Alessandro Michele Valentino Daniele Venturelli - Getty Images
Moda

Valentino'nun Yeni Kreatif Direktörü Alessandro Michele Oldu

Duyuru, eski Gucci tasarımcısının geleceği hakkında aylardır süren spekülasyonları sona erdirdi. "Maison Valentino'da olmak benim için inanılmaz bir onur" dedi.

Geçtiğimiz 16 ay boyunca moda dünyası üzerinde büyük bir soru işareti belirdi. Herkes Alessandro Michele'nin bundan sonra nereye gideceğini merak ediyordu. Bugün cevabını aldık. Alessandro Michele Valentino'nun yeni kreatif direktörü oldu. İlk iş günü 2 Nisan ve ilk koleksiyonu bu Eylül ayında Paris'te sunulacak.

Tasarımcı yaptığı açıklamada "Maison Valentino'da olmak benim için inanılmaz bir onur" dedi. "Kendine özgü seçkinlik, incelik ve aşırı zarafetten oluşan kolektif bir hikayeye 'güzellik' kelimesini kazıyan bir Maison de Couture'e katılmaktan büyük bir mutluluk ve büyük bir sorumluluk duyuyorum." diye ekledi.

Bu atama çok önemli bir olay. Michele, rokoko ve punk'ı birleştiren yeni bir maksimalist erkek giyim çağını başlattığı ve erkekleri fiyonklu bluzlarla ve hatta Michele'nin ilham perisi Harry Styles'ın izniyle elbiselerle tanıştırdığı Gucci'den ayrıldığından beri sektörün en gözde serbest ismi oldu. 2015'te bilinmeyen bir stüdyo eli olarak en üst düzey işi almasına rağmen, 2022'nin sonunda yeni erkeklik çağı için iyi niyetli bir ünlü tasarımcı olarak ayrıldı. Gucci'deki çalışmaları diğer pek çok lüks markanın görünümü ve hissi üzerinde çekimsel bir etkiye sahipti, bu nedenle onun atanması, bir haftadan kısa bir süre önce uzun süredir kreatif direktörlük yapan Pierpaoli Piccioloi ile yollarını ayıran Valentino için bir darbe oldu.

Michele sihri yeniden gerçekleştirebilir mi? Açıklamasının tonundan da anlaşılacağı üzere, tasarımcı hâlâ hayallere dalmış durumda. Ve açıkça oyuna geri dönmek için heyecanlı.

Michele şöyle diyor: "Bugün, neşeyi tanımlamak, ona saygı duymak, hissettiklerimi gerçekten aktarmak için kelimeler arıyorum: içimden gelen gülümsemeler, gözleri aydınlatan minnettarlığın mutluluğu, ihtiyaç ve güzelliğin uzanıp buluştuğu o değerli an. Yine de neşe öyle canlı bir şey ki, adını söylemeye cesaret edersem onu incitmekten korkuyorum."

Michele, Valentino'nun 1960 yılında Valentino Garavani ve Giancarlo Giammetti tarafından bir couture salonu olarak kurulduğu memleketi Roma'da kalacağı için kesinlikle çok heyecanlı. Michele, önümüzdeki haftaya kadar arşivin anahtarlarını almayacak olsa da, maison'un uzun tarihini düşündüğünü belirtti. "İlk düşüncem bu hikayeye gidiyor: kültürel ve sembolik mirasının zenginliğine, sürekli yarattığı merak duygusuna, kurucu babalar Valentino Garavani ve Giancarlo Giammetti tarafından en çılgın sevgileriyle oluşturulan çok değerli kimliğe" dedi. "Bu referanslar benim için her zaman önemli bir ilham kaynağı oldu ve bu etkiyi kendi yorumum ve yaratıcı vizyonumla öveceğim." diye ekledi.

Valentino'nun Yeni Kreatif Direktörü Alessandro Michele OlduValentino Garavani ve Alessandro Michele - Darren Gerrish / Getty Images

 

Michele yeni işinde, Michele'nin görev süresi boyunca Gucci yöneticisi olan Valentino CEO'su Jacopo Venturini ile de yeniden bir araya gelecek. Tasarımcı bu konuda şunları söyledi: "Jacopo Venturini'ye duyduğum minnettarlık sınırsız ve sonsuz. Onunla tekrar çalışmaya başlamak muhteşem bir rüyanın gerçekleşmesi demek. Jacopo sadece pragmatizm ile stratejik vizyonu, yetkinlik ile duyarlılığı bir araya getirebilen olağanüstü bir profesyonel değil. O her şeyden önce tutkuları ve özeniyle her gün hayata aşık olmayı kutlayabilen bir adam."

Valentino'da Michele ilk kez tam couture koleksiyonlar tasarlayacak ve kendisinden, hit aksesuarlar yarattığı ve kendine özgü retro-şık terziliği ve elbiseleriyle kırmızı halıları doldurduğu Gucci'de yaptığı gibi işin her kategorisini büyütmesi beklenecek.

Venturini şunları söyledi: "Yıllarca birlikte çalıştıktan sonra Alessandro Michele ile çalışmaya döndüğüm için çok mutlu ve heyecanlıyım. Onun yeteneği, yaratıcılığı ve derin zekası, her zaman harika bir hafiflikle bağlantılı olarak, Maison Valentino'nun yeni bir bölümünü yazacak. Maison'un couture kodlarının ve Bay Valentino Garavani'nin yarattığı mirasın yeniden yorumlanmasının, Alessandro'nun olağanüstü vizyonuyla birleşerek bize büyük duygu dolu anlar yaşatacağından ve karşı konulmaz bir şekilde arzu edilen nesnelere dönüşeceğinden eminim."

Michele'nin Valentino için vizyonunu Eylül ayında, son yılların en çok beklenen defilesinde göreceğiz. Şimdilik yeni başlangıçlara odaklanan Michele, açıklamasını özlü bir Michele şiiriyle tamamladı: "May my bow, wide open arms, speak for itself and salute in this early spring the regeneration of life and the promise of new blooming.”

Bu içerik ilk olarak GQ US web sitesinde yayınlanmıştır.

İLGİLİ İÇERİKLER Valentino Alessandro Michele
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası