Adapte Olma(ma)k Mümkün Mü? - Edebiyattan Beyaz Perde ve Televizyona Yolculuk
Popüler

Adapte Olma(ma)k Mümkün Mü? - Edebiyattan Beyaz Perde ve Televizyona Yolculuk

Kitaplardaki olayların, olduğu gibi yansıtılması tabii ki bir beklenti, ancak tüm beklentiler gibi, o da bazen karşılanmamaya mahkum.

Geçtiğimiz günlerde Ekşi Sözlük’te Netflix’in en yüksek bütçeli şaheserlerinden The Crown hakkında yazılanları okurken birçok kişinin dizinin olay akışındaki bazı şeyleri doğru yansıtmadığını, zamanlamalarda hatalar veya farklılıkların olduğunu, hatta bazı sahnelerin tarihte hiçbir kanıta dayanmadığı için doğru olmadığını düşündüğünü gördüm. Tam da o noktada, kurgu ile belgesel arasındaki farkın, gerçekten olduğu düşünülenin arasındaki o ince çizginin ve yaşanılan gerçeklik ile aktarılan gerçeklik arasındaki o perdenin bir kez daha farkına vardım. Olayların olduğu gibi yansıtılması tabii ki bir beklenti, ancak tüm beklentiler gibi, o da bazen karşılanmamaya mahkum.

Bu beklenti ile kitaplardan uyarlanan dizi ve filmlerde de oldukça fazla karşılaşıyoruz. Ancak o noktada kendimize her zaman şunu hatırlatmalıyız. Kitap, yazarın hayal gücünü ve ona bağlı olarak oluşturduğu gerçekliği bize sunarken bir tiyatro, film veya dizi yönetmenin o hayal gücü ve gerçeklikten yola çıkarak oluşturduğu yeni bir bakış açısını da beraberinde getiriyor. Herhangi bir metinden sahne sahne uyarlanmış, diyaloglarında noktasına ve virgülüne dokunulmamış bir yapıt olabilir mi? Peki bu noktada tavuk-yumurta denklemindeki gibi bir soruyu daha ortaya atıp “Hangisi önce gelmeli?” diye sormalı mıyız, yoksa her ikisinden de almamız gerekeni ayrı mı tutmalıyız. Bu, size kalmış. Bu kararı alırken size yol göstermesi adına, kitaplardan uyarlanan dizi ve filmlerden referans almanız için bir liste hazırladık. Bazılarını belki izlediniz, ama kitabını okumadınız, bazılarının ise bir uyarlama olduğunu bile ilk defa duyuyorsunuz. Bazılarının artık bir klasik olduğundan eminsiniz ancak kitabı okumak için bir nedeniniz olduğunu düşünmüyorsunuz. Hepsi mümkün.

İZLE
UYSALLAR GQ HYPE'TA
İlgili Başlıklar
Daha Fazlası