Elektrikliler de lüksü hak eder
Otomobil

Elektrikliler de lüksü hak eder

Elektrikli otomobiller arasında Premium sınıfını oluşturan BMW, i3 modeliyle cebi ve çevreyi aynı oranda koruyor.

Elektrikli otomobillerin, geleceğin ulaşım araçları arasında önemli bir paya sahip olacağına inanan BMW, bu alandaki çalışmalarına hız verdi. Geliştireceği modelleri “i” çatısı altında toplayacak olan marka, bu sınıftaki öncü otomobili i3’ü, merkezi Münih’te gerçekleştirdiği test sürüşüyle tanıttı.

BMW’nin karakteristik çizgilerine sahip olan aynı zamanda gelecekten de izler taşıyan i3’ün kabini, sade ve modern olarak tanımlayabileceğimiz bir ortam sunuyor. Otomobilin genel konseptine uygun olarak çevreci malzemelerin kullanıldığı kabinde, geri dönüşümlü plastik, preslenmiş bitki liflerinden paneller ve ahşap kaplamalar dikkat çekiyor. Dijital ekrandan oluşan gösterge paneliyle onun yanında yer alan ve yol bilgisayarı, telefon, müzik sistemi ve multimedya gibi özellikleri kontrol edebildiğiniz ikinci LCD ekran, yenilikçi yapıyı destekliyor. Buna ters açılan arka kapıları da ekleyebiliriz. Ön kapılar açılmadan arkaları açmak mümkün olmadığından, çocuklu aileler için ek güvenlik önlemi olarak da işlev görüyor. Arka camların yüksekliğinin öndekilerden altta kalması, çocukların dışarıda olup biteni takip etmesini kolaylaştırıyor. Bu da uzun yolculuklarda sıkılmamalarını sağlıyor.

BMW’nin ilk elektriklisi, 170 beygir gücündeki elektrik motoruyla 130-160 km, opsiyon olarak sunulan menzil artırıcı benzinli motorun da eklenmesiyle 300 km yol kat edebiliyor.
Türkiye’de eylül ayında 40-45 bin euro civarında fiyatla satışa sunulması planlanan i3’e ister dışarıdan bakın, ister direksiyonuna geçin, o her fırsatta alışılagelmiş otomobillerden farklı olduğunu hatırlatıyor. Geleceğin teknolojisine günümüzde sahip olma ayrıcalığını elde etmek özel hissettirdiği gibi, çevreye sağladığınız katkı da farklı bir mutluluk yaşatıyor. Buna, yakıt tüketiminin benzinli motora sahip bir otomobile kıyasla yaklaşık beşte biri kadar olacağını da eklersek “i3’ü bir arada” formülü doğuyor.

Yazının tamamı ve çok daha fazlası GQ Türkiye Temmuz sayısında ve GQ Türkiye iPhone/iPad edisyonunda...

İZLE
Burak Deniz'in Tamamen Elektrikli BMW iX İle Doğada Sürüş Keyfi
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası