2024'te Terfi mi İstiyorsunuz? İşte Kariyerinizde İlerlemek İçin Takip Etmeniz Gerken 5 Adım
DAHASI+

2024'te Terfi mi İstiyorsunuz? İşte Kariyerinizde İlerlemek İçin Takip Etmeniz Gerken 5 Adım

2024'te profesyonel olarak başarılı olmak için öğrenmeniz gereken beş beceri.

Yeni yıl, yeni siz klişe bir ifade olabilir, ancak hızla gelişen ve rekabetçi profesyonel ortamda, özellikle kariyerinizde liderlik etmek, gelişmek ve ilerlemek istiyorsanız, belirli becerileri güncellemek vazgeçilmez olabilir. Profesyonel merdivenin tepesinde olmak için, zamana ayak uydurmak, cephaneliğinizdeki değerli bir silah niteliğinde. İster terfi almayı umuyor ister iş arıyor olun, işte size 2024'te meslektaşlarınıza üstünlük sağlamak için öğrenmeniz gereken beş beceri.

  1. Üretken Yapay Zeka

Yapay zekanın evrimi, herkesin özelleştirilmiş yazılı, sesli veya görsel içerik oluşturmasını mümkün kıldı. ChatGPT ve Dall. E ile, üretken yapay zekayı anlamak ve kullanmak, günlük işlerinizde doğrudan kullanmanız gerekmese bile kariyerinizin ilerlemesi için öğrenmeniz gereken önemli bir beceri. Üretken yapay zeka, alanınız ne olursa olsun size zaman, çaba ve kaynak tasarrufu sağlayabilir. Harvard Business Review'un genç profesyonellerin neden üretken yapay zeka hakkında bilgi sahibi olmaları gerektiğine ilişkin makalesinde belirttiği gibi, pazarlama içeriği oluşturmanıza, finans için rakamları tahmin etmenize veya yazılım geliştiriciler için kod yazmanıza yardımcı olabilir.

İş fırsatları arayan girişimciler için de harika bir seçenek. McKinsey tarafından 2023 yılında yapılan bir anket, yapay zekanın çalışanlara öğretilen bir konu olmaktan çıkıp şirket liderlerinin odak noktası haline geldiğini, ankete katılan C-suite yöneticilerinin yaklaşık dörtte birinin iş için kişisel olarak üretken yapay zeka araçlarını kullandığını ve katılımcıların dörtte birinden fazlasının bunu yönetim kurullarının gündemine dahil etmeyi planladığını gösterdi. Ankette ayrıca, katılımcıların yüzde 40'ının jeneratif yapay zekadaki ilerlemeler nedeniyle genel olarak ona yaptıkları yatırımı artırmaya istekli oldukları kaydedildi.

Dolayısıyla, dünya jeneratif yapay zekaya yönelirken, parmaklarınızı bu konuya daldırmak ve profesyonel olarak size nasıl yardımcı olabileceğini anlamak akıllıca olacak.

  1. Sürdürülebilirlik

Sürdürülebilirlik okuryazarlığı, özellikle de dünya iklim krizi nedeniyle ekolojik değişikliklerle uğraşırken, her bireyin listesinin başında yer almalı. Birçok kuruluş artık kendi alanlarında rekabetçi kalırken çevresel ayak izlerini en aza indirmek için çözümler arıyor. Biraz bilgi ve know-how ile işletmenizi daha yeşil alternatiflere yönlendirebilir ve net sıfır hedefine bakabilirsiniz.

Çevre bilimi ve iklim değişikliği hakkında temel bir anlayış sağlayarak işinizde ve kuruluşlarınızda sürdürülebilir seçimler uygulayabilirsiniz. Yeşil girişimleri olan şirketler veya işinize dahil edilebilecek mevcut sürdürülebilir ve teknolojik gelişmeler hakkında bilgi edinin.

İster çalışma arkadaşlarınızı eğitin ister sürdürülebilir uygulamalara yatırım yapın, uzun vadeli stratejiler oluşturmak biraz ileri görüşlülük ve öngörü gerektirir.

