Reddit’in Super Bowl Reklamı Ne Anlam İfade Ediyor?

Amerika’nın en dikkat çeken sosyal platformlarından biri olan Reddit, mütevazı bütçesine rağmen Super Bowl gibi dev bir organizasyona reklam verdi. Peki ünlü platform yayınladığı reklamla neyi amaçladı? Gelin birlikte bakalım.

10 Şubat 2021

Reddit’in Super Bowl Reklamı Ne Anlam İfade Ediyor?

Fotoğraf: Getty Images Turkey

Amerika’da yılın en önemli spor olaylarından biri olarak kabul edilen Amerikan Futbol Ligi Finali (Super Bowl) her sene şampiyonları kadar, devre arasında yayınlanan farklı reklam filmleriyle de dikkat çekmeyi başarıyor. Bu senenin en farklı reklam olayına ise Amerika’nın ekşi sözlüğü diyebileceğimiz Reddit imza attı. Normalde diğer sosyal platformlarla kıyasladığımızda daha mütevazı bütçelere sahip olan Reddit, en pahalı reklam yayını alan organizasyona 5 saniyelik, ancak gerçekten de ciddi anlamlar çıkarabileceğimiz bir reklam metni yayınlattı. Ünlü platform reklamda yayınlanan metne ise şunları yazdı;

 

“Vay, gerçekten de işe yaradı.

 

Eğer bunu okuyorsanız, ödememiz gerçekleşti demektir.

 

Büyük oyunların reklamları pahalıdır, işte bu yüzden tam zamanlı bir reklam alamadık. Ancak ilham aldık ve tüm pazarlama bütçemizi 5 saniyelik bir reklam filmine yatırmaya karar verdik. Geçen hafta içimizdeki topluluktan bir şey öğrendik. Güçsüzler bir araya geldiklerinde herhangi bir şeyi başlatabilirler.

 

Kim bilir, belki de finans kitaplarına ‘eğilimler’ adı verilen bir bölüm ekleyeceksiniz. Belki SuperBOwl’un dünyaya baykuşların gösterişlerini anlamasına yardım edeceksiniz. Belki bu reklamı durduracaksınız.

 

İnsanlar gerçekten önemsedikleri bir şeyin etrafında toplandıklarında güçlü şeyler olur. Bunun adına da Reddit denir.”

 

Reddit

 

Peki Reddit’in sadece 5 saniye süren bu reklam metni ne anlam ifade ediyor? Geçtiğimiz haftalarda gerçekleşen Gamestop’ olayını belki de duymuşsunuzdur. Finans sektörünü oldukça fazla etkileyen Gamestop olayının arka planında ise aslında Reddit var. Gamestop şirketi gittikçe değer kaybederken Amerika’nın birçok üst düzey yatırımcısı şirketin batacağına yönelik yatırım yaptı. Reddit grubunda oluşan WallStreetBets grubu ise bir anda Gamestop’un hisselerini hızlı bir şekilde almaya başladı. Bu sayede şirketin değeri bir anda 4-5 kat fazla arttı. Batmasına yönelik yatırım yapan iş insanları ise oldukça fazla zarara uğradı. Reddit’in körüklediği bu olay Amerikan piyasalarını altüst ederken olay Amerikan Başkanı Joe Biden’a kadar uzandı.

 

Bizim tahminimize göre sadece popülaritesini arttırmakla kalmayan Reddit, SuperBowl’da yayınladığı 5 saniyelik bu reklam metniyle başarısını kutladı ve yakın zamanda yeni gelişmelere açık kapı bıraktı. Reddit’den yeni bir kaos çıkarmasını beklemeli miyiz? Açıkçası tam olarak bilemiyoruz. Ancak bu grubun yakın zamanda yeni işlere imza atacağına inanıyoruz.

Gamestop olayı nedir? Ve ekonomiyi nasıl etkiledi? Buradan okuyabilirsin. 

 

 

 


Dario Costa’nın 245km/sa Hızla En Uzun Tünel Uçuşu Rekoru

GQ SPORTS | Dario Costa’nın 245km/sa Hızla En Uzun Tünel Uçuşu Rekoru

Paris Saint-Germain'in Stil Oyunlarında Partneri Dior

GÜNCEL | Paris Saint-Germain'in Stil Oyunlarında Partneri Dior

Klavyemize Takılanlarla Kısa Kısa

GÜNCEL | Klavyemize Takılanlarla Kısa Kısa

"Erkek Adamın" İklim Krizine Katkısı

GÜNCEL | "Erkek Adamın" İklim Krizine Katkısı

Ekokırım - Ecocide Nedir?

GÜNCEL | Ekokırım - Ecocide Nedir?

Yangınla Mücadeleye Nasıl Destek Olabiliriz?

GÜNCEL | Yangınla Mücadeleye Nasıl Destek Olabiliriz?

Daha Fazla Göster