücadele etti.

29 Kasım 2021

Virgil Abloh GQ

Louis Vuitton ve Off-White’ın tasarımcısı, modern zamanın ve modanın merkezindeki sınır tanımayan yaratıcı güç Virgil Abloh, 28 Kasım 2021 Pazar günü hayata veda etti. LVMH ortak açıklamasında Abloh’un özel hayatında birkaç yıldır kanserle mücadele ettiğini belirtti. 

LVMH CEO’su Bernard Arnault “Bu feci haberle hepimiz şoke olduk.” dedi. “Virgil sadece dahi bir tasarımcı ve vizyoner değil, aynı zamanda muazzam bilgeliğe sahip güzel bir ruhtu. LVMH ailesi olarak bu kederi sevdiklerini, eşini, babasını, dostunu uğurlayan herkesle birlikte yaşıyoruz.” diye ekledi. Abloh, kişisel Instagram hesabından paylaşılan açıklamada belirtildiği üzere ender görülen bir kanser türüyle (cardiac angiosarcoma) savaşıyordu. Açıklmadan, 2019’daki teşhisinden sonra mücadelesini herkesten gizli olarak yürütmeyi seçtiği belirtildi. Süreç boyunca Abloh hem Louis Vuitton hem de Off-White’taki tüm işlerini devam ettirip ve yılda birkaç koleksiyon yayınladı. 

Abloh’un bir tasarımcı olarak etkisini ölçmek zor. Kanye West'in yaratıcı danışmanı rolünden, önce Pyrex Vision'da ve sonunda Off-White ve Louis Vuitton'da yaptığı çalışmalarla kendi moda vizyonunu gerçeğe dönüştürdü. Eğer bugün sokak giyimi ve moda bu kadar rahat bir araya geliyorsa, Abloh’un büyük etkisi sayesindedir. Vuitton’daki erkek giyim koleksiyonlarının kreatif direktörü olarak atanması, moda endüstrisinde hem bu tarz kıyafetlerin kim için hem de kim tarafından yapıldığına dair değişimin bir göstergesidir. Bunun da ötesinde Abloh hemen her alanda aktif ve hevesli tasarımcı, sanatçı için sürekli iş birlikleri, sonsuz yinelenme ve küresel bağlantılarla yeni bir yaratıcı modern hayatın inşasına yardımcı oldu. Instagram hesabındaki açıklama Virgil’in itici gücünün sanatına ve başkaları için sanat ve tasarım alanında daha eşitlikçi yollar yaratmaya olan bağlılığı olduğu söylendi. Sıkça “Yaptığım her şey 17 yaşındaki ben için.” diyerek sanatın gelecek nesilleri etkileme gücünü vurguluyordu 

2019’da GQ Style’a hayatının ve kariyerinin sözlü hikayesinde söylediği üzere kendini bir şeylerin sonundan çok başlangıcına yakın hissediyordu. Şikago Sanat Enstitüsü’ndeki açılışta niyetinin 5 yeni Virgil yaratmak olduğunu söyleyerek şu cümleleri kurmuştu “Bir şeyleri anlıyor gibiyim, fakat henüz başarmış hissetmiyorum. Hala bir stajyermişim gibi hissediyorum.”


Cristiano Ronaldo'nun 2 Milyon Euro'luk Bugatti Veyron'u Mahvoldu

GÜNCEL | Cristiano Ronaldo'nun 2 Milyon Euro'luk Bugatti Veyron'u Mahvoldu

NFT'ler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

GÜNCEL | NFT'ler Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Zinédine Zidane Paris Saint-Germain ile Anlaşır mı?

GÜNCEL | Zinédine Zidane Paris Saint-Germain ile Anlaşır mı?

Les Benjamins Cadde'ye Çıktı

GÜNCEL | Les Benjamins Cadde'ye Çıktı

iPhone 14 Pro, Apple Watch'un Rakipsiz Olmasını Sağlayan En İyi Özelliğine Sahip Olabilir

TEKNOLOJİ | iPhone 14 Pro, Apple Watch'un Rakipsiz Olmasını Sağlayan En İyi Özelliğine Sahip Olabilir

Calvin Klein Online Alışveriş Sitesi Türkiye'de Açıldı

GÜNCEL | Calvin Klein Online Alışveriş Sitesi Türkiye'de Açıldı

Daha Fazla Göster