Gamestop Olayı Nedir?
Güncel

Gamestop Olayı Nedir?

Her ocak ayında Amerikan borsasında yaşanan hisse senedi olayı bu sene Gamestop’ı vurdu. Gittikçe değeri azalan bir şirket Amerikan borsasını nasıl yerle bir etti? Dünyanın konuştuğu Gamestop olayı temel olarak nedir?

Jordan Belfort

 

5000’den fazla mağazaya sahip olan Gamestop ABD’deki en popüler oyun şirketlerinden biri. Dijitalleşen dünya ile beraber ve pandeminin de etkisiyle Gamestop şirketi gelirlerini kaybetmeye başladı ve dükkân sayıları hızla azaldı. Peki, gittikçe değeri azalan bu şirket nasıl Amerikan borsasını yerle bir etti? 

Gamestop Şirketinin gittikçe değer kaybetmesiyle beraber özellikle Amerikalı zengin iş insanları Gamestop şirketinin batacağından yana hisselere yatırım yaptılar. Tecrübeli yatırımcılara kafa tutan birçok amatör yatırımcı Reddit grubunun WallStreetBets gibi platformları üzerinden hisse satın almaya başladı. Böylece şirketin değeri eskisinden de yükseldi ve 4.5 milyar dolara çıktı. Elon Musk’ın atttığı “Gamestonk” tweeti işi körükledi ve olayları kızıştırdı. Tahmin edilene göre eğer Reddit grubu bu şekilde hisse satın almaya devam ederse iş insanları ciddi bir para kaybına uğrayacak. 

gamestop nedir

Hisse savaşından çok zengin-fakir savaşına dönüşen Gamestop Olayı için The Wolf of The Wall Street filminin yazarı ve Leonardio DiCaprio’nun canlandırdığı karaktere ilham olan Jordan Bellfort, CNN’e verdiği röportajda küçük yatırımcıları karşılaşabilecekleri risklere karşı uyardı. 1990’larda birçok yatırımcıyı dolandıran eski milyoner, eğer küçük yatırımcıların aralarında gizlice anlaşarak dolap çevirdikleri kanıtlanırsa bunun suç teşkil edeceğini ama Amerikan Borsa Komisyonu’nun böyle bir dava açmaya uğraşmayacağını düşündüğünü söyledi. 

Her ne kadar ABD Borsa Komisyonu şu anlık bir yaptırım kararı almasa da büyük yatırımcılar kendilerini ihanete uğramış hissediyor ve bu da Reddit gibi platformları sıkıntıya sokuyor. Teknolojinin getirdiği kolay örgütlenebilme imkânı sayesinde büyük ve kurumsal şirketlerin köşeye sıkıştıklarını görüyoruz. 

Gamestop Olayı öyle bir yere geldi ki Biden yönetiminin gündemine oturdu ve Beyaz Saray açıklama yapmak zorunda kaldı. Büyük ve küçük yatırımcıların arasındaki sürtüşmenin başka hisselere de sıçrayacağı korkusuyla borsa işlem platformları Gamestop hisselerinin satın alınmasına kısıtlama getirdi. Bunun üzerine son yılların en çok ses getiren siyasetçilerinden Demokrat vekil Alexandria Ocasio-Cortez Twitter hesabından bu kararın kabul edilemez olduğunu yazdı. Gamestop Olayı şu an siyaseti de içine almış görünüyor. Sosyal medya ise şu an zenginlere karşı alınan cepheden memnun. Birçoğumuz olayı hiç etkilenmeyecekmişiz gibi izlesek de bazıları bunun ekonomiye ciddi zararlar verebileceği konusunda endişeli. 

Yıllardır sadece bir oyun şirketi olarak bilinen Gamestop, yıllar sonra belgeselinin çekileceği bir dijital savaşın merkezinde olan bir firma olarak anılacağa benziyor. Hepimiz tarihi bir manipülasyonla ve sosyal medyanın gücüyle 21.yüzyılın Robin Hood olayına tanıklık ediyoruz. 

 

İlgili Başlıklar
Daha Fazlası