  1. Ağ Oluşturma

Bazı insanlar bağlantı kurma konusunda doğal olurlar; onları ofisteki çoğu insanla arkadaş olurken, çalıştaylara katılırken veya kuruluşunuzun içindeki ve dışındaki etkinliklerde aktif bir katılımcı olarak görebilirsiniz. Ancak pek çok kişi ağ kurmayı yorucu, zaman alıcı ve alakasız bulur. Kariyerinizin ilerlemesini istiyorsanız, günümüzde ve çağımızda bir sosyal ağ oluşturmanın gerekli olduğunu anlamanız gerekir. Bu konuda yapılan araştırmalar, profesyonel ağların daha fazla fırsat, daha geniş ve derin bilgi, yenilik yapma kapasitesinde artış, daha hızlı ilerleme ve daha mükemmel statü ve yetki sağladığını kanıtladı.

Kendinizi bu beceriyle donatmanın yolu, dört temel şeyi aklınızda tutarak yapılabilir. Bir-Olumlu yönlere odaklanın ve bunun işinizde bilgi ve beceri kazanmanıza nasıl yardımcı olacağına bakın. İki-anlamlı ilişkiler kurmak için ağ kurarken ortak ilgi alanlarını belirleyin. Üç-uzmanlık alanınız ve beceri setinizle ilgili sunabileceğiniz değerli bir şey bulun. 4- Belirli bir kişiyle ağ kurmak ya da size veya kuruluşunuza fayda sağlayacak bir seminere veya grup etkinliğine katılmak için bir amacınız veya nedeniniz olsun.

  1. Proje yönetimi

İster bir kuruluş için ister kendi başınıza çalışıyor olun, projeleriniz olacak. Beceri, projeyi nasıl yönettiğinizde ve fikirden tamamlanmasına kadar nasıl yürüttüğünüzde yatar. Bunun için resmi bir proje yöneticisi unvanına sahip olmanız gerekmez. Herhangi bir türden bir projeye liderlik eden herkesin, hayatlarının herhangi bir noktasında belirli bir projeyi başarılı bir şekilde nasıl ele alacağını anlaması gerekir.

Daha iyi bir proje yöneticisi olmanın temel becerileri arasında iyi bir planlamacı olmak ve sonucu tahmin edip öngörebilmek, risk yönetimi, bütçeleme, takip, izleme ve etkili iletişim yer alır. Liderlik ve girişimciler ve ekiplerini nasıl başarıya ulaştırdıkları hakkında kitaplar okuyun. Bir projeyle en etkili şekilde ilgilenirken tüm alanları belirlemenize yardımcı olacak kısa çevrimiçi kurslar da alabilirsiniz.

  1. Öz pazarlama

İçinde yaşadığımız bu rekabetçi dönemde, sesinizin duyulması ve fark edilmeniz için bazen sesinizi yükseltmeniz ve kendinizi tanıtmanız önemli olabilir. Bu, başarılarınızla övünmek veya kibirli olmakla ilgili değil. Güçlü yönlerinizi, başarılarınızı ve kişisel markanızı vurgulayarak sunabileceğiniz değeri ve benzersiz becerileri etkili bir şekilde iletir. Bu beceri en çok yeni yerlere başvururken ve mülakatlar için önemli. Bu sadece özgeçmişinize madde madde yazmak değil, becerilerinizi, deneyimlerinizi ve tutkularınızı vurgulayan ilgi çekici bir anlatı oluşturmaktır.

İnsanlar çoğu zaman başarılarını ve bir projeyi gerçekleştirmek için harcadıkları sıkı çalışmayı küçümseme eğiliminde olur. Ancak kendinizi ve işinizi pazarlamayı öğrenmek, yaşınız ne olursa olsun, özellikle de kendinize güvenmiyorsanız veya içe dönük biriyseniz, kariyerinizin her noktasında işinize yarayacak bir beceri.

Kendinizi tanıtmanın derecesi, rahatlık seviyenize bağlı olarak değişebilir. Instagram, Facebook veya LinkedIn gibi sosyal medya platformlarında etkileşime geçerek başlayın. Belirli bir alanda uzmansanız veya uzmanlık bilgisine sahipseniz bunu kendi avantajınıza kullanın. Kariyerinizde ilerlemek için bu bebek adımlarıyla başlayın.

BU İÇERİK İLK OLARAK GQ INDIA WEB SİTESİNDE YAYINLANMIŞTIR

İZLE
Serenay Sarıkaya GQ Global Creativity Awards Gala Gecesine Hazırlanıyor
İLGİLİ İÇERİKLER
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası