Dinamik ve Yenilikçi Tasarım
Otomobil

Dinamik ve Yenilikçi Tasarım

C segmentinde SUV kodlarıyla tasarlanan ve yenilikçi yaklaşımıyla dikkat çeken yeni 408, verimliliği ile ön plana çıkıyor. Markanın tasarım diliyle harmanlanan fastback tasarımı, üstün sürüş keyfiyle ileri teknolojiyi birleştiriyor.

Köklü otomobil markalarından PEUGEOT, yeni 408 modeliyle SUV kodlu dinamik silueti ve Fastback tasarımıyla kalıpları kırıyor. 2023’ün ilk aylarında yollara çıkmaya başlayan model, markanın son yıllarda SUV modelleriyle yakaladığı başarıyı sürdürüyor. Marka, son derece rekabetçi C segmentindeki ürün çeşitliliğini artırırken bu sınıftaki başarısını devam ettiriyor.

408, modern dünyadaki insanların bir otomobilden bekledikleri ihtiyaçları karşılamayı hedefliyor. Tasarımda ilk göze çarpan özgün kedi duruşu marka aidiyetine gönderme yapıyor. Keskin tasarım çizgileriyle birlikte ön tasarım, markanın yeni aslan başlı logosuna ev sahipliği yapıyor. Arka tamponun ters kesimi profile güçlü bir görünüm kazandırıyor. Önden bakıldığında markanın yeni nesil modellerinin karakteristik unsuru olan yatay ve uzun motor kaputu dikkat çekiyor. Bu tasarım seçimi kaput/yan cephe oyuklarını görsel olarak gizlerken aynı zamanda otomobile modern ve güçlü bir görünüm kazandırıyor. Farlarda kullanılan Matrix LED teknolojisi, yüksek aydınlatma performansı sağlarken aynı zamanda ince far tasarımlarına olanak tanıyor.

 Ön ızgara tasarıma iddialı ve güçlü bir görünüm kazandırıyor. Izgaranın gövde renginde olması onu tamponun geneliyle bütünleştiriyor. Markanın yeni nesil modellerinde kullanılan bu tasarım anlayışı aynı zamanda elektrikliye geçiş için de bir işaret oluşturuyor. Modelin profili, dinamizmi güçlendirmek üzere tasarlanan siyah ve gövde renginde parçaların ayrım çizgisiyle vurgulanıyor ve Obsession Mavi, Titanyum Gri, Tekno Gri, Elixir Kırmızı, Sedef Beyaz ve İnci Siyah isimli altı farklı gövde rengiyle üretiliyor.

Dinamik ve Yenilikçi Tasarım

Üstün sürüş keyfi için zengin bir donanım sunan model, bağımsız Alman ergonomi ve sırt sağlığı uzmanları derneğinin AGR sertifikasına sahip olan ön koltuklarla donatılarak en uzun yolculukları bile keyfe dönüştürüyor. Koltukların tasarımı ve koltuk açısı, yolculara seyahatleri sırasında optimum konfor için alanı en iyi şekilde kullanma fırsatı veriyor.

Otomatik açılan elektrikli bagaj kapağı, eller dolu olduğunda bagaj erişimini kolaylaştırıyor. Bagaj kapağını açmak için tamponun altına ayak uzatma, uzaktan kumanda, bagaj kapağı düğmesi veya ön konsoldaki bagaj açma düğmesi kullanılabiliyor.

Tüm yolculara heyecan verici bir ses deneyimi sunmak için her bir hoparlörün konumunu belirlemek üzere birlikte çalışan PEUGEOT ve Focal ekipleri; gelişmiş ses sahnesi, ayrıntılı sesler, derin ve etkileyici baslarla benzersiz bir ses deneyimi sunuyor.

PEUGEOT i-Cockpit®, markanın modellerini rakiplerinden ayıran en güçlü noktalarından biri olurken, her yeni nesil ile gelişiyor ve modernize ediliyor. Yeni 408 ile sunulan yeni bilgi-eğlence sistemi ergonomi, kalite, pratiklik ve teknoloji açısından yeni standartlar belirliyor. Üst düzey bağlantı deneyimi sunan yeni bilgi-eğlence sistemi, gelişmiş akıllı telefon ve otomobil entegrasyonu ile benzersiz bir günlük kullanım konforu sunuyor.

Bilgi-eğlence sisteminin en önemli unsurlarından biri olan kompakt direksiyon simidi hareket hassasiyeti ile sürüş keyfini artırıyor. Direksiyon ergonomik bir tasarıma sahipken, opsiyon olarak ısıtma özelliğiyle donatılıyor. Bilgi-eğlence sistemi dışında bazı sürüş destek sistemlerinin kontrollerini de bünyesinde barındırıyor.

Dinamik ve Yenilikçi Tasarım

En güncel sürüş destek sistemleriyle donatılan model; Dur&Kalk Fonksiyonlu Adaptif Hız Sabitleme sistemiyle araçlar arası mesafeyi ayarlarken, yön düzeltme işlevi ile aktif şeritten çıkma uyarısı sürüş güvenliğini artırmaya katkıda bulunuyor. Sürücü Dikkat Dağınıklığı Uyarısı direksiyon hareketlerini analiz ederek, 65 km/s üzerindeki hızlarda ve uzun süreli sürüşlerde dikkat dağınıklığını algılıyor. Kapsamı genişletilen trafik işareti tanıma sistemi hız işaretlerine ek olarak dur işaretleri, tek yön, sollama yapılmaz, sollama yapılmaz sonu işaretlerini de algılayarak dijital gösterge ekranında gösteriyor. “Night Vision” Gece Görüş Sistemi, uzun huzmeli farların görüş menzilinden önce kızıl ötesi görüş sistemiyle geceleri veya görüşün zayıf olduğu durumlarda aracın önündeki canlıları tespit ediyor.

Otomotiv Gazetecileri Derneği tarafından bu yıl sekizincisi gerçekleştirilen “Türkiye’de Yılın Otomobili” yarışmasında “Yılın Tasarımı” ödülünü kazanan model, “Ürün Tasarımı” kategorisinde ise marka tarihindeki sekizinci Red Dot Ödülü’nü kazandı.

İLGİLİ İÇERİKLER Peugeot peugeot 408
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası