21. Yüzyılda Dahi Olmak: David Lynch

Üretkenlikte sınır tanımayan karizmatik ve başarılı adamlardan David Lynch. Kendisi yönetmen, tasarımcı, müzisyen, ressam, senarist tam anlamıyla sanatın her halini solumuş, imza attığı her işte farklılık yaratmış bir adam. 71 yaşında olan Lynch cool ve özgün stilinde de filmlerinde olan gizem ve karanlığın notalarını taşıyor.

27 Temmuz 2017

21. Yüzyılda Dahi Olmak: David Lynch

Kült film denince...

1977 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Eraserhead’le kariyerine başlayan Lynch, karanlık ve rahatsız edici görüntüleri yüksek ses ve ışıkla birleştirerek sinema dünyasına film noir temalı bir giriş yaptı. Kafamızda soru işareti bırakan, ani sıçramalara yol açan, bazen de “Acaba ne anlatmak istemiş” diye sorduran filmlerin sahibi Lynch, The Elephant Man, Blue Velvet, Lost Highway, Mulholland Drive gibi kült filmlere imza atarak sinema tarihinin en aykırı yönetmenleri listesine üst basamaklardan giriş yaptı.

Doksanlı yılların başında yayınlanan ve Körfez Savaşı’nın başlamasıyla yayından kaldırılan Twin Peaks, bu sene üçüncü sezonuyla (evet, tam yirmi altı yıl sonra) yeniden ekranlara döndü. Yıllar içerisinde bir nevi ‘kült’ mertebesine yükselen dizinin, hayranlarında nasıl bir heyecan yarattığını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Heyecanımızın tam anlamıyla zirve yaptığı sıralarda Lynch hevesimizi kursağımızda bırakarak sinema hayatını bitirdiğini ve artık uzun metraj film çekmeyeceğini açıkladı. Kendisini gişe filmi yapımcısı olarak görmediğini belirten Lynch’in bu kararı, sinema sektörü için Lynch vari bir eleştirisi oldu.

17-07/27/david-lynch_gq-style-2.jpg

Hem kamera hem gitar

Sinemanın en özgün ve başarılı yönetmenlerinden olan David Lynch’in müzik kariyeri de oldukça dikkat çekici aslında. 2011 yılında yayınladığı Crazy Clown Time ve 2013 çıkışlı The Big Dream albümleri sanat dünyasında filmleri kadar kendinden bahsettiriyor.

Karanlıktan doğaya, Lynch’le moda

Sanatın her alanında yerini alan Lynch’in moda sektöründeki başarısı kimseyi şaşırtmadı elbette. Kenzo için  2014 yılında bir koleksiyon hazırlayan ünlü yönetmen, filmlerinden alışık olduğumuz siyah ve iç karartıcı manzaraları, zıt renklerle harmanlamıştı. Kendisi son olarak da lüks spor giyim markası Live the Process için balerinlerden esinlendiği spor kıyafetleri hazırladı. Bu kıyafetlerde Kenzo koleksiyonunun aksine, pastel tonlara ve gri çiçek desenlerine yer veren David Lynch bizi tekinsiz film karelerinden doğaya götürerek şaşırtıyor.

17-07/27/gq-style_david-lynch.jpg

(Fotoğraflar: GQ Style UK - FW 2013)


Quentin Tarantino Kill Bill: Vol 3 ile Geri Dönüyor!

POPÜLER | Quentin Tarantino Kill Bill: Vol 3 ile Geri Dönüyor!

77. Golden Globe Adayları Belli Oldu!

POPÜLER | 77. Golden Globe Adayları Belli Oldu!

Wonder Women 1984’den İlk Fragman Yayınlandı

POPÜLER | Wonder Women 1984’den İlk Fragman Yayınlandı

Marc Jacobs Geri Dönüyor

POPÜLER | Marc Jacobs Geri Dönüyor

Time Dergisine Göre 2019’un En İyi 10 Filmi

POPÜLER | Time Dergisine Göre 2019’un En İyi 10 Filmi

James Bond’un Yeni Filmi No Time to Die’dan İlk Fragman

POPÜLER | James Bond’un Yeni Filmi No Time to Die’dan İlk Fragman

Daha Fazla Göster